18 січня 2017 р.Справа № 638/13573/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Калитки О. М.
Суддів: Бондара В.О. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
за участю представника відповідача Котляр Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.11.2016р. по справі № 638/13573/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова
про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просив суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії, стягнути недоплачену щомісячну пенсію за віком, зобов'язати зробити перерахунок пенсії з 01.05.2012 року відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із розрахунку середньомісячного заробітку 2.14378 х 2 368,75 грн.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що з 02.08.2007 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, продовжуючи працювати та отримує заробітну плату. 22.01.2016 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. 04.02.2016 року на його заяву отримано відповідь. Перерахунок пенсії було проведено з урахуванням середньої заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. Вказані дії відповідача вважає незаконними, оскільки не відповідають Конституції України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що при перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.11.2016 року у справі № 638/13573/16-а відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Позивач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач надав письмові заперечення, в яких вказав, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим та таким, що постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а вимоги, викладені в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача, представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, де з 02.08.2007 року отримує пенсію за віком відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не заперечується сторонами. На час призначення пенсії та на дійсний час позивач не працює.
22.01.2016 року позивач звернувся до УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії, починаючи з травня 2012 року.
04.02.2016 року на його заяву отримано відповідь, згідно якої перерахунок пенсії було проведено з урахуванням середньої заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії за 2007 рік в сумі 1197,91 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районні м. Харкова діяло в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року зі змінами на час призначення пенсії: у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передував року звернення позивача за призначенням пенсії , тобто на 2006 рік становила 928,81 грн. Розмір пенсії на час призначення пенсії позивачу становив (станом на 02.08.2007 року) - 869,58 грн. , з 01.10.2007 року - 870,34 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20% темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Відповідно розмір пенсії збільшився на 44,56 грн. Розмір пенсії з 01.04.2012 року складав 1463,31 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення», яка набула чинності з 01.05.2012 року та з метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя, Кабінет Міністрів України постановив установити, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Таким чином, на виконання вищезазначеної постанови управлінням перерахована пенсія із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству за 2007 рік, яка складає - 1197,91 грн. Розмір пенсії з 01.05.2012 року після перерахунку склав 1622,64 грн.
Перерахунок пенсій пенсіонерам у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказана норма Закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому термін "обчислення пенсії" у правовому розумінні слід вважати тотожним терміну "призначення пенсії", а не перерахунку.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, зазначено, що індексація грошових доходів населення - механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення (ст.1 Закону).
Відповідно до п 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1058, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з п.5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
З урахуванням базового місяця для обчислення індексації з 01.05.2014 року було нараховано індексацію в розмірі 28,47 грн, з 01.06.2014 року - 60,74 грн, з 01.07.2014року - 98,70 грн., 01.09.2014 року - 113,88 грн. , з 01.11.2014 року - 152,79 грн. , з 01.12.2014 року по 31.08.2015 року - 179,36 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає підвищення розміру пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму з дня встановлення його нового розміру та на підставі Закону України «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2015 рік» № 704 з 01.09.2015року був проведений перерахунок, пенсія позивача склала - 1818, 65 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як вбачається з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.11.2016 року у справі № 638/13573/16-а а відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для її скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.11.2016р. по справі № 638/13573/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Калитка О.М.
Судді(підпис) (підпис) Бондар В.О. Кононенко З.О.
Повний текст ухвали виготовлений 23.01.2017 р.