Постанова від 18.01.2017 по справі 822/2456/16

Копія

Справа № 822/2456/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року 14:02м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріГнидюк І.А.

за участі:представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним рішення №8-25207/08101/6-16 від 30 серпня 2016 року та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління (далі - ГУ) Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить: визнати протиправним рішення ГУ Держгеокадастру Хмельницькій області щодо ненадання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою за наслідками розгляду клопотання позивача від 28 квітня 2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області та зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 від 28 квітня 2016 року та прийняти рішення щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наприкінці квітня 2016 року звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району. Однак, в порушення вимог чинного земельного законодавства України відповідач порушив строк розгляду поданого клопотання позивача та листом №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року відмовив у наданні такого дозволу з посиланням на розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" та вказав, що згідно інформації відділу Держгеокадастру альбома-атласа з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Красилівського району Хмельницької області зарезервована для учасників антитерористичної операції. Таку відмову позивач вважає протиправною, в зв'язку з чим звернувся до суду.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити в повному обсязі з підстав, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, подав суду письмові заперечення проти позовних вимог, в яких просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 з підстав, аналогічних тим, що зазначені в листі №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 24 квітня 2016 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району. При цьому, до заяви позивач додав копію свого паспорта та реєстраційної картки платника податків, викопіювання із планово-картографічного матеріалу, погоджене головою Михайлівецької сільської ради Красилівського району, на якому відобразив місце розташування земельної ділянки, яку бажав отримати в оренду з земель резерву орієнтовною площею 2,0 га.

Листом №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року відповідач відповів ОСОБА_3, що за результатами поданого звернення, останнє не підлягає задоволенню, оскільки, відповідно до інформації відділу Держгеокадастру в Красилівському районі (лист №3-889/0-921/19-16 від 05 липня 2014 року) та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", земельна ділянка, зазначена позивачем у клопотанні, накладається на земельну ділянку, яка відповідно до альбома-атласа з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Красилівського району Хмельницької області зарезервована для учасників антитерористичної операції.

Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлено статтею 118 ЗК України.

Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України, в редакції чинній на день звернення позивача до відповідача, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Приписами ч.7 ст.118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно з п.6 ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства площею не більше 2,0 гектара.

За ч.1 ст.251 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ст.252 ЦК України). Згідно ч.ч.3 ст.254 ЦК України, строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.

В свою чергу, відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 ЗК України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

За розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру вказано визначити земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції, а також забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Однак, всупереч вимогам Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №731 від 28 грудня 1992 року, вказане розпорядження не зареєстроване в Міністерстві юстиції України, а тому, зазначені у листі №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року мотиви відмови ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не можуть бути визнані правомірними, оскільки не містять обґрунтованих причин, які чітко передбачені ч.7 ст.118 ЗК України.

Суд звертає увагу сторін на те, що чинне законодавство України, яке регулює спірні правовідносини, не передбачає першочергове право учасників АТО на надання їм у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства порівняно з іншою категорію громадян. Надання таким громадянам земельних ділянок даної категорії земель здійснюється у загальному порядку, передбаченому статтею 118 ЗК України. Жодний нормативно-правовий акт не вводить будь-яких обмежень у даному питанні відносно іншої категорії громадян, які не мають статусу учасника бойових дій, у тому числі обмежувати ці права у той спосіб і з тих підстав, як це здійснено відповідачем у оскаржуваному листі-відповіді про відмову у надані дозволу на розробку проекту землеустрою.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, з огляду на пропуск відповідачем встановленого ЗК України місячного строку на розгляд клопотання позивача та відсутність у листі №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року законних обґрунтованих причин відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, суд вважає, що така відмова є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

При цьому, суд звертає увагу, що скасуванню підлягає вимога, а не рішення, оскільки рішення відповідачем в даному випадку не приймається, а надається заявнику мотивована відмова відповідно до вимог ст.118 ЗК України.

Стосовно інших позовних вимог, суд зауважує позивачу, що суди не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень, або ж підміняти їх. А тому, суд не може зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 необхідно задовольнити частково.

Згідно з ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Суд встановив, що за подання адміністративного позову немайнового характеру позивач сплатив судовий збір на суму 1102,40 грн.

В зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області належить стягнути 551,20 грн.

При цьому, суд зауважує відповідачу, що за ч.1 ст.267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254,267 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №8-25207/0-8101/6-16 від 30 серпня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 б/н від 02 лютого 2016 року та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, сільськогосподарського призначення, державної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Михайловецької сільської ради, за межами населеного пункту с. Михайлівці, Красилівського району, Хмельницької області або надати мотивовану відмову у його наданні.

В задоволені інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області подати суду на протязі двох місяців після набрання законної сили судовим рішенням звіт про його виконання.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23 січня 2017 року 12:43.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук