Постанова від 28.11.2008 по справі 2-а-5084/08

Справа № 2-а-5084/08

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«28» листопада 2008 року 10 год. 50 хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖУКОВСЬКОЇ Л.А. при секретарі судового засідання Королі О.В. та за участю сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:

позивача: Курасов М.В.;

відповідача: Оксимчук А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД"

до відповідача Державної податкової інспекції у м. Рівне

про скасування рішення № 1002102343 від 29.09.2008 р. ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекцій у м. Рівне про скасування рішення № 1002102343 від 29.09.2008р. за порушення порядку встановлено п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівля, громадського харчування та послуг від 06.07.1995р. до ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» на суму 11900 грн.

Зазначає, що за результатами проведеної 18 вересня 2008 року перевірки філії ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» у м. Луцьку працівниками ДПА у Волинській області був складений акт №03202400 від 18.09.2008 року та винесене рішення про застосування штрафних санкцій ДПІ у м. Рівне. Не погоджується з висновками акту перевірки та вважає, що рішення за наслідками перевірки винесене з порушенням норм діючого законодавства України.

Вказує, що було порушено встановлений порядок проведення та оформлення результатів перевірки а саме не ознайомлено з наказом на проведення перевірки, акт перевірки підписаний не посадовою особою ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД». Також, зазначає, що не відповідає дійсності встановлений перевіркою факт здійснення підприємницької діяльності ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» в сфері грального бізнесу з застосуванням при здійснені розрахункових операцій непереведених у фіскальний режим роботи, незареєстрованих та не опломбованих гральних автоматів, відповідно вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене із порушенням норм чинного законодавства України.

Просить скасувати рішення ДПІ у м. Рівне про застосування штрафних (фінансових) санкцій як таке, що винесене всупереч законодавству.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю. Суду пояснив, що ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» в своїй діяльності по наданню послуг у сфері грального бізнесу застосовує тільки реєстратори розрахункових операцій, що включені до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Просив суд врахувати, що в Україні не існує фіскальних блоків для гральних автоматів які внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій , жодного нормативно-правового акта який би регламентував порядок їх застосування не прийнято, крім того таких фіскальних блоків в Україні не виробляють.

Представник відповідача заперечив проти позову. Суду пояснив, що наказом ДПА України № 430 від 01.07.2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено модель під назвою ФІСКАЛ, його сфера застосування фіскалізація гральних автоматів, торгівля та послуги гральних автоматів. Також зазначив, що працівники ДПА у Волинській області були допущені до перевірки, зауважень посадових осіб ТОВ «ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД» до акту перевірки та дій осіб, що здійснювали перевірку, не було. Просив в позові відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.

18 вересня 2008 року працівниками ДПА у Волинській області проведена перевірка господарської одиниці позивача - залу гральних автоматів (що знаходиться за адресою: м. Луцьк, проспект Молоді, 14) щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, про що складений акт перевірки від 18.09.2008 року .

В ході проведення перевірки було встановлено порушення діючого законодавства, а саме: здійснення діяльності у сфері грального бізнесу через незареєстровані, непереведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій - фіскалізовані гральні автомати .

В акті перевірки зроблений висновок про порушення позивачем п.1,2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1002102343 від 29.09.2008р., яким позивачу нараховані штрафні санкції відповідно до п.2 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 11900 грн. - за здійснення діяльності у сфері грального бізнесу через непереведені у фіскальний режим роботи гральні автомати .

З матеріалів справи вбачається, що позивач у вище обумовленому гральному закладі використовує зареєстрований в Луцькій ОДПІ електронний контрольно-касовий апарат Марія-701 (реєстраційне посвідчення №0318008549), через який проводяться розрахункові операції у сфері надання послуг залами гральних автоматів.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг).

При цьому, автомат з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості. Таким чином, гральні автомати, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності для надання послуг у сфері грального бізнесу належать до реєстраторів розрахункових операцій (автоматів з продажу товарів (послуг).

Одним із видів автоматів з продажу послуг є гральний автомат. Однак закон вимагає застосування реєстраторів розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування (п.3 ст.3 Закону), відповідно гральні автомати, які не забезпечують реалізації фіскальних функцій не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Закон України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Постанова Кабінету Міністрів № 121 від 7 лютого 2001р. "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" зобов'язує суб'єктів господарювання проводити розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу з використанням реєстраторів розрахункових операцій - гральних автоматів з продажу послуг , таким терміном для використання гральних автоматів є 31 грудня 2006 року.

Таким чином, з 01.01.2007 року суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Згідно вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», гральні автомати, як автомати з продажу послуг, за визначенням віднесено до категорії реєстраторів розрахункових операцій, де реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів або наданні послуг.

Протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним обігом від 27.06.2002 року № 13 було затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами.

Згідно Положення про державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 року №1345, нові моделі реєстраторів розрахункових операцій вносяться до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій на підставі заяв виробників або постачальників такої техніки.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 та Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.09.2008 року № 581( в новій редакції) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено модель під назвою ФІСКАЛ (виробник ТОВ «Експотрейд», м. Київ) сфера застосування якого фіскалізація гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.

Таким чином, посилання позивача на те що, у гральних автоматах виробника ЗАТ «Корпорації ІгроСервіс»(з яким укладено договір оренди грального обладнання) відсутнє обладнання для прийому готівкових коштів в зв'язку з відсутністю в Україні фіскальних блоків для гральних автоматів, позивач з незалежних від нього причин не в змозі був виконати вимоги постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 7 лютого 2001 р. в частині проведення розрахунків через фіскалізований гральний автомат, оскільки Міністерство економіки, Міністерство промислової політики не забезпечило виконання у встановлені строки п. 2 згаданої постанови, а відтак до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операції не було внесено фіскальні блоки для гральних автоматів суд вважає таким, що не спростовує встановленого під час перевірки порушення. Оскільки на момент проведення перевірки до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій вже було включено модель під назвою ФІСКАЛ ( виробник ТОВ «Експотрейд», м. Київ ).

Відповідно до п.2 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Не приймається судом також посилання позивача на неправомірність проведення перевірки, оскільки на підставі направлень на перевірку від 16.09.2008р. № 011568 та № 011569 виданих ДПА у Волинській області працівники податкового органу, які здійснювали перевірку були допущені позивачем до вказаної перевірки і при її проведенні були виявлені порушення за які у встановленому законом порядку на підставі складеного акту до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову в сумі 3,40 грн., згідно ст. 94 КАС України залишається за ним.

Керуючись 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "ІГРОСЕРВІС-ЗАХІД" до Державної податкової інспекції у м. Рівне про скасування рішення № 1002102343 від 29.09.2008 р.,- відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.

Суддя Л.А. Жуковська