Постанова від 18.01.2017 по справі 317/3970/16-а

Провадження № 2-а/317/1/2017

Справа № 317/3970/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2017 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Сакояна Д.І.

при секретарі Лебідь О.Б.

за участі:

представника позивача Марковського М.С.

представника відповідача Апостолюк А.В.

представника третьої особи Заєзжая А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області до Запорізької районної ради Запорізької області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області, Спеціалізоване комунальне підприємство «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов позов Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області до Запорізької районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення, мотивований тим, що 10.03.2016 р. Запорізькою районною радою Запорізької області прийнято рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна». Рішенням Запорізької районної ради від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» у власність Сонячної сільської ради передано нерухоме майно, а саме: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. (надалі - нерухоме майно). Позивач ввважає, що зазначене рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна» прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасування, з огляду на те, що рішення Запорізької районної ради № 16 від 28.08.2014 року «Про передачу із спільної власності територіальних громад Запорізького району у комунальну власність територіальної громади Сонячної сільської ради в особі Сонячної сільської ради нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е» є виконаним. На виконання вказаного рішення були вжиті наступні заходи:

- проведена інвентаризація нерухомого майна, що підтверджується відповідним інвентаризаційним актом;

- здійснена передача майна, про що комісією з приймання-передачі складений відповідний акт;

- Сонячною сільською радою прийнято рішення від 05.09.2014 року № 5 «Про прийняття у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області нерухомого майна яке знаходиться за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е»;

- нерухоме майно прийнято до балансового обліку позивача, де й обліковується по теперішній час, що підтверджується бухгалтерською довідкою.

Позивачем був підготовлений та поданий для реєстрації повний пакет документів, необхідних для проведення державної реєстрації права власності, однак державна реєстрація права власності не проведена у зв'язку із тим, що питання переходу права власності із спільної власності територіальних громад у комунальну власність територіальної громади законодавчо не врегульовані, що підтверджується листом Міністерства юстиції України.

Всі наведені обставини свідчать про те, що рішення Запорізької районної ради № 16 від 28.08.2014 року є виконаним, а Запорізька районна рада Запорізької області, приймаючи рішення № 1 від 10.03.2016 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна», фактично здійснила розпорядження майном, яке належить територіальній громаді Сонячної сільської ради, чим перевищила повноваження надані їй статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Оскаржуване рішення прийнято відповідачем всупереч рішення Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009. Вказаним рішенням встановлено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Крім того, ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 05 лютого 2016 року по справі № 317/748/16-к, у кримінальному провадженні № 42016081060000017 від 03.02.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, на вказане нерухоме майно накладено арешт. Більше того, рішенням Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області від 05.09.2014 року № 6 «Про передачу майна у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна службам Сонячної сільської ради», вказане нерухоме майно було передано у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба». Передача майна у повне господарське відання підтверджується Актом приймання-передачі нерухомого майна, який затверджено 08.08.2014 року. СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» є власністю територіальної громади Сонячної сільської ради та несе витрати по утриманню вказаного нерухомого майна. Так, відповідно до довідки, витрати на утримання нерухомого майна склали більш ніж 400000,00 грн.

Враховуючи вищенаведене, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області № 1 від 10.03.2016 р. «Про скасування рішення від 28.08.2014 р. № 16 та про передачу нерухомого майна».

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 06.12.2016 р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області.

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 16.12.2016 р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Спеціалізоване комунальне підприємство «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

В судове засідання з'явився представник позивача Марковський М.С., який позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені у позові.

В судове засідання з'явилась представник відповідача Апостолюк А.В., яка спочатку позов не визнавала, подала письмові заперечення на позов. В подальшому, у судовому засіданні 06.12.2016 р. позов визнала у повному обсязі, про що зробила усну заяву. Зазначила, що відповідач погоджується із тим, що рішення № 16 від 28.08.2014 року є виконаним, а тому підстав для його скасування дійсно не було.

В судові засідання 14.12.2016 р., 29.12.2016 р. з'явився представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області Дьомушкін Р.В., який заперечував проти задоволення позову, пославшись на законність оскаржуваного рішення. В подальшому участі у розгляді справи не брав, про причини неявки суд не повідомляв.

В судове засідання з'явився представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Спеціалізованого комунального підприємства «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради Заєзжай А.Ю., який позов підтримав, просив задовольнити, надав письмові пояснення, за змістом яких дана третя особа вважає рішення № 16 від 28.08.2014 р. виконаним. Крім того, вказує на те, що СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради є користувачем земельної ділянки, на якій розташоване вказане нерухоме майно, та несе витрати по утриманню будівель.

Свідок ОСОБА_5 зазначила, що вона є завідувачем сектору з питань державної реєстрації Запорізької райдержадміністрації, а раніше обіймала посаду керівника реєстраційної служби. Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області зверталась до реєстраційної служби з метою державної реєстрації права власності. Оскільки законодавчого механізму передачі нерухомості з комунальної власності до комунальної власності немає, то Сонячній сільській раді Запорізького району Запорізької області було відмовлено у державній реєстрації. На теперішній час такий механізм не з'явився, тобто Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області не може зареєструвати право комунальної власності. Оскільки законодавством визначений конкретний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації, то Сонячній сільській раді Запорізького району Запорізької області було відмовлено у зв'язку з неподанням потрібних документів, хоча наразі немає ані порядку такої реєстрації, ані переліку документів, необхідних для цього. Крім того, на теперішній час на спірне нерухоме майно накладено арешт.

Заслухавши учасників судового провадження, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно п. 1 рішення Запорізької районної ради від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» у власність Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області передано нерухоме майно, а саме: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі Спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

Пунктом 2 зазначеного рішення створено та затверджено комісію з прийому-передачі нерухомого майна.

Згідно п. 4 зазначеного рішення Спеціалізованому комунальному підприємству «Ритуальна служба» Запорізької районної ради слід провести інвентаризацію нерухомого майна, вказаного у п. 1 цього рішення, підготувати відповідні акти, згідно правил бухгалтерського обліку, а за приписами п. 5 цього ж рішення, Сонячній сільській раді Запорізького району Запорізької області слід розглянути питання про прийняття нерухомого майна, вказаного у п. 1 цього рішення, здійснити реєстрацію права комунальної власності у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Як видно з Акту контрольної перевірки інвентаризації цінностей від 05.09.2014 р., інвентаризаційного опису основних засобів від 05.09.2014 р,. нерухоме майно дійсно обліковувалось на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

На виконання рішення від 28.08.2014 р. № 16, 05.09.2014 р. комісією було складено Акт приймання-передачі нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Рішенням № 5 від 05.09.2014 р. «Про прийняття у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е» Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області прийняла у власність територіальної громади Сонячної сільської ради в особі Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області із спільної власності територіальних громад Запорізького району наступне нерухоме майно: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі СКП «Ритуальна служба» Запорізької районної ради.

Рішенням № 6 від 05.09.2014 р. «Про передачу майна у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради, Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області закріпила нерухоме майно на праві повного господарського відання за СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

На виконання рішення від 05.09.2014 р. № 6, 08.09.2014 р. комісією, створеною відповідно до рішення № 6 від 05.09.2014 р., було складено Акт приймання-передачі нерухомого майна, яке обліковувалось на балансі територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у повне господарське відання СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

Згідно відомостей, що містяться в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 1521, нерухоме майно знаходиться на балансі СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради. Цей факт підтверджується також й Актом № 06-21/3 від 01.04.2016 р., за змістом якого під час проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради за період з 01.01.2011 по 29.02.2016 р. було встановлено, що на субрахунку 1521 рахуються: адміністративно-побутова будівля літ. А, будівля складу гранітних виробів, літ. Б, будівля вбиральні літ. В, будівля траурних та цивільних обрядів літ. Г. Цим же актом зафіксовано і факт використання деяких з вказаних будівель СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради.

За змістом інвентаризаційного опису № 9 від 14.03.2016 р., означене нерухоме майно перевірено комісією в натурі та внесено в опис.

Рішенням про відмову у задоволенні заяви № 18467003 від 30.12.2014 р., державним реєстратором Реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_5 відмовлено у задоволенні заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 11.12.2014 р., яку подав Марковський М.С. від імені та в інтересах Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

10.03.2016 р. Запорізькою районною радою Запорізької області прийнято рішення № 1 «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна». За змістом даного рішення, Запорізька районна рада Запорізької області вирішила:

- скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області»;

- передати із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Запорізького району у власність територіальної громади Долинської сільської ради в особі Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області наступне нерухоме майно: адміністративно-побутову будівлю літ. А, будівлю складу гранітних виробів, літ. Б, будівлю вбиральні літ. В, будівлю траурних та цивільних обрядів літ. Г. та все інше майно, яке знаходиться на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, та яке обліковується на балансі Спеціалізованого комунального підприємства «Ритуальна служба» Запорізької районної ради;

- створити та затвердити комісію з прийому-передачі нерухомого майна;

- голові комісії з прийому-передачі нерухомого майна після закінчення роботи комісії надати голові районної ради акт прийому-передачі на затвердження;

- створити та затвердити склад інвентаризаційної комісії з проведення інвентаризації майна, вказаного у п. 2 цього рішення;

- провести інвентаризацію нерухомого майна, вказаного п. 2 рішення;

- інвентаризаційній комісії підготувати відповідні акти згідно правил бухгалтерського обліку на виконання цього рішення;

- рекомендувати Долинській сільській раді Запорізького району Запорізької області розглянути питання про прийняття нерухомого майна, вказаного у п. 2 цього рішення, вирішити питання щодо балансового обліку нерухомого майна, вказаного у п. 2 цього рішення, здійснити реєстрацію права комунальної власності у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Зазначене рішення Запорізької районної ради Запорізької області № 1 від 10.03.2016 р. «Про скасування рішення від 28.08.2014 року № 16 та про передачу нерухомого майна» на переконання суду підлягає скасуванню, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних та обласних рад.

Пунктом 3 ч. 9 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частини першою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Частиною десятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на певній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення і скасування. Зі змісту ч. 2 ст. 144 Конституції України та ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Однак, Конституційним Судом вказано, що це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою змінити або скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності законам України). Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, змінювати їх у випадках, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

У той же час, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується; відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.

Отже, органи місцевого самоврядування не можуть самостійно скасовувати власні рішення після їх виконання. Інші ж суб'єкти, у тому числі і орган місцевого самоврядування та прокуратура, можуть звернутись з відповідним позовом до суду про скасування акту органу місцевого самоврядування, з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.

Такої ж позиції дотримується Верховний Суд України у постанові № 21-64а13 від 04.06.2013 р. щодо регулювання аналогічних правовідносин, зазначаючи, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Системний аналіз доказів у справі вказує на те, що станом на 10.03.2016 р., тобто дату ухвалення оскаржуваного рішення, нерухоме майно вже вибуло з спільної власності територіальних громад сіл, селищ та прийняте у власність територіальною громадою в особі Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, яка в подальшому передала дане нерухоме майно на баланс СКП «Об'єднана житлово-комунальна, побутова та ритуальна служба» Сонячної сільської ради. Таким чином, правовідносини, спрямовані на виконання оскаржуваного рішення, дійсно виникли. Фактично рішення Запорізької районної ради від 28.08.2014 р. № 16 «Про передачу нерухомого майна, яке є власністю територіальної громади сіл та селищ Запорізького району в особі Запорізької районної ради Запорізької області, яке знаходиться за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, у власність територіальної громади Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області» є виконаним, оскільки на теперішній час позивач вчинив усі дії, спрямовані на прийняття на балансовий облік нерухомого майна, та не може вчинити жодних інший дій передбачених законодавством, спрямованих на його виконання.

Роблячи такий висновок, суд крім іншого, також враховує пояснення свідка ОСОБА_5, яка, будучи керівником органу, що здійснював державну реєстрацію права власності на час звернення Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, у судовому засіданні підтвердила неможливість державної реєстрації права власності на майно через відсутність законодавства, яке б регулювало такі відносини як на час звернення у 2014 році, так і на теперішній час.

Також суд враховує, що за змістом Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 78312027 від 18.01.2017 р., ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 05.02.2016 р. у справі № 317/748/16-к на майно, що розташоване за адресою: Запорізька область, Запорізький район, селище Високогірне, вул. Мічуріна, 1-е, накладено арешт, який до теперішнього часу є чинним. Запис про обтяження № 13160227 внесено державним реєстратором 08.02.2016 р.

Оскільки на нерухоме майно було накладено арешт пізніше, аніж його було передано у власність Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, при цьому ані саме рішення № 16 від 28.08.2014 р., ані законодавство, яке регулює відносини у сфері державної реєстрації не встановлюють конкретних строків, у межах яких Сонячна сільська рада Запорізького району Запорізької області повинна зареєструвати право власності за собою, наразі відсутній механізм державної реєстрації, то безсумнівно можна стверджувати, що оскаржуване рішення обмежує позивача в реалізації його прав на означене майно.

Оскільки під час судового розгляду встановлено, що оскаржуване рішення винесено необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, враховуючи при цьому, що відповідач не довів правомірність винесеного рішення, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 12, 69-71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області до Запорізької районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької районної ради Запорізької області № 1 від 10.03.2016 р. «Про скасування рішення від 28.08.2014 р. № 16 та про передачу нерухомого майна».

Стягнути на користь Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької районної ради Запорізької області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 грн. 00 коп.(одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Д.І. Сакоян