10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Токарева М.С.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"17" січня 2017 р. Справа № 806/1855/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника апелянта, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання внести зміни до наказу ,
У вересні 2016 р. ОСОБА_3 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо не зарахування вислуги років в пільговому обчисленні для призначення пенсії та про зобов'язання внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 19.08.2016р. №192 о/с щодо нарахування за вислугою років в пільговому обчисленні - один місяць служби за півтора місяця з урахуванням пройденої служби в ОВС та НП України за період з 22.03.1995р. по 29.08.2016р.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.10.2016р. позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати до вислуги років ОСОБА_3 у пільговому обчисленні період проходження служби у органах внутрішніх справ з 24.03.1995р. по 07.06.2015р. та у період з 06.07.2015р. по 06.11.2015р., а також з 07.11.2015р. по 29.08.2016р. у зоні гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Національної поліції в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що позивач проходив службу на різних посадах в Овруцькому, Коростенському РВ УМВС України в Житомирській області, однак зазначений підрозділ під дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 не підпадає, оскільки перелік саме підрозділів (Овруцького, Коростенського РВ УМВС) затверджуваний Міністерством внутрішніх справ на час розгляду справи відсутній, а тому визначити чи підпадає сам Овруцький, Коростенський РВ УМВС під дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 в частині умов зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця не представляється за можливе.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що розрахунку вислуги років вбачається, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, зокрема у періоди з 24.03.1995р. по 07.06.2015р., з 06.07.2015р. по 06.11.2015р. на різних посадах, на території Овруцького та Коростенського районів, які підпорядковувались УМВС України в Житомирській області, а також у період з 07.11.2015р. по 29.08.2016р. на посаді поліцейського роти ДПС ГУНП, яка також відносилась до Коростенського району Житомирської області.
Разом з тим, відповідачем не заперечується факт того, що позивач проходив службу на територіях Овруцького та Коростенського районів, які віднесені до зони гарантованого добровільного відселення.
Станом на день звільнення його вислуга становила 22 роки 11 місяців 10 днів - у календарному обчисленні та 23 роки 01 місяць 08 днів - у пільговому.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача, щодо не зарахування до вислуги років ОСОБА_3 у пільговому обчисленні період проходження служби у органах внутрішніх справ з 24.03.1995р. по 07.06.2015р. та у період з 06.07.2015р. по 06.11.2015р., а також з 07.11.2015р. по 29.08.2016р. у зоні гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у пільговому обчисленні - один місяць за півтора місяці.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.78 Закону України від 02.07.2015 р. №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України №580-VIIІ) визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частини 3, 4 статті 78 Закону України №580-VIIІ).
Стаття 18 Закону України "Про міліцію" (у редакції на момент проходження позивачем служби на території Овруцького та Коростенського районів, тобто виникнення спірних правовідносин) встановлює, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби основним складом органів внутрішніх справ, затвердженим Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого визначено порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права та обов'язки (п. 1 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 29.07.1991 р. (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).
У відповідності до п.21 Положення №114 для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства.
Внутрішній розпорядок в органах внутрішніх справ, а також у навчальних закладах (навчальних підрозділах), що здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації начальницького складу Міністерства внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів.
При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
Особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників. Направлення для проходження служби за межами республіки здійснюється за згодою працівника в порядку, встановленому законодавством.
Особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викладено інтересам служби і обумовлено наказами прямих начальників.
Порядок призначення та проведення розрахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 (далі - Порядок №393).
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 р. №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення, в якому, зокрема, до зони гарантованого добровільного відселення віднесено м.Овруч та м. Коростень Житомирської області.
Законом України від 28.12.2014 р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" виключено також абзац п'ятий частини 2 (визначення зони гарантованого добровільного відселення) Закону України від 27.02.1991 р. № 791а-XII "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", що спричинило невизначеність поняття "зони гарантованого добровільного відселення", наведеного у п. 4 ч.1 ст.11 Закону України № 796-XII.
Однак, Додатком №1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 р. №106 визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі і до зони гарантованого добровільного відселення.
Отже, невизначеність Законом № 791а-XII поняття "зони гарантованого добровільного відселення" не є підставою для відмови зарахуванні до вислуги років періоду несення служби у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки залишається чинною постанова Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 р. №106, яка визначає перелік населених пунктів віднесених до цієї зони.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку з приводу того, що оскільки Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 р. визначено зарахування служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 ст. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку один місяць за півтора і цей порядок діє, то у відповідача не було правових підстав для відмови в зарахуванні позивачу вислуги років в пільговому обчисленні.
Посилання відповідача на відсутність затвердженого переліку військових частин, підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням служби безпеки України, Управління державної охорони не давало йому права для відмови позивачу в зарахуванні вислуги років в пільговому обчисленні.
Отже, надання Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р. Міністерству внутрішніх справ України повноважень визначення переліку підрозділів та установ для реалізації вже наданого права не означає, що МВС України визначаючи такі підрозділи та установи може звужувати обсяг наданого позивачу права, або скасовувати чи призупиняти таке право.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" жовтня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "20" січня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2,3 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500 АДРЕСА_2,11500
4- відповідачу/відповідачам: Головне управління Національної поліції в Житомирській області вул.Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008
- ,