Ухвала від 17.01.2017 по справі 806/1523/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"17" січня 2017 р. Справа № 806/1523/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Житомирської митниці ДФС на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" листопада 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Єлисейскі поля" до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, Житомирської митниці ДФС про визнання нечинними та скасування рішення і картки відмови, зобов'язання повернути надмірно нараховані суми митних платежів ,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Єлисейскі поля" звернулося до суду з позовом до відповідача, просили:

- визнати нечинним та скасувати рішення Житомирської митниці ДФС про визначення коду товару від 14.07.2016 №КТ-101000012-0017-2016 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 14.07.2015 №101060002/2016/0026;

- зобов"язати Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області вчинити певні дії, а саме-повернути надмірно нараховані суми митних платежів, зокрема 71657,11 грн. надмірно нарахованого імпортного мита на товар, що ввозяться на територію України суб"єктами господарювання, а також 14331,43 грн. надмірно нарахованого податку на додану вартість з товарів, що ввозяться на територію України суб"єктами господарювання.

В обґрунтування позову зазначали, що згідно укладеного ТОВ "Єлісейські поля" з компанією SARL BRIZIUMS контракту від 05.07.2016, підприємство придбало розкидач добрив TEBBE HS 180. Вказує, що митницею, без проведення митного огляду вантажу зроблено безпідставний висновок, що даний розкидач є причепом-розкидачем (розподільником) добрив, має рухому підлогу та придатний для пересування по дорогах загального користування, у зв"язку з чим прийняв спірне рішення про визначення коду товару від 14.07.2016 №КТ-101000012-0017-2016 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 14.07.2015 №101060002/2016/0026. Також зазначили, що виносячи оскаржуване рішення, митниця не дослідила характеристик товару відповідно до інформації від виробника, а також документи, які були надані до митного оформлення, не проаналізувала відповідність технічних характеристик товару їх опису згідно з поясненнями до УКТЗЕД, а також, відповідно до сфери призначення імпортованих товарів. У зв"язку з цим були надмірно сплачені митні платежі та як наслідок, незаконно відмовлено у митному оформленні. Вважали, що при винесенні оскражуваного рішення про визначення коду товару, порушено ч.2 ст.19 Конституції України, не дотримано процедуру визначення коду товару, яка конкретизована у ст.69 МК України та Законі України "Про митний тариф України", незаконно відмовлено у митному оформленні та протиправно стягнуто митні платежі.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано рішення Житомирської митниці ДФС про визначення коду товару від 14.07.2016 №КТ-101000012-0017-2016 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 14.07.2015 №101060002/2016/0026.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Встановлено, що згідно укладеного ТОВ "Єлісейські поля" з компанією SARL BRIZIUMS контракту від 05.07.2016 №CE-BRIZIUMS/2016-3, із змінами внесеними Додатковою угодою №1 від 05.07.2016, підприємство придбало розкидач добрив TEBBE HS 180 (а.с.107-111).

На виконання умов контракту, по рахунку від 05.07.2016 №2016-7 ТОВ "Єлісейські поля" був поставлений даний товар.

13.07.2016 при розмитненні розкидача добрив, митним брокером, для митного контролю та митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України, було подано до митного поста "Житомир-центральний" Житомирської митниці ДФС тимчасову митну декларацію №101060002/2016/004682 у графі 33 якої зазначено код товару 84324090000, згідно УКТЗЕД , за ставкою ввізного мита 0%.(а.с.16).

Спеціалізованим підрозділом управління адміністрування митних платежів Житомирської митниці ДФС, 14.07.2016 року прийнято рішення №КТ-101000012-0017-2016, яким визначено код товару - розкидача добрив TEBBE HS 180 - 8716 20 00 00 зі ставкою ввізного мита 10% згідно УКТЗЕД. (а.с.12).

У зв'язку з чим, 14.07.2016 митним постом "Житомир-центральний" Житомирської митниці ДФС прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №101060002/2016/00026 (а.с.13).

З метою уникнення додаткових витрат пов"язаних з простоєм транспортних засобів, що доставляли товар, 14.07.2015 позивачем до митного оформлення подано МД №101060002/2016/004786, у якій, на підставі рішення відповідача №КТ-101000012-0017-2016 визначено код товару розкидача добрив TEBBE HS 180 - 8716 20 00 00 згідно УКТЗЕД. При цьому, було додатково сплачено митні платежі в сумі 85988,54 грн.(а.с.14).

Відповідно до Розділу XVI Закону України "Про Митний тариф України" при ввезенні товару за кодом 8432 40 90 00 встановлена ставка мита у розмірі 0%, а при ввезенні товару за кодом 8716 20 00 00 встановлена ставка мита у розмірі 10%.

Згідно із Законом України "Про Митний тариф України" відповідачем у митній декларації ІМ 40 на товар - розкидач добрив TEBBE HS 180 №101060002/2016/004786 на вартість товару було здійснене нарахування митного платежу у розмірі 10%, а також на вартість товару з урахуванням митного платежу було здійснене нарахування податку на додану вартість у розмірі 20% .

Рішення Відповідача про визначення коду товару та карту відмови у в прийнятті митної декларації, позивач оскаржив до суду.

Перевіряючи спірні рішення на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходив з наступного.

Порядок здійснення митних процедур та оформлення, переміщення через митний кордон України товарів, митне регулювання та справляння податків і зборів визначається Митним кодексом України, Законом України "Про Митний тариф України" 19.09.2013 року № 584-VII.

Відповідно до ст.67 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно з частинами 1-3 ст. 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У відповідності до п.1 та п.2(а) Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, наведених в Додатку до Закону України "Про Митний тариф України" від 19.09.2013 №584 VII, класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного.

Визначення коду товару, що ввозиться на митну територію України, здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації класифікації товарів, Приміток до розділів та груп, номенклатури товарів та Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.06.2015 року №401.

Згідно Пояснень до товарної позиції 8432 до неї включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для виконання перерахованих нижче видів сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт:

(I) Підготовка ґрунту для вирощування культурних рослин (розчищення земель, підйом цілини, оранка, розпушування і т.п.).

(II) Розкидання або внесення в ґрунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей ґрунту.

(III) Садіння або сіяння.

(IV) Обробіток або доглядання за ґрунтом у період вегетації (культивація, прополювання, проріджування сходів і т.п.).

Зокрема, до товарної позиції 8432 відносяться розкидачі органічних та мінеральних добрив (мінеральних речовин, компосту і т.п.), іноді змонтовані на колесах, зазвичай містять ємності, обладнані розподільним механізмом, наприклад, зсувними донними пластинами, шнековим живильником, безперервними ланцюгами або відцентровими дисками.

На виконання ст.68 Митного кодексу України щодо тлумачення термінів та класифікаційних вимог в УКТЗЕД розроблені Методичні рекомендації щодо класифікації товарів згідно з вимогами УКТЗЕД, які повинні обов'язково враховуватись при класифікації товарів .

У Додатку 4 до Методичних рекомендацій щодо класифікації товарів згідно з вимогами УКТЗЕД ( у редакції чинній на момент спірних правовідносин) визначено, що відповідно до пояснень до товарної позиції 8432 машини, включені до цієї товарної позиції, можуть буксируватися тваринною тягою чи транспортним засобом (наприклад, трактором) або можуть монтуватися на будь-якому транспортному засобі (наприклад, на тракторі або на шасі з кінною тягою). (У цьому контексті вираз "трактор" стосується і до трактора, керованого водієм, що йде поруч).

Деякі сільськогосподарські, садові чи лісогосподарські машини (наприклад, плуги і борони) призначаються винятково для приєднання до трактора, за допомогою з'єднувального пристрою (який має чи не має механізм підіймання). Інші машини (наприклад, фрезерні культиватори) приводяться в дію від вала, що має загальне призначення, відбору потужності трактора. Такі машини начіпляються і заміняються в польових умовах, у лісі або на дворі ферм. Усі ці машини включаються до цієї товарної позиції, навіть якщо вони постачаються з трактором (незалежно від того, чи змонтовані вони на тракторі чи ні).

Тобто, виходячи з викладеного товарна підкатегорія 8432409000 УКТЗЕД повинна включати наступні ознаки: мати призначення розкидача та розподільника органічних та мінеральних добрив; бути машиною для розкидання або внесення в грунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей грунту; можуть буксируватися транспортним засобом (наприклад, транспортом); повинні приводитись в дію від вала, що має загальне призначення, відбору потужності трактора; мають містити ємності, обладнані розподільним механізмом, наприклад, зсувними донними пластинами, шнековим живильником, безперервними ланцюгами або відцентровими дисками.

Встановлено, що позивачем до митного оформлення товару було надано: митну декларацію №101060002/2016/114682 від 13.07.2016, міжнародну автомобільну накладну №569187 від 11.07.2016, рахунок-фактуру (інвойс) №2016-7 від 05.07.2016, контракт від 05.07.2016, додаток №1 до контракту від 05.07.2016, договір про перевезення №9 від 10.11.2015, інформацію про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару №2730 від 11.07.2016, технічну документацію та фото.

Згідно п.31 МД №101060002/2016 та доповнення №1 поставлений товар: "Бувший у використанні Розкидач добрив ТЕВВЕ модель HS1 180, серійний номер HS20623859, рік виготовлення 2006, 2-х осьовий. Поставляється в частково розібраному стані для зручності транспортування. Не містить в своєму складі передавально-приймального обладнання. Призначений для розкидання добрив, має тягловий пристрій для з'єднання з трактором, має вал відбору потужності, що здується з трактором для приведення в дію транспортера та розкидуючих дисків. Бункер сталевий, об'ємом 16 м.куб. Внутрішні стіни гладкі Підлога нерухома, сталева. На підлозі два скребкових транспортери, що рухаються чотирма загартованими ланцюгами 14x50 мм (розривне навантаження 24 тони), за допомогою зубчатих коліс. Має два фрезерні барабани діаметр. 650 мм та 2 диски діаметром 1000 мм з чотирма лопатками кожен для розкидання добрив. Не має пристроїв само завантаження чи розвантаження - розвантаження виключно шляхом розкидання вмісту дисками. Обладнаний гальмами, висувними опорами. Має гідравлічну систему для керування заслінкою задньої стінки, що регулює потік добрив. Має редуктори, кардани та муфти зчеплення для приведення в дію рухомих частин. Виробник - ТЕВВЕ, торговельна марка ТЕВВЕ. Країна виробництва DE."

Проте, використовуючи інформацію щодо технічних характеристик розкидачів добрив TEBBE HS 180 Житомирська митниця дійшла висновку, що розкидач добрив TEBBE HS 180 класифіковано як бувший у використанні причіп-розкидач (розподільник) із саморозвантаженням; бункер має рухому підлогу у вигляді скребкових конвеєрів з встановлених ззаду нього механізмів дозування та розкидання (розподілення) добрив; розкидач обладнано гальмівною системою для пересування по дорогах; має гідравлічну систему для керування заслінкою задньої стінки; має редуктори, кардани і муфти зчіплення для приведення в дію рухових частин; має тягловий пристрій для з"єднання з трактором, вал відбору потужності для приведення в дію транспортера та розкидуючих дисків; на підлозі 2 скребкових транспортери; має два фрезерні барабани з лопатками для розкидання добрив, тому відповідач стверджує про необхідність класифікації останнього за кодом товару 8716.

Суд не погоджується з такими висновками відповідача, з огляду на таке.

Згідно Пояснень до товарної позиції 8432 причепи з рухомим днищем і пристроєм, що подрібнює та розкидає, які дозволяють їм у процесі розвантаження працювати як розкидачі твердих і рідиноподібних добрив, з ємністю на колесах, зазвичай обладнану пластинами, що розкидають, або жолобами (лопатами), включаються до товарної позиції 8716.

У товарній позиції 8716 терміни "причепи" і "напівпричепи" означають транспортні засоби (крім мотоциклетних колясок такого типу, що призначені винятково для з'єднання з іншим транспортним засобом за допомогою спеціального тягово-зчіпного пристрою (незалежно від того, чи є він автоматичним чи ні).

Причепи, що включаються до цієї товарної позиції, такі:

(1) Причепи типу "будиночок-автопричіп" (житлові причіпи) для проживання або автотуризму.

(2) Самозавантажні причепи для сільського господарства, обладнані автоматичними навантажувальними пристроями і, можливо, також пристроями для січення фуражу, кукурудзяних стебел і т.п.

Додатковими ознаками саморозвантажувального причепу для перевезення різних вантажів згідно Пояснень до товарної позиції 8716 є також наявність рухомої підлоги для розвантаження; та укомплектування таких транспортних засобів різними пристроями (пристроєм для подрібнювання гнойонової маси, для січення фуражу) що надасть можливість пристосовувати його для використання як розкидач гною, фуражного кузову чи причепу для перевезення корнеплодів.

Отже, дослідивши митну декларацію від 13.07.2016 №101060002/2016/004682, з доповненнями, технічний опис типової моделі HS2 та сертифікат відповідності, інформацію на даний товар, що міститься у матеріалах справи та співставивши надані докази з Основними правилами інтерпретації класифікації товарів, Пояснень до УКТЗЕД та Методичними рекомендаціями щодо класифікації товарів згідно з вимогами УКТЗЕД, суд вважає, що розкидач добрив TEBBE HS 180 відповідає всім вимогам товарної підкатегорії 8432409000 УКТЗЕД.

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, таке обладнання не включає складових: рухоме днище, пристрою для подрібнювання гнойної маси, які є визначальними для класифікації саморозвантажних причепів для перевезення різних вантажів товарної підкатегорії 8716200000 УКТЗЕД.

При цьому, такий розкидач містить: нерухоме днище, розподільний механізм, зсувні донні пластини, шнековий живильник, відцентрові диски, які приводяться в дію від вала відбору потужності трактора, що повністю відповідає товарній підкатегорії 8432409000 УКТЗЕД.

Крім того, вказане підтверджується і експертним висновком Торгово-промислової палати №В-3260 від 04.11.2016. Метою експертизи була ідентифікація та визначення коду УКТЗЕД згідно з "Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності" бувшого у використанні розкидача добрив TEBBE HS 180, серійний номер HS 30623859, рік виготовлення 2006.( а.с.156).

Так, за результатами дослідження встановлено: бувший у використанні розкидач добрив TEBBE HS 180 має тягловий пристрій для з"єднання з трактором (причіпний пристрій до трактора), має вал відбору потужності, що з"єднується з трактором для приведення в дію транспортера та розкидуючих дисків. Відповідно до пояснень коду 8432, бувший у використанні розкидач добрив TEBBE HS 180 відноситься до машин сільськогосподарських.

На підставі огляду фотографій, вивчення пред"явлених документів, технічної документації і згідно з УКТЗЕД, у редакції товарної номенклатури Митного тарифу України, викладений у додатку до Закону України "Про Митний тариф України" №584 від 19.09.2013 з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД експертом встановлено, що бувший у використанні розкидач добрив TEBBE HS 180 серійний номер HS 30623859, рік виготовлення 2006, класифікується за кодом 8432409000.

Оскільки експертний висновок є належним письмовим доказом у справі то з урахуванням інших вищенаведених доказів, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що при здійсненні митного оформлення розкидача органічних добрив TEBBE HS 180 серійний номер HS 30623859 позивачем вірно класифіковано даний товар за кодом УКТЗЕД 8432.

Апеляційний суд відхиляє доводи апелянта, що розкидач має функцію саморозвантаження, оскільки відповідно до технічних характеристик, описана вище функція механізмів причепу, є функцією розкидання, а не розвантаження добрива, адже функція розвантаження передбачає наявність механізму для підйому причепу та вивантаження вантажу в одному конкретному місці, а не розкидання добрива на відповідну відстань.

Крім того, зазначений Розкидач добрив є вузько спеціальним засобом саме з розкидання органічних добрив, з відповідно закладеними виробником фізичними властивостями консистенції речовини, що виключає перевезення вантажів, які зазначені в товарній позиції 8716, оскільки його розвантаження шляхом розкидання може призвести до виходу з ладу розкидача органічних добрив.

На думку колегії, суд правомірно не прийняв до уваги посилання представників відповідача як на доказ - довідкову інформацію взяту з мережі "Інтернет" та дані технічних характеристик із сайту виробника цього товару, в яких відображено інформацію стосовно розкидача органічних добрив TEBBE HS 180, оскільки вони не можуть бути допустимим доказом у справі, тому що взяті з неофіційного джерела, в даному випадку - інтернет-сайту та їх переклад здійснений інспектором митниці самостійно в довільній формі.

Колегія суддів вважає, що відповідач не підтвердив належними доказами правомірність прийнятого рішення, з огляду на що, рішення Житомирської митниці ДФС про визначення коду товару від 14.07.2016 №КТ-101000012-0017-2016, як протиправне правомірно скасовано.

Щодо відмовленої частини позовних вимог то апелянтом в поданій апеляційній скарзі, судове рішення в зазначеній частині, не оскаржується.

З зазначеної підставі, в названій частині судове рішення судом апеляційної інстанції не переглядається.

Враховуючи, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст.200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирської митниці ДФС залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "15" листопада 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "20" січня 2027 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Єлисейскі поля" вул.Сільська, 22-А,с.Гордіївка,Романівський район, Житомирська область,13047

3,4- відповідачу/відповідачам: Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул.Святослава Ріхтера,24,м.Житомир,10008 Житомирська митниця ДФС вул.Перемоги,25,м.Житомир,10003

5,6 - представникам позивача ОСОБА_3, АДРЕСА_1

ОСОБА_4, АДРЕСА_2 - ,