18 січня 2017 р. Справа № 591/5332/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 21.10.2016р. по справі № 591/5332/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1) звернулася до Зарічного районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі-відповідач, Сумське об'єднане УПФУ Сумської області), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача в частині визначення пенсії у розмірі, меншому від мінімального розміру пенсії за віком та зобов'язати Сумське об'єднане УПФУ Сумської області провести перерахунок та виплату їй пенсії за віком в розмірі, не нижчому за мінімальний розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2016 року, та стягнути різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 01 квітня 2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 21.10.2016 року вказаний позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком в розмірі, меншому, ніж мінімальний розмір пенсії, встановлений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Сумське об'єднане УПФУ Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, встановивши її розмір, не нижче, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2016 року.
Зобов'язано Сумське об'єднане УПФУ Сумської області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до виплати суму пенсії за період з 01 квітня 2016 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного УПФУ Сумської області на користь ОСОБА_1 повернення судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Відповідач, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги ті обставини, що згідно з п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 01 січня 2015 року було надано право дострокового виходу на пенсію за віком жінкам, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менш як 30 років та за умови їх звільнення з роботи. За таких умов розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Вказує, що за 30 років страхового стажу позивачу обчислено та нараховано пенсію в розмірі, більшому від прожиткового мінімуму, а саме в розмірі 1150,94грн, що складається з основного розміру пенсії 1046,97 грн., доплати до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність в сумі 83,03(оскільки прожитковий мінімум на 01.05.2016р. складав 1130,00грн.), та доплати за понаднормовий стаж роботи 20,94грн. Разом з тим, за більш ранній вихід на пенсію розмір пенсії зменшено на 15%, як це передбачено п.7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Позивач надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду першої інстанції, просив залишити його без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача також надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України. не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 26.11.2013 року ОСОБА_1 на підставі поданої заяви було призначено достроково пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30.08.2016 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії, розмір якої на час звернення становив менше, ніж встановлений законом прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність. В заяві також зазначила, що на день звернення за призначенням пенсії вона не працювала, її страховий стаж становив 32 роки 6 місяців 17 днів (а.с.9).
02.09.2016 року Сумське об'єднане УПФУ Сумської області листом № 393/Є повідомило позивача про відсутність підстав для проведенні такого перерахунку.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача по виплаті пенсії позивачу в розмірі, який є значно нижчим, ніж встановлено законом, є неправомірними.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ст.17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.
Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Приписами ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 вказаного Закону, але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961р.н. і старші після досягнення ними такого віку: 57 років 6 місяців які народилися з 01 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року.
Станом на дату звернення за призначенням пенсії позивачці виповнилося 55 років.
Відповідно до пункту 7-2 Розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.
У разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.
Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що розмір пенсії, призначеної внаслідок дострокового виходу на пенсію за віком у відповідності до вимог пункту 7-2 Розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначається у декілька етапів: перший визначення розміру пенсії відповідно до ст. 27 Закону № 1058; другий визначення розміру пенсії згідно із ст. 28 Закону № 1058 (йдеться про мінімальний розмір пенсії); третій зменшення обчисленого відповідно до ст. 27 та ст.28 Закону № 1058 розміру пенсії на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Тобто, судова колегія зауважує, що при достроковому виходу на пенсію, зменшенню підлягає і розмір пенсії, обчислений у мінімальному розмірі згідно із ст.28 Закону України №1058.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що оскільки позивачеві пенсію було призначено у відповідності до положень п.7-2 Розділу XV Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внаслідок дострокового виходу на пенсію, то відповідачем правомірно було зменшено обчислений з урахуванням ст.8 цього Закону розмір пенсії позивача на 15% (0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію).
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень довів правомірність оскаржуваного рішення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Переглянувши постанову суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції помилково застосував норми матеріального та процесуального права, що привело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області задовольнити.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 21.10.2016р. по справі № 591/5332/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.
Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 23.01.2017 р.