Постанова від 17.01.2017 по справі 875/92/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/92/16 Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Кондратенко Я.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності,-

ПОСТАНОВИВ:

Макарівська районна державна адміністрації Київської області (далі - Позивач) звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, (далі - Відповідач 1), ОСОБА_3 (далі - Відповідач 2), третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - Третя особа, ДП «НЕК «Укренерго»), в якому просила:

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, загальною площею 0,0068 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_1, загальна площа земельної ділянки - 7,1399 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення), у тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_2, вартість якої становить - 1 224, 00 грн.(одна тисяча двісті двадцять чотири грн. 00 коп.); частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3, вартість якої становить - 1 224, 00 грн. (одна тисяча двісті двадцять чотири грн. 00 коп.) із повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго» в установленому законодавством порядку у розмірі 2 448,00 грн. Перерахування зазначених коштів здійснюється Макарівською районною державною адміністрацією Київської області на зазначений ОСОБА_3 та ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

- виділити із земельної ділянки, загальною площею 7,1399 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 7,1331 га залишається у власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спільної власності; земельна ділянка, загальною площею 0,0068 га, відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку;

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, загальною площею 0,0196 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_4, загальна площа земельної ділянки - 6,16 га, категорія землі сільськогосподарського призначення), у тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою -НОМЕР_5, вартість якої становить - 3 528, 00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять вісім грн. 00 коп.); частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6, вартість якої становить - 3 528, 00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять вісім грн. 00 коп.) з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 7 056,00 грн. Перерахування зазначених коштів здійснюється Макарівською районною державною адміністрацією Київської області на зазначений ОСОБА_3 та ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили;

- виділити із земельної ділянки, загальною площею 6,16 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка, площею - 6,1404 га - залишається у власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спільної власності; земельна ділянка, загальною площею 0,0196 га, відчужується в державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпечення державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них визначеному законодавством порядку.

В обґрунтування адміністративного позову Позивач вказував на те, що земельні ділянки, які належать Відповідачам, мають бути примусово відчужені у відповідачів з мотивів суспільної необхідності для суспільних потреб, а саме: для будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року», яким передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ», до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ «Київська».

Частиною 2 статті 183-1 КАС України встановлено, що адміністративні справи про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності розглядаються та вирішуються апеляційним адміністративним судом за місцем розташування нерухомого майна, що підлягає примусовому відчуженню.

В судовому засіданні представник Позивача та представник Третьої особи, позов підтримали та просили задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачі не з'явились у судове засідання, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином у відповідності до вимог ч.11 ст.35 КАС України.

Так, положеннями ст.35 КАС України визначено, що розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе розглядати адміністративну справу у відсутності Відповідачів.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача та представника Третьої особи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ», до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ «Київська».

Відповідно п.10 розділу 2 Плану заходів на 2006 - 2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, затвердженого вищевказаним розпорядженням, відповідальними з будівництва вказаного об'єкта є Міненерговугілля України, Мінпромполітики, НКРЕ, державне підприємство «Національна енергетична компанія Укренерго».

ДП «НЕК «Укренерго» визначено замовником проектування та будівництва вказаного стратегічного магістрального лінійного енергооб'єкта, будівництво якого обумовлено загальнодержавними інтересами, є суспільно необхідним та спрямоване на підвищення надійності електропостачання споживачів Центрального регіону, а в цілому на економічний і соціальний розвиток держави та на забезпечення енергетичної і національної безпеки України.

В установленому законодавством порядку ДП «НЕК «Укренерго» оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», у тому числі оформлено матеріали погодження місця розташування енергооб'єкта на земельних ділянках, які перебувають у приватній власності, згідно вимог ст.151 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

На підставі клопотання ДП «НЕК «Укренерго» та відповідно ст.ст.13, 17, 122, 123, 149, 151, 186, 186-1 ЗК України, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року № 802-р, розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 05.10.2011 року № 1091 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго», розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво - Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок розроблено ліцензованою організацією і погоджено у порядку встановленому ст.186-1 ЗК України з проходженням державної експертизи Держземагентством України.

Згідно вимог ст.ст. 122, 123, 146, 147, 149 ЗК України та керуючись Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон №1559-VI), Київська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження від 22.12.2014 року № 456 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності з подальшим їх наданням у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Вказаним розпорядженням доручено Макарівській та Києво-Святошинській районним державним адміністраціям у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, загальною площею 1, 2990 га, розташованих на території Наливайківської, Липівської, Плахтянської сільських рад, Макарівської селищної ради Макарівського району та Ірпінської міської ради Київської області, з метою подальшого їх надання у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

На виконання цього розпорядження, Макарівська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 09.12.2015 року № 455 (зі змінами від 25.05.2016 року №269) «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

До складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності відноситься частина земельної ділянки площею 0,0068 га що, перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району київської області, в тому числі:

- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_2;

- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3.

Згідно інформації Державного земельного кадастру вказана земельна ділянка, що належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 становить 7,1399 га, кадастровий номер НОМЕР_1, категорія: землі сільськогосподарського призначення).

Частина земельної ділянки, що підлягає викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) її у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» підтверджуються проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки.

Згідно ст.5 Закону № 1559-VI вартість частини земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності) визначена на підставі експертної грошової оцінки та складає 2 488, 00 грн.

Крім того, у відповідності затвердженого проекту землеустрою до складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності відноситься частина земельної ділянки площею 0,0196 га що, перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області, у тому числі:

- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5;

- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6.

У відповідності до інформації Державного земельного кадастру вказана земельна ділянка що, належить Відповідачам становить 6,16 га, кадастровий номер НОМЕР_4, категорія: землі сільськогосподарського призначення.

Частина земельної ділянки, що підлягає викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) її у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» підтверджуються проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки.

Згідно ст.5 Закону № 1559-VI вартість частини земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності) визначена на підставі експертної грошової оцінки та складає 7 056,00 грн.

Статтею 41 Конституції України визначено, що примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановленим законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.

За приписами ст.ст.146, 147 ЗК України викуп земельних ділянок для суспільних потреб, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється у випадках та в порядку, встановлених законом. Підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.

Відповідно ст.1 Закону № 1559-VІ примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.

Згідно ч.4 ст.4 Закону № 1559-VІ викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються.

Статтею 7 Закону № 1559-VІ визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто -, газо - та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною 1 цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.

Відповідно положень ст.10 Закону № 1559-VІ передбачено, що ініціатива щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб може належати лише органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування, спеціальним адміністраціям щодо управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, особам, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами, і підприємствам, які здійснюють будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію, експлуатацію об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури, захисних гідротехнічних споруд і які погодили місце розташування таких об'єктів у випадках та в порядку, визначених статтею 151 ЗК України.

За наслідками розгляду пропозицій суб'єктів, зазначених в абзаці першому частини першої цієї статті, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня надходження такої пропозиції приймає рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб.

Орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, зобов'язаний письмово повідомити про це їх власника (власників) протягом п'яти днів з дня прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Інформація (письмове повідомлення) надсилається власнику (власникам) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому (їм) особисто під розписку.

У разі якщо місце проживання (перебування чи роботи) або місцезнаходження осіб, зазначених у частині другій цієї статті, залишається невідомим, навіть після звернення до органів і підрозділів Державної міграційної служби України, про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, ці особи повідомляються шляхом розміщення відповідного оголошення: в офіційному друкованому виданні, засновником якого є Кабінет Міністрів України, у разі якщо таке рішення приймає Кабінет Міністрів України; у друкованих засобах масової інформації, засновниками яких є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, на території здійснення повноважень яких знаходиться земельна ділянка, що викуповується органом місцевого самоврядування чи відповідним органом виконавчої влади.

Власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, вважається повідомленим про такий викуп з дня опублікування зазначеного оголошення.

У письмовому повідомленні, що надсилається власнику (власникам) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, які підлягають викупу для суспільних потреб, зазначається інформація щодо: об'єктів викупу, їх місцезнаходження, а для земельних ділянок додатково - площі, кадастрового номера (за наявності), категорії земель; мети викупу; умов викупу (орієнтовна викупна ціна, строк викупу, джерело фінансування витрат, пов'язаних з викупом), а також відомостей про земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що можуть бути надані замість викуплених; прав і обов'язків власника (власників) земельної ділянки, іншого нерухомого майна, що на ній розміщено, які виникли у зв'язку з їх викупом відповідно до закону; відомостей про житловий будинок, жиле приміщення (місцезнаходження, площа), що надається замість викуплених.

До інформації (письмового повідомлення) додається план земельної ділянки (її частини), що підлягає викупу, і посвідчена в установленому законом порядку копія рішення про її викуп.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач направив Відповідачу 1 повідомлення про прийняте рішення щодо викупу або примусового відчуження земельної ділянки (її частини), яка перебуває у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, але дане повідомлення не було вручено. На виконання положень ст.10 Закону № 1559-VІ Позивач опублікував у газеті «Урядовий кур'єр» від 12.11.2016 року №213(5833) оголошення ( а.с.88).

Відповідач 2 повідомлений в порядку, визначеному ст.10 Закону № 1559-VI про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки (а.с. 87).

За приписами ч.1 ст.11 вказаного Закону власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.

Колегія суддів зазначає, що на час розгляду позовної заяви згоди між Позивачем та Відповідачами щодо викупу для суспільних потреб частини земельної ділянки не досягнуто.

Згідно ч.1 ст.15 Закону № 1559-VI у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, у тому числі об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.

Відповідно ч.1 ст.16 Закону № 1559-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.

Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, відповідно частини 2 статті 16 Закону № 1559-VI підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

Колегія суддів звертає увагу, що на даний час розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р, розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 22.12.2014 року № 456 та розпорядження Макарівської районної державної адміністрації від 09.12.2015 року № 455 є чинними та підлягають виконанню.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що Позивачем, як органом виконавчої влади, який відповідно до закону може викуповувати земельні ділянки для суспільних потреб, надано достатньо доказів щодо наявності суспільної необхідності у примусовому вилученні частин земельних ділянок, які належать Відповідачам для будівництва повітряної лінії електропередачі, проведення якої є неможливим без припинення права власності на вищезазначені земельні ділянки.

Отже, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частин земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності є обґрунтованими.

Згідно ч.5 ст.183-1 КАС України у постанові адміністративного суду про задоволення позову зазначається інформація про: об'єкт примусового відчуження, його місцезнаходження, площу, кадастровий номер, цільове призначення, категорію земель; умови попереднього повного відшкодування вартості земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, збитків, завданих власнику внаслідок примусового відчуження, та їх розмір, визначений відповідно до закону; строк, протягом якого власник має звільнити земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що на ній розміщені; джерело фінансування витрат, пов'язаних із примусовим відчуженням.

Позивачем не заявлено позовної вимоги щодо зобов»язання відповідачів протягом певного строку звільнити земельні ділянки.

Положеннями ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням наведеного та на виконання приписів ч.5 ст.183-1 КАС України, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та вирішити питання стосовно зобов'язання кожного з відповідачів звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0068 га та частину земельної ділянки, загальною площею - 0,0196 га, що примусово відчужуються з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили та виплати належних їм коштів.

Відповідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись статтями 11, 17, 70, 159, 160, 163, 183-1 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області задовольнити.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, загальною площею 0,0068 га, що, перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_1, загальна площа земельної ділянки - 7,1399 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення), у тому числі:

- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_2, вартість якої становить - 1 224, 00 грн.(одна тисяча двісті двадцять чотири грн. 00 коп.);

- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_3, вартість якої становить - 1 224, 00 грн. (одна тисяча двісті двадцять чотири грн. 00 коп.) з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки у розмірі 2 448,00 грн., шляхом перерахування цієї суми грошових коштів за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго» на зазначений ОСОБА_3 та ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

Виділити із земельної ділянки, загальною площею 7,1399 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких:

- земельна ділянка площею - 7,1331 га залишається у власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на праві спільної власності;

- земельна ділянка, загальною площею 0,0068 га, відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку;

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, загальною площею 0,0196 га, що, перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 та знаходиться на території Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (кадастровий номер НОМЕР_4, загальна площа земельної ділянки - 6,16 га, категорія землі сільськогосподарського призначення), у тому числі:

- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою -НОМЕР_5, вартість якої становить - 3 528, 00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять вісім грн. 00 коп.);

- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0098 га сільськогосподарського призначення, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою-НОМЕР_6, вартість якої становить - 3 528, 00 грн. (три тисячі п п'ятсот двадцять вісім грн. 00 коп.) з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки у розмірі 7 056,00 грн., шляхом перерахування цієї суми грошових коштів за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго» на зазначений ОСОБА_3 та ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

Виділити із земельної ділянки, загальною площею 6,16 га, що перебуває у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких:

- земельна ділянка, площею - 6,1404 га - залишається у власності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на спільної власності;

- земельна ділянка, загальною площею 0,0196 га, відчужується в державну власність з мотивів суспільної необхідності із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

Зобов'язати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0068 га та частину земельної ділянки, загальною площею - 0,0196 га, що примусово відчужуються з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили та виплати відповідних коштів кожному з відповідачів.

Постанова суду може бути оскаржена у порядку апеляційного оскарження до Вищого адміністративного суду України у порядку та строки, визначені статтями 185-187 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 20 січня 2017 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.