Справа: № 760/18099/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Коробенко С.В. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
17 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Кондратенко Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві (без фіксування технічними засобами) апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Солом'янського районного суду м.Києва від 27 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Інспектора патрульної поліції у м.Києві Капші Іллі Володимировича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Солом"янського районного суду міста Києва з позовом до Інспектора патрульної поліції у м.Києві Капші Іллі Володимировича (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій Відповідача щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно Позивача на місці зупинки транспортного засобу 12.10.2016 року за адресою: м.Київ, вул.Набережно-Хрещатицька, 3-А; скасування постанови серія АР №264417 від 12 жовтня 2016 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 27 жовтня 2016 року адміністративний позов залишено без руху.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким повернути справу на розгляд до Солом'янського районного суду м.Києва.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для його скасування.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Відповідно ч.6 ст.12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з»явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов»язковою, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України вважає можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.
Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, залишаючи без руху адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку про невідповідність вимогам ст.106 КАС України, оскільки не додано документу про сплату судового збору та відсутні підстави для звільнення від сплати судового збору.
За приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Зі змісту адміністративного позову вбачається, що Позивачем оскаржується постанова від 12.10.2016 року серії АР №264417 у справі про адміністративне правопорушення прийнята в порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно ч.4 ст.288 КУпАП особа, яка оскаржує постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Як зазначено в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23 січня 2015 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» від 23.01.2015 №2, питання справляння судового збору, крім Закону «Про судовий збір», регулюється іншим законодавством. Зокрема, відповідно до ч.4 ст.288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Частинами 1, 2 статті 87 КАС України визначено, що до судових витрат належать судовий збір та витрати, пов'язані з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
При цьому, враховуючи, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єктів та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір», переважному застосуванню підлягає спеціальна норма, тобто норма, передбачена КУпАП, а не загальна.
Отже, за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом України «Про судовий збір».
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 08 червня 2016 року у справі № К/800/9907/16, від 18 жовтня 2016 № К/800/19493/16.
З огляду на зазначені обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, залишаючи адміністративний позов без руху, дійшов помилкового висновку щодо обов'язку Позивача сплатити судовий збір.
Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно п.3 ч.1 ст.199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.
За п.4 ч.1 ст.204 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної ухвали порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а ухвалу суду першої інстанції від 27 жовтня 2016 року про залишення позовної заяви без руху скасувати та направити справу до Солом'янського районного суду міста Києва для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 41, 199, 204, 205, 206, 211, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Солом'янського районного суду м.Києва від 27 жовтня 2016 року про залишення адміністративного позову без руху скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає, як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Ухвала складена в повному обсязі 20 січня 2017 року.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.