Копія
Справа № 822/2314/16
19 січня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М.
при секретаріТроян О.А.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Управління Держпраці у Хмельницькій області про скасування постанов, -
позивач звернувся до суду з позовом до Управління Держпраці у Хмельницькій області, в якому просив скасувати постанови про накладення штрафу від 18.10.2016 року №22/238 та №22/239.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної перевірки встановлено порушення законодавства про працю, про що складено акт №22-01/1584. На підставі вказаного акту відповідачем прийнято постанови №22/238 та №22/239 від 18.10.2016 року, якими на позивача накладено штраф на загальну суму 5800 грн. Вказані постанови дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" вважає протиправними, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задоволити позов з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що оскаржувані постанови прийняті Управлінням Держпраці у Хмельницькій області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Подав до суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши інші докази, які є у справі, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що у період з 19.09.2016 року по 29.09.2016 року посадовими особами Управління Держпраці у Хмельницькій області на підставі наказу від 21.06.2016 року №512 та направлення про проведення перевірки від 29.06.2016 року №3719/16 проведено планову перевірку додержання дочірнім підприємством "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За результатами проведеної перевірки складений акт № 22-01/1584, в якому зафіксовано порушення, а саме: перевіркою встановлено, що у ДП «Хмельницький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» із кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, працівники не ознайомлені під розписку в особовій картці.
Вищевказане свідчить про порушення вимог п.2.5 глави 2 Інструкції №58 «Про порядок ведення трудових книжок працівників», у якій зазначено, що із кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, працівники ознайомлюються під розписку в особовій картці.
Директор ДП «Хмельницьк облавтодор» чи уповноважений ним орган, письмово не повідомляє працівників про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні.
Вищевказане свідчить про порушення вимог передбачених ч. 5 ст. 7 КЗпП України, в якій зазначено, що керівник або уповноважений ним орган зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Заробітна плата працівникам підприємства за весь час щорічної відпустки виплачується пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Зазначене свідчить про порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України, у якій зазначено, що заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Заробітна плата працівникам виплачувалась не регулярно, з порушенням законодавчо встановлених строків та періодичності її виплати, а саме виплачувалась через проміжок часу, що перевищує шістнадцять календарних днів, та пізніше сьомого дня після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Вищенаведене свідчить про порушення вимог ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», у якій вказано що «заробітна плата виплачується працівникам регулярно, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника».
ДП «Хмельницький облавтодор» не своєчасно проводиться виплата всіх сум, що належить працівнику від підприємства при звільненні.
Вищевказане свідчить про порушення вимог ч. 1 ст. 1 16 КЗпП України, у якій вказано що «при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення».
На підставі акту перевірки був виданий припис від 29.09.2016 року №22-01/1584-727, відповідно до якого вимагалось вжити заходи щодо усунення порушень та письмово інформувати про виконання вимог припису Управління Держпраці у Хмельницькій області.
18.10.2016 року прийнято постанови про накладення штрафу №22/238, №22/239 якими на позивача накладено штраф на загальну суму 5800 грн.
Не погоджуючись з прийнятими постановами, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку позиціям сторін, суд вважає за необхідне врахувати такі обставини та приписи законодавства.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 386/2011 (далі - Положення № 386) Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 вказаного Положення визначено, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Процедура проведення відповідачем перевірок встановлено Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390 (далі - Порядок № 390).
Відповідно до пункту 7 Порядку № 390 за результатами перевірки складається акт перевірки.
Як встановлено судом та підтверджується актом перевірки у ДП «Хмельницький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» із кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, працівники не ознайомлені під розписку в особовій картці. Порушення вимог п.2.5 глави 2 Інструкції №58 «Про порядок ведення трудових книжок працівників», у якій зазначено, що із кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, працівники ознайомлюються під розписку в особовій картці.
Директор ДП «Хмельницьк облавтодор» чи уповноважений ним орган, письмово не повідомляє працівників про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні. Порушення вимог передбачених ч. 5 ст. 7 КЗпП України, в якій зазначено, що керівник або уповноважений ним орган зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Заробітна плата працівникам підприємства за весь час щорічної відпустки виплачується пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Порушення вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України, у якій зазначено, що заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Заробітна плата працівникам виплачувалась не регулярно, з порушенням законодавчо встановлених строків та періодичності її виплати, а саме виплачувалась через проміжок часу, що перевищує шістнадцять календарних днів, та пізніше сьомого дня після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Порушення вимог ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», у якій вказано що «заробітна плата виплачується працівникам регулярно, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника».
ДП «Хмельницький облавтодор» не своєчасно проводиться виплата всіх сум, що належить працівнику від підприємства при звільненні. Порушення вимог ч. 1 ст. 1 16 КЗпП України, у якій вказано що «при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення».
Таким чином, суд погоджується із відповідачем про допущення ДП «Хмельницький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» вищезазначених порушень.
Статтею 265 КЗпП України передбачено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Відповідно до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2013 року із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 55 від 03.02.2016 року штрафи можуть бути накладені на підставі:
- рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;
- акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.
Штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.
Таким чином, підстави для скасування постанов №22/238, №22/239 від 18.10.2016 року про накладення штрафу на загальну суму 5800 гривень відсутні.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".
Керуючись ст.ст. 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -
в задоволенні позову дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" до Управління Держпраці у Хмельницькій області про скасування постанов - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 січня 2017 року
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук