16 січня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1780/16
14 год. 16 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бондар І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області (відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.10.16 № 0005581405 про застосування штрафу в сумі 19770 грн. 75 коп. за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні на підставі Указу Президента України від 12.06.95 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки". Позивач стверджує, що облік оприбуткування готівки здійснювався своєчасно, щоденно, всі надходження готівки у повній сумі відображались в книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) згідно фіскальних звітних чеків (Z-звіти). Також звертає увагу суду на те, що Закон № 265 або інші закони не дають відповіді, що означає "щоденне друкування" - кожного календарного дня, кожного робочого дня чи кожної робочої зміни. На думку позивача, вимога щоденного друкування виконується, якщо з моменту реєстрації першої розрахункової операції, здійсненої після виконання попереднього Z-звіту, і до друкування наступного Z-звіту минуло не більше 24 годин. Тобто, відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції. Позивач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року №199, якою затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування, у п.2 цих вимог наведено визначення поняття зміни, під яким розуміють період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. Це обмеження введено для того, щоб запобігти переповненню оперативної пам'яті та втраті поточних даних. Фіскалізацію підсумкових даних слід проводити у період, що не перевищує тривалість зміни РРО. Оскільки в добі всього 24 години, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня. Тому тривалість зміни РРО - це період часу від реєстрації першої за день розрахункові операції до виконання Z-звіту, яка обмежується 24 годинами. Жоден з нормативних документів, на думку позивача, не містить вимог щодо виконання Z -звіту з прив'язкою до закінчення зміни продавця-касира чи режиму роботи торговельного закладу.
Представник позивача прибув в судове засідання. Позов підтримав, пояснивши, що висновок ГУ ДФС про неоприбуткування готівки у загальній сумі 3954 грн. 15 коп. спростовується і тим, що вказана сума в повному обсязі оприбуткована в КОРО, це підтверджується фіскальними звітними чеками.
Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що при здійсненні фактичної перевірки діяльності позивача в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" с. Великі Копані Цюрупинського району Херсонської області 19.10.2016 було зафіксовано не забезпечення своєчасного оприбуткування (обліку) в КОРО готівкових коштів, які надійшли до каси (місця проведення розрахунків), до каси надходила готівка у певні дати (перелік дат "чеків" часу продажу та сум розрахунків додається), надходили готівкові кошти у вигляді виручки за реалізовані товари, а оприбутковані вони були в КОРО на наступний день після їх фактичного надходження до каси, тобто несвоєчасно (не у день надходження). Загальна сума несвоєчасно оприбуткованої готівки складає за три дні 28.06.16, 13.07.16, 26.08.16 - 3954,15 грн. Таким чином, позивач порушив приписи п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.04 № 637, тому має нести відповідальність за несвоєчасне оприбуткування готівки згідно статті 1 Указу № 436/95. Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступні обставини.
Оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27.10.16 № 0005581405 прийняте на підставі висновків акту фактичної перевірки від 19.10.2016 за №399/21/22/РРО/НОМЕР_2, яка проводилась відповідно до наказу №446 від 03.10.2016, направлень на проведення фактичної перевірки від 17.10.2016 №1328, №1329 щодо дотримання ФОП ОСОБА_3 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_1. В ході проведення перевірки відповідачем встановлено порушення ФОП ОСОБА_3 п. 2.6, гл. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.2004.
Відповідно до акта перевірки 19.10.2016 встановлено, що в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" не забезпечено своєчасне оприбуткування (облік) в КОРО готівкових коштів, які надійшли до каси (місця проведення розрахунків), готівкові кошти у вигляді виручки за реалізовані товари були оприбутковані в КОРО на наступний день після їх фактичного надходження до каси, тобто несвоєчасно (не у день надходження). Загальна сума несвоєчасно оприбуткованої готівки складає 3954,15 грн. З додатку до акту перевірки вбачається, що 28.06.2016 року за період часу з 05 год. 22 хвил. до 22 год. 49 хвил. було проведено розрахункові операції на загальну суму 1829 грн. Фіскальний звітний чек № 2056 від 28.06.16 (о 12.год. 59 хвил.) роздрукований на суму 607 грн. 50 коп., а наступного дня роздрукований фіскальний звітний чек № 2057 від 29.06.16 (об 00 год. 03 хвил.) на суму 1221 грн. 50 коп. Різниця між фактично отриманою в касу готівки та оприбуткованою в КОРО готівки за 28.06.16 складає: 1829,00 - 607,50 = 1221,50 грн.
13.07.2016 було проведено розрахункових операцій та отримано готівки на суму 2221,20 грн. (за період з 07 год. 54 хвил. до 23 год. 34хвил.) Фіскальний звітний чек № 2086 на суму 567 грн. 55 коп. був роздрукований 13.07.16 о 13 год. 02 хвил., фіскальний звітний чек № 2087 на суму 1653 грн. 65 коп. був роздрукований 14.07.16 об 00 год. 01 хвил. За висновками перевірки вказана сума готівки 1653 грн. 65 коп. оприбуткована в КОРО на наступний день, після надходження коштів у касу, тобто несвоєчасно, не у день одержання готівки.
26.08.2016 за час роботи з 05 год. 43 хвил. до 23 год. 36 хвил. до каси (місця проведення розрахунків) надходили готівкові кошти у вигляді торгівельної виручки за реалізовані товари на суму 1734,40 грн. Позивачем роздруковано фіскальний звітний чек № 2172 26.08.16 о 13 год. 45 хвил. на суму 655 грн. 40 коп., та фіскальний звітний чек № 2173 від 27.08.16 о 00 год. 01 хвил. на суму 1079 грн., таким чином, готівкові кошти у розмірі 1079,00 грн., які надійшли до каси 26.08.2016, фактично були оприбутковані в КОРО на наступний день, 27.08.2016, тобто несвоєчасно, не у день одержання готівки. Отже, загальна сума несвоєчасно оприбуткованої готівки складає: 1221,50 + 1653,65 + 1079,00 = 3954,15.
Не погоджуючись із висновками акту фактичної перевірки, позивач направив свої зауваження із вимогою скасувати висновки акту фактичної перевірки. За результатом розгляду заперечень Головним управлінням ДФС у Херсонській області надано лист від 26.10.2016 року №517/ФОП/21- 22-14-05-06, згідно якого вимогу про скасування висновків проведеної перевірки залишено без задоволення, а висновки акту без змін.
ГУ ДФС у Херсонській області сформувало та надіслало позивачу податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 №0005581405, згідно якого визначено суму штрафних санкцій у розмірі 19770,75 грн. згідно Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки": у п'ятикратному розмірі суми, що несвоєчасно оприбуткована (3954,15 грн. х 5 = 19770,75 грн.) Позивач вважає податкове повідомлення-рішення від 27.10.2016 року №0005581405 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з даним позовом.
Об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995 року передбачено, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (абзац третій ст. 1 Указу). Як свідчать матеріали справи та пояснення представника відповідача, позивача було притягнуто до відповідальності саме за несвоєчасне оприбуткування готівки.
Правові засади порядку ведення касових операцій у національній валюті України регламентується Положенням про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ N 637 від 15.12.2007 р. Цим Положенням (п. 2.6) визначено, що "уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах".
Положенням визначено, що оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку розрахункових операцій; каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; під терміном "касові операції" розуміються операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; а до книги обліку законодавець відніс касову книгу, книгу обліку розрахункових операцій.
Таким чином, пунктом 2.6 Положення передбачено два механізми оприбуткування готівки залежно від способу фіксації її надходження в касу: прибуткові касові ордери або фіскальні звітні чеки (РК). Отже, у разі проведення готівкових розрахунків з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у касових ордерах та відображення на їх підставі готівки у касовій книзі. У випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абзац третій статті 1 Указу № 436/95).
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Згідно п. 6 Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій", який затверджений наказом Міндоходів України від 28.08.13, та діяв до 26.07.16 використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО. У разі роздрукування на РРО протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків усі вони підклеюються у відповідній книзі ОРО, записи в розділі 2 книги ОРО робляться за кожним фіскальним звітним чеком окремо. З 26.07.16 набрав чинності Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.06.16 № 547, який передбачає, що суб'єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: у кінці робочого дня (зміни) друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій (п. 4 розділу Ш). А відповідно до термінів, наведених в п. 1 розділу 1 даного Порядку "зміною" вважається - період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту за період роботи одного касира; "Z-звіт" - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО, "фіскальний звітний чек" - документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій" № 199 від 18.02.2002 року, усі режими роботи реєстратора розрахункових операцій повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. У додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.
Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що оскільки календарний день (доба) налічує 24 години, тобто день триває з 0 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.
Системний аналіз положень п. 9 ст. 3 Закону та підпункту 2.6 Положення свідчить, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати усю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО. У разі недотримання суб'єктом господарювання при здійсненні діяльності п. 9 ст. 3 Закону та підпункту 2.6 Положення до нього за рішенням відповідних органів застосовуються штрафні (фінансові) санкції згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
Як вбачається з матеріалів справи позивач не виконав щоденний друк Z-звіту за 28.06.16, 13.07.2016 року та 26.08.16, а роботу РРО було продовжено, наступного дня роздруковано зазначені звіти у межах 24 годин з початку реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту попередньої зміни, що потягло несвоєчасний облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій. У разі недотримання суб'єктом господарювання при здійсненні діяльності підпункту 2.6 глави 2 Положення до нього за рішенням відповідних органів застосовуються штрафні (фінансові) санкції згідно з вимогами абзацу третього частини першої статті 1 Указу № 436/95 відповідно.
Суд не погоджується із твердженням позивача відносно того, що Z-звіт після закінчення зміни РРО роздруковується не пізніше ніж 24 години з часу реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту, оскільки поняття щоденного роздрукування фіскального чеку означає роздрукування кожної календарної дати.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду України від 13.03.2014 року у справі № 21-5а14, від 02.04.2013 у справі № 21-76а13, від 02.04.2013 у справі № 21-439а13, від 12.11.2013 у справі № 21-370а13.
Відповідно до вимог абз.1 ч.1 ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений в постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
З урахуванням викладеного, оскаржуване податкове повідомлення рішення винесено правомірно. Суд відмовляє в задоволенні позову.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивні частини постанови, та повідомлено про день і час виготовлення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Відмовити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 в задоволенні позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області від 27.10.16 р. № 0005581405.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 січня 2017 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 9.2.1