Постанова від 17.01.2017 по справі 820/6527/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

17 січня 2017 р. № 820/6527/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Харківського міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Червонозаводського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області

про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Харківський міський відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести доповнення до актового запису від 10 січня 2001 року №68 про народження дитини ОСОБА_2, доповнивши прізвище дитини та батька як "ОСОБА_1", змінити ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_3", змінити ім'я батька з "ОСОБА_1" на ОСОБА_1", доповнити прізвище матері "ОСОБА_5", змінити ім'я матері дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_5".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при реєстрації народження дитини позивача - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, було складено актовий запис за №68, від 10.01.2001 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану м.Харкова, відповідно до якого власне ім'я та по батькові дитини зазначено як: "ОСОБА_2", а в графі прізвище дитини: "-". Власне ім'я та по батькові батька як: "ОСОБА_1", прізвище та батька як:" -"; Власне ім'я та по батькові матері як: "ОСОБА_4", прізвище: " -". Після реєстрації народження позивачу видано свідоцтво про народження НОМЕР_1, однак у зазначеному свідоцтві Міським відділом державної реєстрації актів громадянського стану м.Харкова допущено помилку, а саме: не правильно вказано ім'я та не зазначено прізвище дитини та її батьків.

Позивач - ОСОБА_1, у судове засідання не прибув, повноважного представника не направив, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України, просив розглядати справи без його участі. (а.с. 7).

Відповідач - Червонозаводський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надіслав на адресу суду клопотання. в якому просив розглядати справу без участі представника відділу та зазначив, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. (а.с.29).

Представник відповідача - Харківського міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надіслав на адресу суду пояснення, в яких зазначив, що не має заперечень щодо внесення змін до актового запису про народження №68 від 10.01.2001 року та просить суд розглядати справу без участі представника ВРАЦС. (а.с.31-32).

Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Червонозаводського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 68, складеного 10.01.2001 року щодо ОСОБА_3 Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, а саме: останній просив зазначити прізвище дитини "ОСОБА_1", ім'я "ОСОБА_3", прізвище батька дитини "ОСОБА_1", ім'я ОСОБА_1", прізвище матері дитини - "ОСОБА_5", ім'я - "ОСОБА_5".

Згідно Висновку про відмову у внесенні виправлень до актового запису цивільного стану від 29.09.2016 року, складеного за місцем проживання позивача - Червонозаводським районним у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису про народження № 68 від 10.01.2001 року на гр. ОСОБА_3 , вказано, що відсутні підстави для внесення таких змін. Також для вирішення цього питання рекомендовано звернутися до суду (а.с.18).

Проте, на противагу судженням вказаного вище органу РАЦС, у матеріалах адміністративної справи наявні копії документів та їх перекладів, що підтверджують написання прізвища батьків, а саме: батько "ОСОБА_1" та прізвище матері: "ОСОБА_5":

- посвідка на постійне проживання, НОМЕР_2, видана 28.04.2010 року на прізвище: ОСОБА_1 та ім'я: ОСОБА_1, громадянину В'єтнаму (а.с. 16);

- посвідка на постійне проживання, НОМЕР_3, видана 26.03.2015 року на прізвище: ОСОБА_5 та ім'я: ОСОБА_5, громадянці В'єтнаму (а.с. 17);

- національний закордонний паспорт В'єтнаму НОМЕР_4, виданий 22.10.2009 року Посольством В'єтнаму в Україні, м. Київ, на прізвище: ОСОБА_1 та ім'я: ОСОБА_1, громадянину В'єтнаму, з перекладом (а.с.8-15).

Фактичних даних, які б засвідчували недостовірність відомостей перелічених документів в матеріалах справи не має.

Водночас з цим, оглянувши спірний актовий запис, суд зазначає, що внесені до запису відомості про прізвище позивача та її неповнолітньої дитини не узгоджуються з відомостями, які містяться в перелічених вище документах.

Вирішуючи спір по суті, суд бере до уваги, що відповідно до ч.9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2 ст.9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).

З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоби документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.

Статтею 7 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України "Про громадянство України", іншими нормативно-правовими актами.

Порядок заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні врегульовано Правилами заповнення бланків актових записів цивільного стану та свідоцтв, що видаються на підставі вчинених актових записів, у державних органах реєстрації актів цивільного стану в Україні (затверджено наказом Міністерства юстиції України від 01.12.2003р. №148/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2003р. за №1100/8421; далі за текстом - Правила №148/5).

Пунктом 5 Правил №148/5 визначено, що при складанні актових записів необхідно, зокрема, дані про прізвище, ім'я, по батькові, громадянство вказувати повністю відповідно до пред'явлених документів.

У ході розгляду справи судом встановлено, що у спірних правовідносинах органом реєстрації актів цивільного стану - Міським відділом реєстрації актів громадянського стану м.Харкова (правонаступник якого Харківський міський відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області), при вчинені спірного актового запису не було вказано прізвище дитини та її батьків як то зазначено у офіційних документах. (а.с.19).

Висновком від 29.09.2016 р. Червонозаводського районного у м.Харкові відділу територіального управління юстиції у Харківській області, позивачу роз'яснено про неможливість внести змін до актового запису про народження №68 від 10.01.2001 року з посиланням на відсутність процедури витребування копій актових записів про народження матері та батька дитини від компетентних органів В'єтнаму. (а.с.18).

Разом з тим, ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження у судовому порядку.

Згідно ч.4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі, внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, які зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил

Оскільки в оглянутому судом свідоцтві про народження, НОМЕР_1, виданого Міським відділом реєстрації актів громадянського стану №3 м.Харкова 10.01.2001 року не вказано прізвище дитини та батьків, що суперечить даним, вказаним у документах батька та матері дитини, вимога позивача про зобов'язання внести виправлення у актовий запис про народження ОСОБА_2, визнається судом обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.

При цьому, в даному випадку суд вважає за необхідне вийте за межі позовних вимог, як то передбачено ст. 11 КАС України, та скасувати висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 29.09.2016 року, складеного за місцем проживання позивача - Червонозаводським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 11 та 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами, встановленими ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позов є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 9, 41, 71, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Червонозаводського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати Висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 29.09.2016 року, складеного Червонозаводсьним районним у місті Харкові відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Зобов'язати Харківський міський відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести доповнення до актового запису від 10 січня 2001 року №68 про народження дитини ОСОБА_2, доповнивши прізвище дитини та батька як "ОСОБА_1", змінити ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_3", змінити ім'я батька з "ОСОБА_1" на ОСОБА_1", доповнити прізвище матері "ОСОБА_5", змінити ім'я матері дитини з "ОСОБА_4" на "ОСОБА_5".

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Панченко О.В.