Постанова від 20.01.2017 по справі 819/1623/16

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1623/16

20 січня 2017 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.

за участю:

представника позивача Овсяна С.В.

представника відповідача Дудак І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" до Управління Держпраці у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемківська Мрія» (надалі позивач, ТзОВ "Лемківська Мрія") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Тернопільській області (надалі відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про накладання штрафів № ТЕ 102/1/19-12-038/281 від 07.11.2016 на суму 1450,0 грн. та №ТЕ 102/19-12-038/281 від 07.11.2016 на суму 4350,0 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Вказав, що за наслідками планової перевірки щодо додержання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування ТзОВ «Лемківська Мрія», зафіксованими в акті за №19-12-038/281 від 17.10.2016 року посадовою особою Управління Держпраці у Тернопільській області винесені оскаржувані постанови про накладення штрафів за порушення щодо несвоєчасної виплати заробітної плати за час щорічної відпустки та щодо порушення строків проведення остаточного розрахунку із звільненим працівником. Не погоджуючись із вказаними постановами, позивач просить їх скасувати, посилаючись на те, що після проведення перевірки на керівника підприємства було складено протокол про адміністративне правопорушення та направлено на розгляд Монастириського районного суду Тернопільської області. За результатами розгляду адміністративної справи за ч. 1 ст. 41 КУпАП України керівника TзOB «Лемківська Мрія» звільнено від адміністративної відповідальності, справу про адміністративне правопорушення відносно нього закрито. Проте посадовими особами Управління Держпраці накладено штраф на TзOB «Лемківська Мрія» за ті самі правопорушення, що стали підставою для розгляду адміністративної справи відносно директора TзOB «Лемківська Мрія». Крім того, посадовою особою Управління Держпраці накладено адміністративне стягнення за правопорушення, яке було вчинене пізніше як через два місяці з дня його вчинення, що призвело до порушення ст. 38 КУпАП. Також, посадовими особами Управління Держпраці не взято до уваги той факт, що проведення остаточного розрахунку із працівником через 13 днів після звільнення, відбулось за проханням звільненого працівника у зв'язку із збереженням грошових коштів, оскільки на картковому рахунку працівника встановлена функція овердрафту і завчасне погашення суми боргу на картковому рахунку помогло призвести до втрати відсотків. TзOB «Лемківська Мрія» враховуючи побажання працівника провело остаточний розрахунок із ним в дату зазначену цим працівником.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні в повному обсязі. Вказала, що в межах наданих повноважень, згідно наказу та направлення було проведено планову перевірку щодо додержання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування ТзОВ «Лемківська Мрія». За результатами проведеної перевірки встановлено порушення ч.4 ст. 115 КЗпП України, ст. 21 ЗУ «Про відпустки» щодо несвоєчасної виплати заробітної плати за час щорічної відпустки та порушення вимог ст.ст. 47, 116, 117 КЗпП України щодо порушення строків проведення остаточного розрахунку із звільненим працівником. На підставі Акту від 17.10.2016 р. № 19-12-038/281 та порушень зафіксованих у ньому було внесено припис на усунення виявлених порушень, складено протокол за ознаками адміністративного правопорушення, відносно директора ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 41 КУпАП. як посадової особи товариства та винесено постанови про накладення фінансових санкцій на TзOB «Лемківська Мрія», як суб'єкт господарювання, згідно ст. 265 КЗпП України. На думку відповідача немає правових підстав для скасування постанов про накладання штрафів, в задоволенні позову просила відмовити.

Суд, заслухавши в судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.

На підставі наказу Управління Держпраці у Тернопільській області від 27.09.2016 року №336 та відповідно до направлення на проведення перевірки від 21.09.2016 року №268 головним державним інспектором з 10 по 17 жовтня 2016 року проведено планову перевірку TOB «Лемківська Мрія» з питань додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої складено акт №19-12-038/281 від 17.10.2016.

Перевіркою встановлено, що позивачем порушено вимоги ст. 47, 115, 116, 117 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про відпустки», а саме:

- в порушення вимог ч.4 ст. 115 КЗпП України та ст. 21 Закону України «Про відпустки» в TзOB «Лемківська Мрія» заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

- в порушення вимог ст. 116 КЗпП України ТзОВ «Лемківська Мрія» при звільненні працівника ОСОБА_4 який працював на посаді головного бухгалтера даного підприємства, не проведено розрахунок в день звільнення, а саме 05.05.2016, виплата проведена 18.05.2016.

- в порушення вимог ч. 1 ст. 47 КЗпП України в TзOB «Лемківська Мрія» при звільненні працівника ОСОБА_4 трудову книжку видано в день звільнення (05.05.2016 р.), але не проведено повний розрахунок у строки визначені ст. 116 КЗпП України.

- в порушення вимог ст. 117 КЗпП України ТзОВ «Лемківська Мрія» при виплаті працівникові ОСОБА_4 належних сум при звільненні не у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України не нараховано та не виплачено середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

На підставі акта перевірки №19-12-038/281 від 17.10.2016 Управлінням Держпраці у Тернопільській області винесені постанови про накладення штрафів на TзOB «Лемківська Мрія» № ТЕ 102/1/19-12-038/281 у розмірі 1450,0 грн. та № ТЕ 102/19-12-038/281 у розмірі 4350,0 грн.

Крім того, Управлінням Держпраці у Тернопільській області складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому встановлено, що директор ТзОВ «Лемківська Мрія» ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення вимог трудового законодавства, за яке передбачена відповідальність за частиною першою статті 41 КУпП України.

Постановою Монастириського районного суду Тернопільської області від 18.11.2016 року у справі № 603/618/16-п встановлено, що в діях ОСОБА_3 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП. За малозначністю вчиненого діяння без обтяжуючих обставин, суд обмежившись усним зауваженням, справу про адміністративне правопорушення закрив.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 259 КЗпП України нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.

Згідно із пунктами 1, 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМ України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 утворено територіальні органи Держпраці, зокрема Управління Держпраці у Тернопільській області.

Наказом Держпраці від 04.02.2016 року №8 затверджено Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області, згідно із пунктом 1 якого Управління Держпраці у Тернопільській області (далі - Управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Підпунктом 5 пункту 4 Положення про Управління передбачено, що Управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Відповідно до ч.4 ст. 115 КЗпП України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Відповідно до статті 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Згідно із статтею 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

З огляду на викладене не заслуговують на увагу суду твердження позивача стосовно, того, що проведення остаточного розрахунку через 13 днів після звільнення відбулось за проханням звільненого працівника, оскільки заява працівника не може відміняти термінів виплати заробітної плати встановлених законодавством України. Заробітна плата виплачується виключно через особистий банківський картковий рахунок працівника або через касу товариства.

Доводи позивача про те, що відповідно до ст. 38 КУпАП строки притягнення до адміністративної відповідальності закінчились, є безпідставними з огляду на наступне.

Штрафи, накладені на ТзОВ «Лемківська Мрія», відповідно до постанов № ТЕ 102/1/19-12-038/281 та № ТЕ 102/19-12-038/281 є фінансовими санкціями і до адміністративних штрафів, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, не відносяться.

Порядок прийняття постанов про накладення штрафних санкцій, передбачених ст. 265 КЗпП України, регламентований Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509.

Відповідно до абзацу 3 та 6 ч.2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи -підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на момент виявлення порушення.

- порушення інших вимог трудовою законодавства, крім передбачених абзацами другим - п'ятим частини другої цієї статті - у розмірі мінімальної заробітної плати.

Відповідно до пункту 2, 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.

Штрафи можуть бути накладені на підставі: рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації; акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.

Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджується, що TзOB «Лемківська Мрія» порушено вимоги ст. 47, 115, 116, 117 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про відпустки», тому суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно накладено на позивача штрафів.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, підстав для задоволення позовних вимог судом не встановлено, а відтак в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" до Управління Держпраці у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.01.2017 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.