Справа № 2-а-7201/11
2-а/1003/2877/2012
26 січня 2012 року Білоцерківський міськрайонний суд у складі:
головуючий - суддя Кошель Л. М. ,
при секретарі - Бровченко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,тест
20.12.2011р. позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій УПФУ у м.Білій Церкві при застосуванні у 2011 році при перерахунку пенсії за ч.4 ст.42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 рік та зобов»язання відповідача провести перерахунок його пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн з моменту подачі позивачем заяви про перерахунок пенсії.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, до суду були направлені заперечення проти позову з додатками.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи. прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач знаходиться на обліку в УПФУ у м.Білій Церкві з 21.02.2003р. і отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що 06.09.2010р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із добавленням стажу та заробітної плати, розпорядженням від 07.09.2010 р. № 191089 позивачеві проведено перерахунок пенсії із добавленням стажу, починаючи з 01.09.2010 року. При проведенні перерахунку враховувався показник середньої заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1 197,91грн, так як при перерахунку пенсії за період страхового стажу, набутого після останнього перерахунку, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік позивачеві було не вигідно проводити перерахунок із добавленням стажу та заробітної плати, набутої після призначення пенсії, оскільки знижується індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, даний перерахунок було проведено із добавленням страхового стажу, набутого після останнього перерахунку та із заробітної плати, з якої обчислена пенсія.
Суть спору полягає у можливості застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати \ доходу в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік.
Перерахунок пенсій у зв»язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року (далі Закон 1058), частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI , визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону 1058 доводить , що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону 1058, і є величиною постійною, не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 09 липня 2003 року.
Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону 1788, відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.
Обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Аналогічна думка висловлена в листі Вищого адміністративного суду України від 19 липня 2011 року № 1049/11/13-11.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік відсутні.
З огляду на вищевикладене, підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»», ст.ст.6, 8, 17, 158-163, 167, 183-2, 185, 186 КАС України, суд
В задоволенні позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя ОСОБА_2