Постанова від 12.08.2009 по справі 2-а-149/09

Справа № 2-а-149/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2009 року Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді - Горбенко Н.В., при секретарі Попівніч Н.І , з участю представника відповідача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Орджонікідзе адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій управління праці та соціального захисту населення та зобов,язання призначити, нарахувати та виплатити суму недоплаченої державної соціальної допомоги , про поновлення строку для подачі позову,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із даним позовом посилаючись на те, що 12 березня 2007 року в неї народилась дочка ОСОБА_3, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Орджонікідзевського міського управління юстиції Дніпропетровської області їй було видано свідоцтво про народження (актовий запис № 76). У зв'язку з цим вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та знаходиться з 10 червня 2007 року на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області та отримує державну соціальну допомогу згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (№ 2811-XII). Через засоби масової інформації в грудні 2008 року вона взнала, що УПтСЗН в цілому по країні не в повному обсязі нараховували та виплачували установлену законом державну соціальну допомогу, як це було передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». У зв'язку з тим, що вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, не працює, а тому не мала можливості своєчасно отримати юридичну консультацію та звернутись до суду з відповідним адміністративним позовом, так як не було на кого залишити малолітню дитину. Тому вважає, що з поважної причини пропустила відповідний строк для звернення до суду . 24 лютого 2009 року вона звернулась до відповідача, щоб їй зробили перерахунок відповідно до чинного законодавства та виплатили різницю недоплачених коштів допомоги, згідно чинного законодавства і продовжили сплачувати у порядку чинного законодавства. Однак відповідач відмовився це зробити та надав довідку від 03.03.2009 року, що за період з березня 2007 року по лютий 2009 року включно, їй було надано соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та частину одноразової допомоги при народженні дитини в сумі 8019,82 грн. Також відповідач своїм листом від 05.03.2009 року за вих. № 888/10 повідомив, що виплати їй проводились у відповідності з діючим законодавством. Вважає, що відповідач безпідставно відмовляє їй в правильному нарахуванні коштів державної соціальної допомоги, перерахуванню їх та виплати відповідної різниці, з наступних підстав. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (№ 2811-XII), державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Прожитковий мінімум, згідно ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», для дітей віком до 6 років складає у розмірі: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн. Прожитковий мінімум згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», для дітей віком до 6 років складає у розмірі: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн. Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй повинна була бути нарахована державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 10 червня 2007 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 9 590,67 грн., з наступного розрахунку: за червень 2007 року - 463 грн.:30х20=308,67 грн.; за липень 2007 року - 463 грн.; за серпень 2007 року - 463 грн.; за вересень 2007 року - 463 грн.; за жовтень 2007 року - 470 грн.; за листопад 2007 року -470 грн.; за грудень 2007 року - 470 грн.; за січень 2008 року - 526 грн.; за лютий 2008 року - 526 грн.; за березень 2008 року - 526 грн.; за квітень 2008 року - 538 грн.; за травень 2008 року - 538 грн.; за червень 2008 року - 538 грн.; за липень 2008 року - 540 грн.; за серпень 2008 року - 540 грн.; за вересень 2008 року - 540 грн.; за жовтень 2008 року - 557 грн.; за листопад 2008 року - 557 грн.; за грудень 2008 року - 557 грн. Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-У була зупинена на 2007 рік дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (№ 2811-XII). В абз. З ч. 2 ст. 56 «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-У було вказано, що розмір виплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 7 ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року N 107-УІ була зупинена на 2007 рік дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (№ 2811-XII), де було вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. На підставі Законів «Про державний бюджет України на 2007, 2008 роки», УПтСЗН нараховувало їй та виплачувало соціальну допомогу, а не на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, було визнано, що п. 14 ст. 71, абз. З ч. 2 ст. 56 «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-У неконституційні і вони були скасовані. Зазначене рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції. Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, було визнано, що ст. 23 «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року N 107-VI неконституційні і вони були скасовані. В п.5.3. Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказано, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України. Ухвалюючи Рішення від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007( у0а6р710-07 ) (справа про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України на необхідність додержання положень Конституції України при підготовці, прийнятті та введенні в дію закону про Держбюджет. Ця рекомендація грунтувалася на правових позиціях Суду, висловлених у зазначеному Рішенні, відповідно до яких конкретизує вимоги частини другої статті 95 Конституції України ( 254к/96-ВР ) щодо змісту закону про Держбюджет ; у сукупності вказані статті Кодексу ( 2542-14 ) і Конституції України ( 254к/96-ВР ) визначають вичерпний перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзаци четвертий, п'ятий, шостий, восьмий пункту 4 мотивувальної частини). У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. ( 254к/96-ВР ) (абзац перший пункту 5 мотивувальної частини) (у0а6р710-07). Частиною 3 ст. 46 Конституції України гарантується, що види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом та право кожного на достатній життєвий рівень ( ст. 48 Конституції України). Після прийнятого Конституційним Судом України Рішення № 6 - рп /2007 року від 09 липня 2007 року, визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007р.», положення ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Таким чином, почала реально діяти ст. 46 Конституції України, яка вказує, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Тому, після рішення Конституційним Судом України Рішення 09 липня 2007 року № 6 - рп /2007 року, яке також підтверджено в рішенні цього ж суду за 2008 рік, соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомога при народженні дитини повинні надаватися у розмірі встановленого ст. 15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року. Вважає, що відповідач неправомірно не нараховував та недоплачував їй державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим знижено життєвий рівень її дитини. Так, за період з 10 червня 2007 року по 31 грудня 2008 року вона отримала від відповідача державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі всього 2 631,62 грн. з розрахунку: за серпень 2007 року - 347,69 грн.; за вересень 2007 року - 134,45 грн.; за жовтень 2007 року - 136,13 грн.; за листопад 2007 року - 140,05 грн.; за грудень 2007 року - 144,10 грн.; за січень 2008 року - 144,10 грн.; за лютий 2008 року - 144,10 грн.; за березень 2008 року - 144,10 грн.; за квітень 2008 року - 144,10 грн.; за травень 2008 року - 144,10 грн.; за червень 2008 року - 144,10 грн.; за липень 2008 року - 144,10 грн.; за серпень 2008 року - 144,10 грн.; за вересень 2008 року - 144,10 грн.; за жовтень 2008 року - 144,10 грн.; за листопад 2008 року - 144,10 грн.; за грудень 2008 року - 144,10 грн. Таким чином, їй не була нарахована та не виплачена державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 червня 2007 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 6959,05 грн . (з розрахунку 9590,67грн. - 2 631,62 грн. = 6959,05 грн.)

Відповідно до Типового положення про управління праці та соціального захисту населення міської, районної, районної у межах містах Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2000 року № 1498, призначення та виплата соціальної допомоги, встановленої законодавством, покладені на управління праці та соціального захисту населення міських, районних державних адміністрацій. На підставі ст. 5 Закону України «Про держану допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікунів, піклувальника). Таким чином, вона вважає, що Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області є належним відповідачем за цим позовом.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги у заявленому обсязі, просила задовольнити його і поновити пропущений з поважної причини строк для подачі позову. Вона вважає, що у зв,язку з тим, що вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, не працює, а тому не мала можливості своєчасно отримати юридичну допомогу та звернутись до суду, так як не було на кого залишати дитину. Крім цього, хоча УПтСЗН в м.Орджонікідзке і знало про те, що вони не доплачують кошти відповідно до закону, однак цей факт навмисно приховували і самостійно не робили відповідні перерахунки.

Представник відповідача ОСОБА_1 проти позову заперечувала та просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав:

1. ч.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вона не суперечить положенню Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет».

Відповідно до ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи праці та соціального захисту населення виступають лише як розпорядники бюджетних коштів, а порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначається КМУ, який має щорічно у проекті Державного бюджету України передбачити цільові кошти необхідні для виплати вищезазначеної допомоги.

Згідно з ч.2 ст.51 Бюджетного кодексу України: «Відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів». На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в ч.2 ст.51 внесені наступні зміни: «Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету України».

Відповідно до ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов,язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

2. Міністерство фінансів України і Державне казначейство України забезпечують щороку виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для виплати соціальної допомоги у розмірах, установлених законом про державний бюджет на відповідний календарний рік, і для подальшого перерахування їх місцевими органами праці та соціального захисту населення.

3. Згідно з ч.2 ст. 95 Конституції України визначено, що виключно законом України «Про Державний бюджет України» визначаються будь які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тобто, норми введені законом про Державний бюджет на 2007 рік є приоритетними відносно інших законодавчих актів та діють протягом бюджетного року. Виходячи з положень Конституції України , з урахуванням фінансових можливостей держави, закони України «Про Державний бюджет України» кожного року визначають розмір соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

4. Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленого КМУ.

5. Відповідно до вимог ч.2 ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет України.

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах:

допомога при народженні дитини - у розмірі 8500грн.

Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами (по 425грн. щомісячно);

допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Виходячи з цього, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.

Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.

6. Позивачкою пропущений строк для звернення до суду, встановлений ст..99 КАСУ, що передбачає річний термін для звернення до суду в частині проведення відшкодування за 2007 рік.

7. П.23 розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» та встановлено, що «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім,ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.» Змін до вищезазначеного закону станом на 31.12.2008 року не вносилось. Виходячи з цього, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» передбачений відповідний обсяг видатків.

Проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішення Конституційного суду від 09.07.2007р. № 6-рп-2007 неможливе, оскільки дія цього рішення не розповсюджується на Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» згідно основних норм права, які конкретно визначають дію нормативного акту в часі, просторі та за колом осіб.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково .

В судовому засіданні встановлено, що позивачка народила дитину ОСОБА_3 12 березня 2007року. З 16 липня 2007року вона перебуває на обліку в Управління праці та соцзахисту населення. Їй була при значена одноразова допомога при народженні дитини в розмірі 8500грн. та призначені щомісячні виплати по 425грн., що підтверджується довідкою УПЗСН. Причому, допомога по догляду за дитиною їй призначена з 10 червня 2007року.

Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми »( в редакції, що діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік») допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно абз. 1 ч.1 ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»

Прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення складає для:

Дітей віком до 6 років: з 1 січня-434 грн, з 1 квітня- 463грн., з 1 жовтня-470грн.

Прожитковий мінімум згідно ст..58 Закону України «Про державний бюджет на 2008рік» для дітей віком до 6 років складає у розмірі: з 1 січня -526грн, з 1 квітня -538грн., з 1 липня-540грн, з 1 жовтня -557грн.

Допомога по догляду за дитиною до 3 років позивачці не виплачувалась з 09.07.2007 року у належному розмірі, постільки дію вищевказаного положення ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» було зупинено згідно п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006року.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р №6-рп2007 положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р було визнано неконституційним (таким, що не відповідає Конституції України) і втратившим чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

ОСОБА_2 з цього приводу звернулась 24.02.2009р. до УПЗСН Орджонікідзевської міської ради з приводу виплати їй недоплаченої суми по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» а також недоплати одноразової допомоги при народженні дитини. Однак, згідно відповіді УПЗСН Орджонікідзевської міськради від 03.03.2009р. їй було відмовлено у такому перерахунку, постільки виплати їй здійснювались у відповідності до Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України своєчасно та в повному обсязі. (а.с.15)

Так як згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, суд вважає, що позивачка має право на отримання допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку у тому розмірі, який було встановлено згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» до набрання законною силою Законом України «Про державний бюджет України» на 2007 рік.

Постільки вказане рішення Конституційного Суду має преюдиціальне значення для інших судів і має на меті відшкодування шкоди заподіяної внаслідок дії п.14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р , суд приходить до висновку, що недоотримана державна допомога, на яку має право ОСОБА_2 , повинна бути нарахована та виплачена їй у належному розмірі з 09 липня 2007р по 31.12.2007р ( тобто за весь період дії Закону України «Про державний бюджет Укр. на 2007 рік», але не раніше, ніж їй ця допомога була призначена). Допомога їй була призначена з 10 червня 2007р.

Суд не може погодитися з тим, що позивачка має право на виплату їй в належному розмірі допомоги по догляду за дитиною до 3 років і за 2008 рік. З метою врегулювання розбіжностей між законами в частині визначення розміру зазначеного виду допомоги, до закону «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» внесено зміни Законом України від 28.12.2007р. №107-У1, який набрав чинності з 01.01.2008р. Нова редакція Закону у п.3 розділу У111 «Прикінцеві положення» встановлює новий порядок та нові норми виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008р №10-рп внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визнані неконституційними. Тому в цій частині позову слід відмовити.

Суд не може погодитися із доводами позивачки про те, що дії Управління праці та соцзахисту населення щодо відмови у виплаті їй недорахованої суми допомоги по утриманню її дитини до досягнення трирічного віку є протиправними з огляду на наступне.

Розподіл доходів та видатків в країні визначається Законом України «Про державний бюджет України» , який є основним та головним (окрім Конституції) фінансовим нормативним актом на відповідний рік, а допомога по утриманню дітей до досягнення ними трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. При таких обставинах суд не може визнати дії відповідача щодо невиплати ОСОБА_4 недоплаченої суми по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» протиправними, постільки він не має власних коштів та не має повноважень щодо розпорядження бюджетними коштами, а тому вимоги позивачки в цій частині не ґрунтуються на законі і не можуть бути задоволені.

Разом з тим, позов у частині зобов,язання перерахувати та виплатити недоплачену суму державної допомоги по утриманню дитини до трьох років на користь позивачки підлягає задоволенню частково лише з 09.07. 2007р. По 31.12.2007р.

Суд не може прийняти до уваги доводи представника відповідача про те, що правовідносини відносно соціальної допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку мали б регулюватися згідно п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006р., постільки вказане положення Закону було визнано неконституційним(таким, що не відповідає Конституції України) згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р №-6рп2007 і втративши чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Також суд не погоджується із думкою представника відповідача про те, що розмір державної допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку має залежати від положень закону про Державний бюджет України на відповідний календарний період, постільки відповідно до ч .3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав ї свобод.

Таким чином, суд вважає, що закон про Державний бюджет України на відповідний календарний період не може вплинути на обсяг прав і свобод осіб, встановлених раніш ухваленими законами, зокрема і Законом України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми».

Отже, суд вважає, що державна допомога по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку має нараховуватись позивачці відповідно до норм ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми без урахування положень п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006р.

Судом встановлено, що позивачкою був порушений строк позовної давності, встановлений ст.99 КАС України, але про порушення свого права вона дізналась в грудні 2008 року, тобто значно пізніше після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 09.07.007р № 6-рп2007 і після того, як відомості про цей акт були надруковані в засобах масової інформації, а звернулась вона до суду за захистом свого порушеного права 02.04.2009 року. Після того, як відповідач їй відмовив в перерахуванні сум допомоги. Як пояснила позивачка, з часу, коли вона про порушене право дізналась, пройшло небагато часу, але раніше вона не знала про це і звернутись до суду вона не мала змоги, постільки знаходиться дома по догляду за дитиною, не працює і не має на кого залишити дитину, для того, щоб ходити по інстанціях для звернення до суду.

Тому суд вважає можливим на підставі ст.102 КАС України визнати пропущений позивачкою строк подачі позову з поважної причини та поновити його, починаючи з грудня 2008р.

Таким чином, сума державної допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку, яка має бути нарахована ОСОБА_2 відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» зо 2007 рік становить: - за липень 2007 року - 463грн.:31х23= 343,39грн .

за серпень 2007 року - 463грн.;

за вересень 2007 року - 463грн.;

за жовтень 2007 року - 470грн.;

за листопад 2007 року - 470грн.;

за грудень 2007 року - 470 грн.; Всього 2679,39грн

• За цей час відповідно до довідки УПЗСН Орджонікідзевської міської Ради ОСОБА_2 було виплачено державну допомогу за період з липня 2007р. по 31.12.2007р по утриманні дитини до досягнення нею трирічного віку у розмірі 806,40грн з розрахунку:

• за липень 2007р 129,03грн

• за серпень 2007р 132,64грн

• за вересень 2007 134,45грн

• за жовтень 2007 136,13грн

• за листопад 2007 140,05грн

• за грудень 2007 144,10грн

Таким чином, з урахуванням вже виплаченої позивачці суми державної допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку, сума недоплаченої вказаної допомоги за період з 09.07.2007р по 31.12.2007р . складає 1872,99грн

Таким чином, суд вважає, що з урахуванням заявленого обсягу позовних вимог, позов підлягає задоволенню частково на загальну суму 1872грн.99коп . в частині зобов.язання відповідача щодо призначення, нарахування та виплати вказаної суми та в поновленні пропущеного з поважної причини строку позовної давності.

В останній частині позову слід відмовити.

Керуючись ч.3 ст.22, ч.2 с.152 Конституції України, ч.1 ст.15 Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р №6-рп2007, ст. ст. 9-15, 17, 94,99,102,158-163,167, п.1ч.1 ст.256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соцзахисту населення виконавчого комітету Орджонікідзевської міської Ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій управління праці та соцзахисту населення та зобов,язання призначити, нарахувати та виплатити суму 6959,05грн .недоотриманої державної соціальної допомоги задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 пропущений з поважної причини однорічний строк для звернення до суду.

Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні адміністративного позову в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджоінікдзевської міської ради Дніпропетровської області щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

Зобов,язати Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області призначити, нарахувати і виплатити ОСОБА_2 відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» суму 1872грн 99коп (одна тисяча вісімсот сімдесят дві гривні 99 коп.) недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за період з 09.07.2007р по 31.12.2007р

Допустити негайне виконання постанови у частині стягнення суми недоплаченої державної допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку у розмірі платежу за один місяць в сумі 463грн.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду

Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 10 днів з моменту проголошення постанови через Орджонікідзевский міський суд, або в порядку, передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя - Горбенко Н.В.

Справа № 2-а-149/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частина)

12 серпня 2009 року Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді - Горбенко Н.В., при секретарі Попівніч Н.І , з участю представника відповідача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Орджонікідзе адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій управління праці та соціального захисту населення та зобов,язання призначити, нарахувати та виплатити суму недоплаченої державної соціальної допомоги , про поновлення строку для подачі позову,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із даним позовом посилаючись на те, що 12 березня 2007 року в неї народилась дочка ОСОБА_3, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Орджонікідзевського міського управління юстиції Дніпропетровської області їй було видано свідоцтво про народження (актовий запис № 76). У зв'язку з цим вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та знаходиться з 10 червня 2007 року на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області та отримує державну соціальну допомогу згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (№ 2811-XII).

Виходячи з конкретних обставин справи та зважаючи на потребу в часі для викладення повного тексту постанови, суд вважає за необхідне проголосити її вступну та резолютивну частину.

Керуючись ч.3 ст.22, ч.2 с.152 Конституції України, ч.1 ст.15 Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р №6-рп2007, ст. ст. 9-15, 17, 94,99,102,158-163,167, п.1ч.1 ст.256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соцзахисту населення виконавчого комітету Орджонікідзевської міської Ради Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій управління праці та соцзахисту населення та зобов,язання призначити, нарахувати та виплатити суму 6959,05грн .недоотриманої державної соціальної допомоги задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 пропущений з поважної причини однорічний строк для звернення до суду.

Відмовити ОСОБА_2 в задоволенні адміністративного позову в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Орджоінікдзевської міської ради Дніпропетровської області щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

Зобов,язати Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області призначити, нарахувати і виплатити ОСОБА_2 відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім,ям з дітьми» суму 1872грн 99коп (одна тисяча вісімсот сімдесят дві гривні 99 коп.) недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за період з 09.07.2007р по 31.12.2007р

Допустити негайне виконання постанови у частині стягнення суми недоплаченої державної допомоги по утриманню дитини до досягнення нею трирічного віку у розмірі платежу за один місяць в сумі 463грн.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду

Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 10 днів з моменту проголошення постанови через Орджонікідзевский міський суд, або в порядку, передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.

Складання повного тексту постанови відкладено строком на п,ять днів згідно ст.160 КАС України.

Суддя - Горбенко Н.В.