29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"16" січня 2017 р.Справа № 924/1296/16
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Магера В.В., розглянувши матеріали справи
За позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Шепетівської виправної колонії №98 с. Климентовичі Шепетівського району;
про стягнення шкоди в розмірі 4 327,00 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 03.01.2017р.;
від відповідача: не прибув.
В засідання суду 16.01.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Суть спору: Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути із відповідача 4 327,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу за порушення останнім вимог природоохоронного законодавства.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що проведеними інструментально-лабораторними заходами контролю зворотних вод, що скидаються у річку Цвітоха, було встановлено, що ДП Шепетівська ВК №98 протягом 2012-203 років здійснювало наднормативний скид забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що є порушенням вимог ст.51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 48, 70 Водного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 року №465 „Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами”.
Посилається на те, що відповідальність за дане порушення передбачена статтею 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, статтями 110, 111 Водного кодексу України. Наднормативний скид забруднюючих речовин у річку Цвітоха підтверджується результатами інструментально - лабораторних вимірювань.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: використовувати воду відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 110 Водного Кодексу України передбачено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забруднені та засміченні вод.
Згідно частини 1 статті 111 Водного Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства України.
Частиною 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Мінприроди України від 20.07.2009 року №389, розмір шкоди, завданої внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин у річку Цвітоха, становить 4327,00 грн.
Листом від 14.03.2016р. №874/06 Шепетівській виправній колонії №98 пропонувалось у добровільному порядку відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
Претензія визнана відповідачем, разом з тим кошти не сплачено.
Представник позивача у засідання суду 16.01.2017р. прибув, повідомив про те, що на дату розгляду даної справи кошти в сумі 4 327,00 грн. відповідачем не сплачені.
Представник відповідача в засідання суду 16.01.2017р. не прибув, натомість 13.01.2017р. на адресу суду направив письмову заяву від 12.01.2017р. за вих.№10/119, згідно якої відповідач повідомив про те, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, посилаючись на ст.ст.22,78 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Згідно проведених інструментально-лабораторних заходів контролю зворотних вод, що скидаються у річку Цвітоха, було встановлено, що Шепетівська виправна колонія №98 с. Климентовичі Шепетівського району протягом 2012-203 років здійснювала наднормативний скид забруднюючих речовин із зворотними водами із перевищенням встановлених нормативів ГДС, що є порушенням вимог ст. 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст.44, 48, 70 Водного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.1999р. №465 „Про затвердження Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами”.
Вказані висновки підтверджені: результатами вимірювань Хмельницького обласного управління водних ресурсів від 04.10.2012р., від 08.04.2013 року, від 09.07.2013 року, від 26.09.2013 року, від 04.12.2013 року; результатами інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 22.10.2012р.; інформацією про фактичні витрати зворотних вод та тривалість наднормативного скиду за період із 04.10.2012 року по 04.12.2013 року відповідно до листа суб'єкта господарювання від 20.08.2014р. за №9169.
За результатами проведених досліджень позивачем здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів ГДС у річку Цвітоха, за формулою 12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783.
Відповідно до Розрахунку розміру відшкодування збитків Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було встановлено, що сума збитків, заподіяних державі забрудненням річки Цвітоха внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, становить 4 327,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача із листом від 14.03.2016р. №874/06, згідно якого Шепетівській виправній колонії №98 пропонувалось у добровільному порядку відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, в сумі 4 327,00 грн. Натомість, в добровільному порядку збитки не були відшкодовані.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 4 327,00 грн. не сплачено, позивачем подано позов до суду.
В ході вирішення справи відповідачем направлено суду заяву від 12.01.2017р. за вих.№10/119, згідно якої останній повідомив про те, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, посилаючись на ст. ст. 22,78 ГПК України.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:
Відповідно до ст.16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Реалізація зазначеного обов'язку здійснюється державою через відповідні органи, які зважаючи на приписи частини 2 ст.19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. за №548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за №м119/13386 „Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами), інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За приписами ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до пунктів 2, 3 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: використовувати воду відповідно до цілей та умов їх надання; дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.110 Водного Кодексу України передбачено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забруднені та засміченні вод.
Згідно ч.1 ст.111 Водного Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства України.
Частиною 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
З положень ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” випливає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009року №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, Державною екологічною інспекцією було розраховано розмір збитків, заподіяних державі забрудненням річки Цвітоха внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановлених нормативів ГДС, які підлягають нормуванню згідно із законодавством, що становить 4 327,00 грн.
Отже, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність відповідача за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
При цьому, судом приймається до уваги, що дії Державної екологічної інспекції щодо проведення перевірки, відібрання проб, під час перевірки, визначенні розміру шкоди не оскаржені відповідачем у встановленому законодавством порядку.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами і підлягає задоволенню.
Судом також враховується, що відповідач у поданій заяві від 12.01.2017р. за вих.№10/119 позовні вимоги визнав у повному обсязі, посилаючись на ст.ст.22,78 ГПК України. Вказана заява вимогам чинного законодавства не суперечить, тому судом приймається.
Відтак, згідно ч.5 ст.78 ГПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Враховуючи викладене та положення ст.33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.1, 2, 32, 33, 34, 44, 49, 82-85, 87, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
Позов Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький до Шепетівської виправної колонії №98 с. Климентовичі Шепетівського району про стягнення шкоди в розмірі 4 327,00 грн. задовольнити.
Стягнути із Шепетівської виправної колонії, №98, 30400, с. Климентовичі Шепетівського району Хмельницької області (код ЄДРОУ 08564788) на користь держави для зарахування: одержувач коштів - Судилківська сільська рада, р/р 33117331700587, код класифікації 24062100, код одержувача 37977740, МФО 815013, банк одержувача - ГУДКУ у Хмельницькій області, 4 327,00 грн. (чотири тисячі триста двадцять сім гривень 00 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути із Шепетівської виправної колонії №98, 30400, с. Климентовичі Шепетівського району Хмельницької області (код ЄДРПОУ 08564788) на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, 29000, м. Хмельницький, вул. І.Франка, 2/2 (код ЄДРПОУ 38045514) 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 18.01.2017р.
Суддя В.В. Магера
Віддруковано 2 прим.
1 - до справи,
2- відповідачу (30400, с. Климентовичі, Шепетівський район) - згідно заяви;