36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
12.01.2017 р. Справа № 917/1731/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", 36022, м.Полтава, вул.Ст.Поділ, 5
до Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1.Комунальне підприємство "Кременчукводоканал", ОСОБА_1, 35А, м.Кременчук, 39602
2. Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Шевченка-51", АДРЕСА_1, 39600
про визнання недійсним рішення
Суддя Киричук О.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2, дов. № 10-73/6467 від 27.05.2016р., ОСОБА_3, дов. № 10-72/14609 від 13.12.2016р.
від відповідача: ОСОБА_4, дов. № 01/4153 від 18.11.2016р.
від третьої особи 1: ОСОБА_5, дов. №23/35 від 04.01.2017р.
від третьої особи 2: не з"явився
Розглядається позовна заява про визнання недійсним рішення відповідача № 01/92-рш від 27.09.2016р. по справі № 01-02-50/39-2016 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається, зокрема, на те, що рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/92-рш від 27.09.2016. по справі № 01-02-50/39-2016 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ПАТ «Полтаваобленерго» та накладення штрафу є таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства України
Відповідач у відзиві на позов та доповненнях до відзиву проти позову заперечив, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими відповідними доказами та нормами матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Третя особа 1 у поясненнях зазначила, що в ситуації, яка призвела до подвійної оплати холодної води в складі гарячої ОСББ "Шевченка-51" є порушення вимог чинного законодавства з боку ПАТ "Полтаваобленерго".
Третя особа 2 пояснень по суті спору не надала.
Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази, суд, встановив:
Як вбачається з матеріалів справи, Адміністративною колегією Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України у справі № 01-02-50/39-2016 було прийнято рішення від 27.09.2016р. № 01/92-рш про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу на ПАТ "Полтаваобленерго" у розмірі 68000,00грн.
Так даним рішенням: 1. Визнано, що ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії у період листопад-рудень 2014 року, 2015 рік та поточний період 2016 року займає монопольне становище на ринку централізованого постачання гарячої води в територіальних ( географічних межах) м. Кременчук, де розташовані діючі мережі ПАТ «Полтаваобленерго», як таке, що не має жодного конкурента.
2. Визнано, що дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахування споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами ) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по
загально будинкових лічильниках холодної води у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
3. За порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у п. 2 цього рішення, накладено на ПАТ «Полтаваобленерго» штраф у розмірі 68 000 ( шістдесят вісім тисяч) гривень, що становить 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
4. ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, у місячний строк з дня отримання рішення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом здійснення перерахунків зайво стягнутої плати за послугу з централізованого постачання гарячої води споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами бойлерами) за період з листопада 2014 року по час надання послуги.
Не погоджуючись з рішенням територіального відділення, ПАТ «Полтаваобленерго» звернулося з позовом до суду про визнання недійсним вказаного рішення.
Позивач зазначає, що висновки Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 01/92-рш від 27.09.2016 р. по справі № 01-02-50/39-2016 щодо визнання дій ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахуванні споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами ( бойлерами) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загально ї будинкових лічильниках холодної води у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50 та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов, існування значної конкуренції на ринку є необґрунтованими.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (ст.1 ЗУ "Про Антимонопольний комітет України").
Стаття 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” відносить до основних завдань названого Комітету, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України “Про захист економічної конкуренції” державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюється органами Антимонопольного комітету України.
Повноваження Антимонопольного комітету України визначені статтею 7 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”. Відповідно до п.1 цієї статті Комітет має право розглядати заяви й справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами.
Згідно статті 17 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” територіальне відділення має право розглядати заяви, справи, проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження).
Як вбачається з матеріалів справи, розгляд справи №01-02-50/39-2016 здійснювався територіальним відділенням за результатом розгляду заяви ОСББ “Шевченка-51”, м. Кременчука щодо оплати за послугу з централізованого постачання гарячої води. Як зазначено у заяві, тривалий час за наявності у багатоквартирному будинку №51 по вул. Шевченка, 51, м. Кременчук, будинкового засобу обліку води та бойлеру для забезпечення гарячою водою, мешканці зазначеного будинку сплачують двічі за холодну воду: КП “Кременчукводоканал” - як за послугу з централізованого водопостачання так і Кременчуцькій філії ПАТ “Полтаваобленерго” - за використану воду у складі послуги з централізованого постачання гарячої води. Як було встановлено в ході проведеного дослідження, до 01.11.2014 року між ОСББ “Шевченка-51” та ПАТ “Полтаваобленерго” були договірні відносини на підставі договору про постачання теплової енергії в гарячій воді №697 від 01.10.2008 року. На даний час договірні відносини з ОСББ “Шевченка-51” відсутні. Послуга з централізованого постачання гарячої води надається мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, укладених безпосередньо між Кременчуцькою філією ПАТ “Полтаваобленерго” та мешканцями зазначеного будинку. Прямі договори про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води із мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 у м. Кременчуці були укладені у листопаді 2014 року. Будинок № 51 по вул. Шевченка у м. Кременчуці обладнано комерційним приладом обліку теплової енергії на системі централізованого опалення. На системі гарячого водопостачання, будинок приладом обліку не обладнаний.
За повідомленням ПАТ "Полтаваобленерго" визначення обсягів отриманих послуг та розрахунків за ПАТ "Полтаваобленерго" здійснюються безпосередньо мешканцями будинку за показами квартирних засобів обліку гарячої води згідно з тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 17.10.2014р. № 146 та від 31.03.2015р. № 1171 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг” та структуру одноставкових тарифів, встановлених для ПАТ “Полтаваобленерго”.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. № 869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги” затверджено “Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та Достачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” (далі -Порядок). Відповідно до пункту 2 Порядку цей Порядок застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.
Зазначеним Порядком передбачено (п.77), що до складу виробничої собівартості включаються, зокрема, витрати на питну воду для надання послуг з централізованого постачання гарячої води відповідно до укладених договорів з урахуванням обсягів фактично спожитої води за показниками будинкових приладів обліку, а у разі їх відсутності - за встановленими нормами.
Так, до структури тарифів на послугу з централізованого постачання гарячої води, що надається населенню ПАТ “Полтаваобленерго” у період з листопада 2014 року, включено витрати на придбання води на послугу з централізованого постачання гарячої води: Додаток № 83 до постанови НКРЕКП від 17.10.2014р. № 146 у розмірі 2,940 грн./м3; Додаток № 113 до постанови НКРЕКП від 31.03.2015р. № 1171 у розмірі 3,01 грнУм3
Таким чином, питна вода є необхідною складовою продукції гарячого водопостачання. Виробником та виконавцем послуги з централізованого постачання холодної (питної) води, яка йде на потреби гарячого водопостачання є КП “Кременчукводоканал”.
Отже, вказане свідчить про те, що мешканці будинку по вул.Шевченка 51 м.Кременчука сплачують ПАТ “Полтаваобленерго” у складі плати за послугу з централізованого постачання гарячої води вартість холодної води на потреби гарячого водопостачання.
За повідомленням КП «Кременчукводоканал», між КП «Кременчукводоканал» та ПАТ «Полтаваобленерго» не укладено договір купівлі-продажу холодної води для надання послуги з централізованого постачання гарячої води для ОСББ «Шевченка-51». ОСББ «Шевченка-51» обладнано індивідуальним тепловим пунктом (ІТП), ПАТ «Полтаваобленерго» надає до даного об'єкту тільки теплоносій (Гкал), для підігріву холодної води. ПАТ «Полтаваобленерго» холодну (питну) воду від КП «Кременчукводоканал» в даному будинку взагалі не отримує. Холодна вода від КП «Кременчукводоканал» зразу надходить у внутрішньобудинкові мережі ОСББ.
КП «Кременчукводоканал» з ОСББ у будинках обладнаних індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) має окремі прямі договори і виставляє ОСББ за весь обсяг спожитої холодної води згідно показів загальнобудинкових приладів обліку холодного водопостачання. При цьому, обсяг спожитої мешканцями ОСББ холодної води на потреби гарячого водопостачання КП «Кременчукводоканал» Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго» не виставляє.
Таким чином, ПАТ «Полтаваобленерго» не придбавало питну воду для забезпечення надання послуг з централізованого постачання гарячої води мешканцям будинку по вул.Шевченка. 51 у м.Кременчуці.
Отже, підстави у підприємства для виставлення рахунків ПАТ «Полтаваобленерго» за об'єм холодної води яка використовується на потреби гарячого водопостачання по даному будинку відсутні.
Як зазначило ПАТ «Полтаваобленерго», для приготування (підігріву) гарячої води мешканцям будинку по вул. Шевченка, 51, використовується теплоносій виготовлений Кременчуцькою ТЕЦ.
В свою чергу, до складу рахунків за послугу з централізованого гарячого водопостачання входить вартість обсягу спожитої води та теплової енергії, якою забезпечується підігрів. В результаті споживачам двічі виставляється рахунок за воду, яка використовується на потреби гарячого водопостачання. Мешканці будинку сплачують за спожиту холодну воду безпосередньо надавачу послуг - КП «Кременчукводоканал» по загальнобудинковому лічильнику. При цьому, Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» мешканцям будинку проводить нарахування по кожному особовому рахунку за тарифом, до складу якого також включена вартість холодної води, що використовується для надання послуг гарячого водопостачання, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ. Як висновок, ПАТ «Полтаваобленерго», перевівши у листопаді 2014 року мешканців будинку по вул.Шевченка, 51 у м.Кременчуці на прямі розрахунки, не вирішило питання щодо придбання води на послугу з централізованого постачання гарячої води, за що споживачі сплачують у тарифі на вказану послугу.
ПАТ «Полтаваобленерго» у своїй позовній заяві посилається на дії КП «Кременчукводоканал», які на його думку є неправомірними, а також щодо дій, які повинен вчинити КП «Кременчукводоканал» для вирішення питання щодо розрахунків за спожиту мешканцями квартир послугу з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення. ПАТ «Полтаваобленерго» не обґрунтовує свої дії щодо стягнення із споживачів в тарифі на послугу з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, витрати на придбання якої ПАТ «Полтаваобленерго» не несе та за яку споживачі вже сплачують КП «Кременчукводоканал» згідно показників загальнобудинкового приладу обліку.
За інформацією, наданою ПАТ «Полтаваобленерго», щодо купівлі-продажу холодної води для забезпечення надання послуг з централізованого постачання гарячої води між ПАТ «Полтаваобленерго» та КП «Кременчукводоканал» існує письмова домовленість сторін, відповідно до якої щомісяця укладаються відповідні договори, якими обумовлюється порядок розрахунків за придбану товариством холодну воду для надання послуг з централізованого постачання гарячої води. Як пояснює товариство (лист від 29.08.2016р. № 04-32/10212), оскільки ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії є теплопостачальною організацією і як наслідок являється виконавцем послуг з централізованого постачання гарячої води, філією постійно надається КП «Кременчукводоканал» інформація стосовно об'ємів води спожитої для потреб гарячого водопостачання мешканцями будинку по вул. Шевченка, 51 для включення цих обсягів в рахунки по закупівлі води, що виставляються КП «Кременчукводоканал» Кременчуцькій філії ПАТ «Полтаваобленерго». Але, КП «Кременчукводоканал» в рахунки по закупівлі води, які виставляє до ПАТ «Полтаваобленерго», не включає обсяги води, які надаються в додатках до листів та електронних реєстрах.
Отже, ПАТ «Полтаваобленерго» не придбавало питну воду для забезпечення послугою з централізованого постачання гарячої води мешканців будинку по вул.Шевченка, 51 у м.Кременчуці, що не заперечується Позивачем і у позовній заяві. Однак, ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії проводить нарахування споживачам за послугу з централізованого постачання гарячої води по кожному особовому рахунку за тарифом, до складу якого, зокрема, включена вартість холодної води, що використовується для надання послуг гарячого водопостачання, за яку споживачі сплачують КП «Кременчукводоканал», що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ.
За таких умов, мешканці будинку по вул.Шевченка, 51 у м.Кременчуці протягом тривалого часу (з листопада 2014 року) змушені сплачувати ПАТ «Полтаваобленерго» завищену плату за послугу з централізованого постачання гарячої води, що призводить до ущемлення інтересів споживачів.
При цьому, перерахунок розміру плати вартості послуг гарячого водопостачання мешканцям будинку № 51 по вул.Шевченка у м.Кременчуці ПАТ «Полтаваобленерго» не проводилося.
Таким чином, територіальним відділенням правомірно визнано дії ПАТ «Полтаваобленерго» в особі Кременчуцької філії, які полягають у нарахуванні споживачам, будинки яких обладнані індивідуальними тепловими пунктами (бойлерами) та які здійснюють розрахунки за холодну воду з КП «Кременчукводоканал» по загальнобудинкових лічильниках холодної води, у складі послуги з централізованого постачання гарячої води вартості холодної води, що призводить до подвійного обліку холодної води мешканцям ОСББ, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», шляхом вчинення дій, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.
Відповідно до частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч.1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що доводи, викладені в позові, не знайшли свого підтвердження, позивач, заявляючи позов про визнання недійсним рішення, не довів належними і допустимими доказами, що оспорюване ним рішення є необґрунтованим та безпідставними, у зв'язку з чим підстави для задоволення позову про визнання недійсним рішення № 01/92-рш від 27.09.2016 року адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України відсутні.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -
У позові відмовити повністю.
Повне рішення складено 16.01.2017р.
Суддя Киричук О.А.