Справа № 428/398/17
Провадження №2-а/428/90/2017
13 січня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Журавель Т.С., розглянувши адміністративну позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 1-ї роти 1-го батальйону Управління патрульної поліції у містах Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному рядового поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із адміністративним позовом до інспектора патрульної поліції 1-ї роти 1-го батальйону Управління патрульної поліції у містах Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному рядового поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Дослідивши позовні матеріали, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Як передбачено ч.1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до вимог ст. 289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 дізнався про порушення своїх прав 20.12.2016 року, про що свідчить його підпис у постанові про накладення адміністративного стягнення серії АР № 153833, в якій зазначено, що копію постанови позивачем отримано 20.12.2016 року, проте, з позовом до Сєвєродонецького міського суду Луганської області він звернувся лише 12.01.2017 року. Отже, позивачем було пропущено десятиденний строк звернення з даним позовом до суду. При цьому, ОСОБА_1 не подано до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із вказівкою на поважність причин його пропуску.
Суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
У зв'язку з вищевказаним, суд вважає залишити позовну заяву без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Суд звертає увагу позивача на те, що залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з відсутністю поважних причин пропуску строку звернення до суду до відкриття провадження у справі не позбавляє права повторного звернення до суду після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, оскільки відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 109 КАС України, суд не відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду до відкриття провадження.
Враховуючи вищевикладене, та керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т. С. Журавель