Справа № 266/4772/16-а
Провадженя№ 2-а/266/50/17
16 січня 2017 року м.Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі головуючого судді Пантелєєва Д.Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про зобов'язання вчинити певні дії,
В грудні 2016 року позивач звернувся із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя (далі - УПФУ) про зобов'язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 2-ої групи. З 31.01.1991 року він перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію згідно ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон). 23.11.2016 року звернувся до УПФУ із письмовою заявою про перерахунок пенсії. Листом від 28.11.2016 року відповідач повідомив позивача про відмову в перерахунку пенсії. Вище вказані дії відповідача вважає протиправними та просить суд визнати дії УПФУ щодо перерахунку пенсії протиправними, зобов'язати УПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою від 15 грудня 2016 р. по справі в порядку та строки, передбачені ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження, позовна заява з додатками надіслана відповідачу.
30.12.2016 року на адресу суду надійшло клопотання від УПФУ про призначення розгляду справи в загальному порядку із викликом сторін для надання додаткових пояснень та письмових доказів.
Ухвалою від 13.01.2017 року в задоволенні клопотання УПФУ було відмовлено.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Відповідач в своїх запереченнях посилається на те, що відповідно до ст.54 Закону, чинній на момент звернення позивача, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. 23 листопада 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;-. Зазначений нормативно-правовий акт набрав силу з 1 січня 2012 року. Урядом затверджено новий Порядок нарахування пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Схема визначення заробітної плати для обчислення пенсій залишилася незмінною. Максимальна заробітна плата для обчислення пенсії, як і раніше, складає 3000,00 крб. Однак, зміни відбулися в порядку нарахування розмірів пенсій, виходячи з заробітної плати, отриманою за роботу в зоні відчуження ЧАЕС. Пенсія розрахована по довідці про заробітну плату, виданій ЗАТ „Морстрой" Маріупольський філіал за №311 від 17.07.2001р. На підставі рекомендацій Пенсійного фонду України від 14.10.2002р. за № 6172/А-1 розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії проведено в такому порядку: 1027,10 (заробіток за даними особового рахунку за 1986р.) : 32 (дн.) =32,10крб.; 32,10крб. х 26 (кількість календарних днів, відпрацьованих у зоні відчуження в липні 1986р.) = 834,60крб.: 100000 = 0,00834грн. Розрахунковий заробіток за липень 1986р. склав 4327,53грн. (заробіток за роботу в зоні за липень 1986р. 0,00834 грн. / 0,00179-еередня зарплата по народному господарству за 1986р.= 4,65922 - коефіцієнт заробітку х 928.81 (середня зарплата за 2006р.)
Розмір пенсії з 01.12.2016р. складає:- 4450,58грн. Законом України № 76-VIII від 28.12.2014р. «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни в ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пре те, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пп.1 п. 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із змінами, які внесені постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону особам, що належать до І категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС інвалідам II групи, виплачується в фіксованій сумі - 379,60 гривні. Пенсія призначена та виплачується вірно згідно діючого законодавства. За період з 01.01.2004 року по 3 1.10.2011р. виплата пенсії ОСОБА_1 проводилась згідно рішень суду. Оскільки Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 не передбачені видатки на виплату пенсій у розмірах, що встановлені за рішенням суду, виплата цих пенсій проводиться у розмірах, передбачених та профінансованих за рахунок Державного бюджету України. Таким чином, з урахуванням того, що із ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було вилучено вимогу щодо перерахунку у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та ці зміни не було визнано неконституційними,позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними і не можуть підлягати задоволенню. На підставі викладеного просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя та отримує пенсію, призначену відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
31.10.2016 року та 23.11.2016 року позивач звертався до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.1 ст. 54 Закону. Листом УПФУ від 28.11.2016 року №16847/02 йому було відмовлено в перерахунку пенсії.
Згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду 14.10.2008 року, постанови Приморського районного суду м. Маріуполя від 01.09.2009 року, рішення Приморського районного суду м. Маріуполя від 10.09.2010 року пенсія ОСОБА_1 сплачувалась на підставі ст.49, ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку не менше восьми мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії із розрахунку не менше 75 процентів від мінімальної пенсії за віком , яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням фактично здійснених виплат за період з 01.01.2004р. по 31.10.2006р. та з 01.01.2008р. по 21.05.2008р. Таким чином за період з 01.01.2004 року по 31.10.2011 року відповідач на виконання рішень суду сплачував пенсію позивачу в встановленому порядку.
В подальшому, пенсія позивачу нараховувалась та виплачувалась відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", а з 01.01.2012 року - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частинами 1 та 4 ст. 54 Закону визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
В той же час, Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статей 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету
Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання п. 7 Закону України від 14 червня 2011 року N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 745 від 6 липня 2011 року, якою встановлено зовсім інші розміри основної державної та додаткової пенсії, передбачені ст. ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року (Урядовий кур'єр вiд 23.07.2011 - № 133).
Таким чином, виплата основної та додаткової пенсії відповідно статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.07.2011 року здійснювалася в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», прийнятою на 2012 рік, встановлено, також зовсім інші розміри основної державної та додаткової пенсії, передбачені ст. ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня до 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період (стаття 96 Конституції України).
Згідно з бюджетними призначеннями, враховуючи вимоги статей 95, 117 Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України щороку встановлює розмір державної пенсії і розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Частиною 2 статті 4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цьому Кодексу та Закону про Державний Бюджет України.
Відповідно до вимог п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» передбачено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналізуючи наведені правові норми, суд вважає, що у 2012 - 2016 роках виплати, передбачені, зокрема ст.ст.39, 49, 50, 51, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинні здійснюватися в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Крім того, суд зазначає, що пунктами 2 та 3 Рішення Конституційного Суду України від 13.01.2012 року № 3-рп/2012 вирішено наступне: « 2. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. 3. В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19,частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
Відповідно до ст.150 Конституції України, рішення Конституційного суду України є обов'язковими до виконання на території України
Отже, з огляду на встановлені обставини справи та норми вищенаведених законів, якими регулюються спірні правовідносини, вимоги позивача щодо визнання протиправними дій УПФУ а саме, відмові в перерахунку та виплаті пенсії у розмірах, встановлених ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не ґрунтуються на вимогах законодавства, оскільки з урахуванням вищенаведених правових норм виплата цього виду пенсійного забезпечення здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 96, 150 Конституції України, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік», Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ст. ст. 3,4 БК України, ст.ст.2,7,8,9,11,23,71,98,137,160-163, 183-2 КАС України,
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за всіма вимогами.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Пантелєєв Д. Г.