Ухвала від 18.01.2017 по справі 235/6388/16-ц

Провадження № 2/235/66/17

Справа № 235/6388/16-ц

УХВАЛА

про закриття провадження по справі

18 січня 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Величко О.В.

при секретарі - Долгопольської А.В.

за участю позивача ОСОБА_1

за участю представника позивача ОСОБА_2

за участю третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Покровськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 міської ради, третя особа: ОСОБА_3 про скасування відкриття розділу реєстрації державним реєстратором реєстраційної служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Покроквської міської ради, третя особа ОСОБА_3 про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про відкриття розділу на об»єкт нерухомості. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що у 2002 році він мешкав в квартирі № 1 будинку площею 154,6 кв.м., розташованому по вул. Пушкіна, 44 в м. Родинське Донецької області.

08.10.2002 року він одержав від КП «УМГ» свідоцтво про право власності на житло за № 1-176 , в якому квартира № 1 загальною площею 36,4 кв.м. визначена як ? частина будинку № 44.З метою продати свою квартиру, 20.02.2014 року він звернувся до державного реєстратора Красноармійського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області щодо державної реєстрації своєї квартири. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності його квартира була зареєстрована 20.02.2014 року під реєстраційним номером 297020114132 як ? частка будинку № 44, розташованого по вул. Пушкіна м. Родинське загальною площею 154,6 кв.м., тобто в складовій інших власників квартир під № 2, № 3 та № 4.

В оформленні договору купівлі-продажу квартири йому нотаріусом було відмовлено за тими підставами, що квартира № 3, яка належить ОСОБА_5 зареєстрована двічі : 20.02.2014 року при реєстрації його своєї квартири як складова 4-х квартирного будинку № 44, а вдруге його квартира була зареєстрована на підставі його особистої заяви державним реєстратором Красноармійського міськрайонного управління юстиції .

Просить скасувати відкриття розділу при реєстрації 25.09.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області об»єкту нерухомого майна під реєстраційним номером 461738114132 квартири № 3 будинку № 44, розташованого по вул. Пушкіна м. Родинське, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_3.

В судовому засіданні позивач, представник позивача підтримали позовні вимоги, наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача ОСОБА_4 міської в судове засідання не з»явився, просили справу слухати без участі представника.

Третя особа ОСОБА_3 просив вирішити питання на розсуд суду.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, третьої особи,дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 є власником квартири № 1 будинку № 44 ( ? частина будинку) по вул. Пушкіна в м. Родинське ( а. с. 5).

Як вбачається з матеріалів справиАДРЕСА_1 будинку № 44 ( ? частина будинку) по вул. Пушкіна в м. Родинське, власником якої є позивач по справі, зареєстрована 20.02.2014 року під реєстраційним номером 297020114132 як ? частка будинку № 44, розташованого по вул. Пушкіна м. Родинське ( а.с. 6).

Квартира № , що належить на праві власності третій особі ОСОБА_3 та розташована за адресою: Пушкіна, 44/3 в м. Родинське зареєстрована за № 461738114132( а.с. 14).

Відповідно до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженою постановою КМУ № 553 від 23.08.2016 року 6. Державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Відповідно до ст. 26 Закону у разі зміни ідентифікаційних даних суб'єкта права, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни, зміни суб'єкта управління об'єктами державної власності, відомостей про об'єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого правонабувача, обтяжувача, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав.У разі якщо помилка в реєстрі впливає на права третіх осіб, зміни до Державного реєстру прав вносяться на підставі відповідного рішення суду.

Відповідно до ст. 1 Закону дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Відповідно до ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

У п. 8 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про окремі питання юрисдикції адміністративних справ» від 20.05.2013 №8 із змінами роз'яснено, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.

Спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

За змістом ст. 9 Закону державними рієстраторами є громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав;нотаріус; державний виконавець, приватний виконавець - у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону, а також у разі державної реєстрації припинення іпотеки у зв'язку з придбанням (передачею) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки.

Відповідно до ст. 6 Закону до суб'єктів державної реєстрації прав відносяться:

виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

акредитовані суб'єкти;

Акредитованим суб'єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори, та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації прав уклала:договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених станом на 1 січня календарного року;

Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо, зокрема, захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Згідно зі ст. ст. 2,17 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства; компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 1 ч. 1 ст.3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1ст.3 КАС України)

Отже, спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, тому доводи представника позивача про необхідність розгялу даного спору в порядку цивільного судочинства судом до уваги не приймаються.

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до роз'яснень п.3 Постанови Пленуму Верховного суду України від 12.06.2009 року №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17; далі - КАС), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12; далі - ГПК), Кримінальним процесуальним кодексом України (далі - КПК) або Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема той факт, що позивачем ставиться питання саме про скасування відкриття розділу при реєстрації 25.09.2014 року державним реєстратором реєстраційної служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції об»єкту нерухомомго майна, відповідач по справі ОСОБА_4 міська рада є суб»єктом владних повноважень, оскільки їй надано повноваження у сферах державної реєстрації бізнесу та речових прав на нерухоме майно з 01.04.2016 року, суд приходить до висновку про те , що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст. 205 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 міської ради, третя особа: ОСОБА_3 про скасування відкриття розділу реєстрації державним реєстратором реєстраційної служби Красноармійського міськрайонного управління юстиції закрити у зв»язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Роз»яснити сторонам по справі, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той же самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особою, без участі якої постановлено ухвалу - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: