Справа № 229/4245/16-а
Провадження № 2-а/229/10/2017
17 січня 2017 р. Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
за участю секретаря Костіної І.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Михайлішиної С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії, ,
позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Дружківці (далі- УПФУ), в якому зазначає, що він є інвалідом- ліквідатором аварії на ЧАЕС 2групи і до листопада 2011року отримував державну пенсію в розмірі 8,75мінімальної пенсії за віком.
Саме в такому розмірі розмір пенсії визначався ст.ст. 49-51 Закону України від 28.02.1991року № 796 - ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Але з 01 листопада 2011року влада відмовилася виконувати взяті на себе зобов"язання з компенсації шкоди здоров"ю, втрати професійної працездатності під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Пізніше , з 01.01.2012р постанова КМУ № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначила новий порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цей порядок припинив його гарантії, надані державою на виконання Конституції України.
Так, ч.3 ст. 22 Конституції України гарантує йому, що його існуючі права на отримання від держави за рахунок державного бюджету державних пенсій в розмірі не меншому 8,75 мінімальних пенсій за віком, визначені статтями 49-54 Закону України від 28.02.1991року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , не можуть бути звужені, скасовані або обмежені при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Ніякі зміни в законодавстві України не можуть ніяким чином змінити сутність змісту його права отримання від держави за рахунок державного бюджету державних пенсій в розмірі не меншому ніж 8,75 мінімальних пенсій за віком.
Пенсійний фонд України зобов'язаний виплачувати належну йому державну пенсію, як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи, в розмірі визначеному редакцією Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на час виникнення у нього права на соціальну допомогу як інваліда ЧАЕС.
10.11.2016 року він звернувся до відповідача з відповідною заявою про проведення нарахування та виплату належних йому державних пенсій як інваліду - ліквідатору ЧАЕС у відповідності до Конституції України, на що 29.11.2016 року отримав відмову.
Ця відмова є свідомим порушенням з боку відповідача по відношенню до нього вимог ст.ст. 22, 46 Конституції України, якими він відповідно до п.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах зобов'язаний керуватися у своїй діяльності, а також підпунктів 7 та 8 пункту 4 цього положення, згідно яких відповідач призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, для чого забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок державного бюджету України.
Просить визнати протиправним порушення з боку відповідача у відношенні нього вимог статей 22 та 46 Конституції України, якими відповідач відповідно до п.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах зобов'язаний керуватися у своїй діяльності, а також підпунктів 7 та 8 пункту 4 цього положення, згідно яких відповідач призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, для чого забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок Державного бюджету України, а також просить зобов'язати відповідача негайно поновити його права отримувати державні пенсії як інваліду-ліквідатору ЧАЕС 2-ої групи в розмірі 8,75 мінімальних пенсій за віком, для чого зобов'язати негайно здійснити відповідний перерахунок та забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій за рахунок Державного бюджету України.
Під час розгляду справи позивач уточнив свої позовні вимоги. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті йому пенсії в повному обсязі, а також зобов'язати відповідача негайно поновити його право на отримання державної пенсії як інваліду-ліквідатору ЧАЕС 2-ої групи в розмірах 8,75 мінімальних пенсій за віком, для чого зобов'язати відповідача негайно здійснити відповідний перерахунок та забезпечити своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату цих пенсій за рахунок державного бюджету України з 01.11.2011 року.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги з підстав зазначених в позові. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що УПФУ діє лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, нараховує та виплачує пенсії відповідно до чинного на час здійснення таких дій законодавства. Законами України "Про державний бюджет на 2011р,2012р,2013р,2014р.2015р" визначено, що норми і положення ст.ст. 48,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах , встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного ів місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування. Якщо після прийняття судового рішення щодо перерахунку пенсії у певному розмірі змінилось законодавство щодо нарахування та розміру такої пенсії, то і управління УПФУ в м.Дружківці після набрання законної сили новим Законом повинен виплачувати пенсію відповідно до вимог діючого на час пенсійної виплати законодавства, а не згідно постанови суду. Позовні вимоги не визнала. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Суд встановив, що позивач є учасником ліківідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи (а.с. 5-6).
Судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду України від 16.02.2009 року визнано неправомірними дії УПФУ в м.Дружківці щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано УПФУ в м.Дружківці провести такий перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.12.2008 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи зі встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с.31-36).
Зазначена постанова виконувалась УПФУ до 01.11.2011 року (а.с. 25,38).
Судом встановлено, що 10 листопада 2016року позивач звернувся до УПФУ з заявою, в якій просить негайно поновити його конституційні права, встановлені статтями 46,21 та 22 Конституції України, розрахувати та сплатити невиплачені УПФУ кошти за весь час порушення УПФУ відносно нього вимог Конституції України. (а.с.7)
Суд встановив, що у перерахунку та сплаті невиплачених коштів ОСОБА_1 було відмовлено з посиланням на те, що з 01.01.2012 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Даною постановою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54,57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796.
З урахуванням вимог указаної постанови органами Пенсійного фонду України з 01.01.2012 року проведено перерахунки пенсій призначених на підставі Закону № 796.
Закон № 796 у редакції станом на 01.07.2011 року, втратив чинність.
Управління є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, і тому не має права здійснювати перерахунок пенсії на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність (а.с.8-9).
Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 72, 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і використовуються на виплату пенсій та соціальних послуг, передбачених цим законом, забороняється використання коштів пенсійного Фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
На кожний рік Законом України «Про державний бюджет України» встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 7 розділу 1 Закону України «;Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року № 3491, який набрав чинності 19.06.2011 року, Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 та визначено, що норми і положення ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансування ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року і яка визначила конкретні розміри пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій таким особам.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року № 4282, який набрав чинності з 01.01.2012 року, норми і положення ст. ст.20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України ти бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Згідно з п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2011 року № 5515, який набрав чинності з 01.01.2013 року, норми і положення ст.ст.20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України ти бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" були внесені зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" та Прикінцеві положення цього Закону доповнено п. 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22,23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Згідно пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік» Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Відповідно до положення цього пункту норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вищезазначені прикінцеві положення є діючими та не визнані неконституційними.
При визначенні, яка з однопредметних норм підлягає застосуванню при вирішенні даного спору, перевагу слід віддавати тій нормі, яка прийнята пізніше у часі.
Таким чином, застосуванню в даному випадку підлягають норми Законів України «Про Державний бюджет України» на 2011-2015 роки, тобто під час дії вказаних законів розмір пенсії по інвалідності та додаткової пенсії, громадянам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Суд приходить до висновку, що УПФУ в м.Дружківці повинно діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, нараховувати та виплачувати пенсії відповідно до чинного на час здійснення таких дій законодавства. Тобто, якщо після прийняття судового рішення щодо перерахунку пенсії у певному розмірі змінилось законодавство щодо нарахування та розміру такої пенсії, то і УПФУ в м.Дружківці після набрання законної сили новим Законом повинно виплачувати пенсію відповідно до вимог діючого на час пенсійної виплати законодавства, а не згідно постанови суду.
Суд не погоджується з доводами позивача, що діями УПФУ порушені вимоги ст. 22 Конституції України відносно позивача.
Статтею 22 Конституції визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією конституцією , не є вичерпаними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII Прикінцевих положень " Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року № 2857-VI з наступними змінами, тобто норми закону, що делегують Кабінету Міністрів України право визначати порядок та розмір соціальних виплат громадянам.
В даному рішенні Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, пославшись, при цьому, на норми міжнародного права.
Так, згідно зі ст. 22 Загальної декларації прав людини, розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Тобто, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Згідно постанови заступника начальника ДВС від 24.02.2013р (а.с.59) рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2009року, на виконання якого був виданий виконавчий листвід 07.05.2009р № 2а-36519/08 , виконано у чатсині нарахування підвищення відповдіно до розпорядження № 154491 від 17.03.2009року, виданого УПФУ в м.Дружківці.
Позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Відповідно до ст. 54 зазначеного Закону України умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв"язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Суд вважає, що пенсія позивачу виплачується відповідно до норм чинного законодавства.
Суд також не погоджується з доводами позивача, що відповідачем порушено право, встановлене ст. 46 Конституції України.
Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії , інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.
Згідно довідок УПФУ(а.с.25-30) позивач отримує пенсію з листопада 2011р по грудень 2016р в розмірі більшому від прожиткового мінімуму, встановленого Законом України "Про державний бюджет України" для непрацездатних осіб в цей період, що свідчить про забезпечення рівня життя позивача не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача є законними і непорушують конституційні права позивача, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов"язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 17 січня 2017року, повний текс постанови складений 18 січня 2017року.
Суддя: Т. Л. Панова