Постанова від 16.01.2017 по справі 806/2359/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2017 року Житомир справа № 806/2359/16

категорія 8.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Попової О. Г., суддів: Черноліхова С.В., Гуріна Д.М.,

секретаря судового засідання Ясинської К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" звернулось до суду з позовом в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області, що виразилось в невиконанні покладених на неї обов'язків відповідно до приписів пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «Вівад 09» податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «Вівад 09» податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року, що призвело до невідшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Вівад 09» податку на додану вартість в загальній сумі 6155677 грн. у визначений Законом строк;

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилось в невиконанні покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 та у ненаданні своєчасно до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ «Вівад 09» про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках за серпень 2016 року, що призвело до невідшкодування ТОВ «Вівад 09» податку на додатку вартість в сумі 4726785 грн. та про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках за вересень 2016 року, що призвело до невідшкодування ТОВ «Вівад 09» податку на додатку вартість в сумі 1428892 грн. у встановлений Законом строк;

- зобов'язати Новоград-Волинську ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «Вівад 09» податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «Вівад 09» податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 по наданню до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ «Вівад 09» про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках за серпень, вересень 2016 року;

- витрати, понесені у зв'язку з розглядом справи в суді - судовий збір в сумі 5512 грн., присудити ТОВ «Вівад 09» шляхом перерахування цієї суми з бюджетних асигнувань Відповідачів 1, 2 на поточний розрахунковий банківський рахунок ТОВ «Вівад 09" в обслуговуючому банку;

- повернути ТОВ "Вівад 09" сплачений судовий збір в сумі 90989,18 грн..

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що ТОВ "Вівад 09" у відповідності до вимог Податкового кодексу України 20.09.2016 була подана декларація з податку на додану вартість за серпень 2016 року разом із заявою про бюджетне відшкодування та розрахунком такого відшкодування в сумі 4726785 грн., так само позивачем 18.10.2016 була подана декларація з податку на додану вартість за вересень 2016 року разом із заявою про бюджетне відшкодування та розрахунком такого відшкодування в сумі 1428892 грн. Новоград-Волинською ОДПІ за результатами проведеної перевірки було складено довідки, згідно яких контролюючим органом підтверджено суми ПДВ до бюджетного відшкодування по даним деклараціям у розмірі 4726785 грн. за серпень 2016 року та 1428892 грн. за вересень 2016 року, однак, у з"язку із протиправною бездіяльністю відповідачів, позивач не отримав бюджетне відшкодування ПДВ.

Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених у заяві про зміну позовних вимог.

Представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених в письмових запереченнях щодо позову та усних пояснень.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області проведені камеральні перевірки даних, задекларованих ТОВ "Вівад 09" у податкових звітностях з податку на додану вартість за серпень 2016 року та вересень 2016 року, за результатами яких складені довідки.

Камеральними перевірками визначення частини залишку від'ємного значення фактично сплаченої ТОВ "Вівад 09" постачальникам та/або до державного бюджету, яка підлягає відшкодуванню, порушень не встановлено.

Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Під час розгляду справи встановлено та представником відповідача в судовому засіданні не запечувалось, що всупереч зазначеній нормі Новоград-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області не направила у визначені законом строки органу казначейської служби висновки про бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень і вересень 2016 року і, як наслідок, казначейська служба не перерахувала у визначені законом строки кошти підприємству.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про правомірність вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС України Житомирській області, що виразилась у не направленні висновків про відшкодування позивачу з бюджету податку на додану вартість за серпень і вересень 2016 року до органу державного казначейства України.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилось в невиконанні вимог Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23, то суд також приходить до висновку про її правомірність та вважає за необхідне зазначити наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 затверджено «Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість» (далі - Порядок №39).

Згідно з пунктом 1 Порядку №39 цей Порядок визначає механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість.

Пунктом 7 Порядку №39 передбачено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:

- трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 9 Порядку №39 на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:

- трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 5 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджених спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 (далі - Порядок № 68/23) визначено, що Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України "Про податок на додану вартість" та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє:

- до Державного казначейства України;

- одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

В судовому засіданні встановлено, що Новоград-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області своєчасно направлялась узагальнена інформація про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Вівад 09" за серпень і вересень 2016 року, однак, на день розгляду справи в суді, Центральний орган державної податкової служби не сформував узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування за вказані місяці податку на додану вартість та не направив її до Державного казначейства України і до Новоград-Волинською ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області.

Отже, така бездіяльність ДФС України е неправомірною.

Щодо вимоги про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України з рахунків Головного Державного казначейства України у Житомирській області зайво сплачений судовий збір у сумі 90989,00 грн., то вона підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, при зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір в сумі 73820,5 грн., при поданні заяви про збільшення позовних вимог від 21.11.2016 позивачем було сплачено судовий збір в сумі 455,63 грн.. При подачі до суду по цій справі іншої заяви про збільшення позовних вимог від 12.12.2016 позивачем було сплачено судовий збір в сумі 22225,05 грн., таким чином позивачем по даній справі було сплачено судовий збір в сумі 96501,18 грн.. Однак, 20.12.2016 позивач змінив позовні вимоги, відмовившись від вимог щодо стягнення на користь ТОВ "Вівад 09" коштів бюджетного відшкодування ПДВ в загальній сумі 6155677 грн. та стягнення пені нарахованої на суму податку на додану вартість, не відшкодованого із Державного бюджету на користь ТОВ "Вівад 09" в сумі 94001,60 грн.. Враховуючи приписи п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила в разі зменшення розміру позовних вимог. З огляду на викладене, суд вважає, що сплачений судовий збір в сумі 90989,18 грн. - підлягає поверненню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "Вівад 09" в повному обсязі.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області щодо невиконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів п.200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року, та зобов'язати Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС України в Житомирській області до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України по наданню до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку, із зазначенням суми 4726785 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за серпень 2016 року та висновку, із зазначенням суми 1428892 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню на користь ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за вересень 2016 року.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо невиконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 та у ненаданні своєчасно до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень 2016 року, та зобов'язати Державну фіскальну службу України до виконання покладених на неї обов'язків відповідно до приписів Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби України в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 і Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 по наданню до Державного казначейства України узагальненої інформації по ТОВ "Вівад 09" про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" 5512 грн. 00 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області у розмірі 2756,00 грн. та за рахунок бюджетних асигнувань Державної Фіскальної служби України у розмірі 2756,00 грн.

Повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України з рахунків Головного Державного казначейства України у Житомирській області зайво сплачений судовий збір у сумі 90989,18 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.Г. Попова

Суддя С.В. Черноліхов

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 18 січня 2017 р.