Постанова від 10.01.2017 по справі 288/1197/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сікан В.М.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" січня 2017 р. Справа № 288/1197/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

позивача:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Андрушівськеого об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Попільнянського районного суду Житомирської області від "04" листопада 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом у якому зазначила, що працювала на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. На день її звільнення з роботи тобто станом на 15.07.2014 року, вона має загальний трудовий стаж понад 39 років та стаж державного службовця понад 21 рік, та має 9 ранг державного службовця. Перебуває на обліку в Анрушівському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком з 01.06.2008 року, обчислену на загальних підставах, відповідно до списку № 2 ст. 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення» . Вона є непрацюючим пенсіонером з 15.07.2014 року. 03.08.2016 року, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю з урахуванням доплат до заробітної плати, які при призначені пенсії не були враховані, однак їй було відмовлено.

Позивач у позові, з уточненням вимог, просила:

- зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести їй призначення (перерахунок) та виплату пенсії як державному службовцю, призначеної в розмірі відповідно заробітної плати державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»;

- провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням рангу державного службовця, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 року де вказано, що у разі належності посади державного службовця до категорії посад, в межах якої передбачено присвоєння рангу нижчого ніж присвоєний державному службовцю згідно із зазначеним Законом, за ним зберігається раніше присвоєний ранг;

- стягнути з відповідача на її користь судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постановою Попільнянського районного суду Житомирської області від 04.11.2016 року Адміністративний позов задоволено. Зобов'язано Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести позивачу призначення (перерахунок) та виплату пенсії як державному службовцю, призначеної в розмірі відповідно заробітної плати державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів». Провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням позивачу рангу державного службовця, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 року де вказано, що у разі належності посади державного службовця до категорії посад, в межах якої передбачено присвоєння рангу нижчого ніж присвоєний державному службовцю згідно із зазначеним Законом, за ним зберігається раніше присвоєний ранг та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач по справі подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги мотивовані тим, що суд першої інстанції не взяв до уваги ті обставини, що позивачка не отримує пенсію як державний службовець, а перебуває на обліку і отримує пенсію з 01.06.2008 року по віку відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", обчислену на загальних підставах відповідно до Списку № 2 ст. 13 зазначеного закону. Відповідач не заперечує, що позивачка має право на перехід на пенсію як державний службовець, але відмовив у її проханні мотивуючи тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-V змінено механізм визначення заробітної плати державних службовців, а підстав для застосування нормативно-правових актів, прийнятих до набрання чинності цим законом, під час визначення заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-Х немає. Відповідач має на увазі Постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, якою підвищено посадові оклади державним службовцям. Також вказує на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не передбачено можливість здійснення перерахунку уже призначених пенсій державним службовцям в зв'язку з досягненням ним пенсійного віку.

Колегія суддів, заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ як отримувач пенсії призначеної за віком, призначеної відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення. Відповідачем листом від 11.08.2016 року було відмовлено позивачці у переведенні на пенсію згідно ЗУ « Про державну службу».

З довідки про складові заробітної плати, виданої позивачу встановлено, що вона працювала Управлінні праці та соціального захисту населення на посаді головного спеціаліста і заробітна плата спеціаліста по цій посаді на даний час становить становить 4077,50 гривень. Згідно довідки № 1017 від 27.07.2016 року, стаж державної служби позивача становить 21 рік 7 місяців 29 днів.

Вважаючи відмову відповідача необґрунтованою та незаконною позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з наступного.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- ХІІ, право на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, зокрема 30 років страхового стажу. Розмір пенсії державного службовця призначається у відсотковому відношенні до заробітної плати, зокрема для державних службовців, які на час досягнення пенсійного віку займали посади державних службовців - в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Заробітна плата для обчислення пенсії пенсіонерам, які виявили бажання призначити пенсії державного службовця після 01.05.2016 (в рамках нової редакції Закону України «Про державну службу» визначається у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яка на сьогодні є чинною та не визнана такою, що втратила чинність. Тим паче, що новою редакцією Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УШ. не передбачено надання повноважень Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку, за яким визначається заробітна плата для обчислення пенсії.

Відповідно з п.З Постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, підвищуються на 25%.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.І ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, суд першої інстанції вважав, що на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення мені пенсії), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Із ст. 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» вбачається, що постанови Кабінету Міністрів України, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше їх опублікування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01 грудня 2015 року передбачено підвищення посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, схеми посадових окладів яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Також, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України № 865 від 31 грудня 2000 року « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено пункт 4.

В даному випадку, суд першої інстанції прийшов до висновку, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року набрала чинності 15 грудня 2015 року, після її публікації в офіційному виданні «Урядовий кур'єр», то станом на 01 грудня 2015 року постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31 грудня 2000 року діяла в редакції від 24 квітня 2014 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до суми фактично нарахованої заробітної плати працюючого державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто станом на 01 грудня 2015 року і тому позов підлягає задоволенню.

Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції і вважає, що в даному випадку наявні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги з огляду на наступне.

Частиною 1ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 3 та 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та перелік документів, визначених Законом №1058-ІV передбачений Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, зокрема згідно з абзацом 5 пункту 5 цього Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Тобто, незалежно від наявності права особи на перехід з одного виду пенсії на іншу, існує обов'язкова процедура такого переведення пенсії передбачена Законом, зокрема, подання заяви встановленого зразка до відповідного пенсійного органу за місцем обліку пенсіонера, з поданням усіх необхідних документів, а також заява за попереднім місцем обліку.

При встановлених обставинах суд першої інстанції, не правильно застосував норми матеріального права та вирішив вимоги, які не були заявлені у позові. Тобто суд першої інстанції фактично прийняв рішення про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу як особі, що отримує пенсію державного службовця, не взявши до уваги ті обставини, що такої пенсії фактично позивачка не отримує і перебуває на обліку як пенсіонер, що отримує пенсію на загальних підставах відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах по Списку № 2.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України слідує, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

В даному випадку судова колегія вважає, що позивачем вибрано спосіб захисту своїх інтересів, який не може бути реалізовано. Крім того відсутні підстави для виходу за межі вимог позивача оскільки вони є безпідставними. Зазначені у позові вимоги можуть бути предметом судового розгляду тільки після вирішення позивачкою питання про перехід з одного видку пенсії на пенсію державного службовця та у разі відмови відповідача провести перерахунок уже призначеної пенсії державного службовця ( внаслідок переходу з одного виду пенсії на інший) відповідно до норм законодавства про які зазначає позивач.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, у даних спірних правовідносинах здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи відповідача спростовують висновки викладені в рішенні суду першої інстанції, а відтак останній не правомірно задовольнив позовні вимоги.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов до помилкового висновку щодо встановлених обставин справи і не правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Згідно із статтею 202 КАС України суд апеляційної інстанції задовольняє апеляційну скаргу і скасовує постанову або ухвалу суду першої інстанції, якщо визнає, що суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення без додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення без додержанням норм матеріального, а відтак постанову від 04.11.2016 року слід скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Постанову Попільнянського районного суду Житомирської області від "04" листопада 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: А.В. Жизневська

Т.С. Котік

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" січня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Вобяна,15,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13401

4-третій особі: - ,