Справа № 565/1828/16-а
Провадження № 2-а/565/28/17
13 січня 2017 року м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі судді Мануляка Ю.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання виплатити недоплачену грошову допомогу,
До суду звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради (далі - УПСЗН) про: 1) визнання протиправними дії відповідача щодо недоплати щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2016 рік; 2) зобов'язання УПСЗН здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як учаснику бойових дій за 2016р. відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, в сумі 4730 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій. Відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він, як учасник бойових дій, має право на отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, що складає 5650 грн. Однак, відповідач здійснив виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня лише у розмірі 920 грн., згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141. Покликається позивач, що у даному випадку УПСЗН має керуватися нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
На звернення ОСОБА_1 УПСЗН в листі від 30.11.2016 року № 1/28-к-130 відмовив у перерахунку спірної допомоги.
Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
З копії посвідчення серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Із копії листа УПСЗН від 10.11.2016 року № 1/28-к-130 слідує, що щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2016р. ОСОБА_1 перерахована в квітні 2016 року у розмірі 920 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно із ст.12 ч.5 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» (в редакції, що діє на момент виникнення спірних правовідносин, у зв'язку з визнанням неконституційними змін в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 - згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008) передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Однак, нормою п. 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ) врегульовано, що норми і положення, в тому числі, ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наведене означає, що на момент виникнення спірних відносин, діяло два однопредметних закони, що регулювали одні й ті ж правовідносини по виплаті спірної щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня. Вирішуючи питання конкуренції вищезазначених норм однопредметних законів, суд вважає, що правильним буде застосовувати закон, що прийнятий у часі пізніше, а саме - норму п. 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (яка є чинною, не скасованою на момент виникнення спірних відносин і не визнана неконституційною).
Тому, далі, на підставі норми п. 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України УПСЗН правомірно, як і передбачено в п.п.2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 141 від 02.03.2016р. «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснив виплату позивачу, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 920 гривень.
Покликання позивача на висновки, сформульовані у постанові Верховного Суду України від 10.02.2016р. (справа №537/5837/14-а) є неспроможними для застосування до даного спору, оскільки обставини, що були предметом розгляду Верховного Суду України в зазначеній справі виникли в 2014р. до внесення змін до п. 26 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ), які істотно змінюють регулювання спірних відносин.
Наведене вище свідчить про відсутність протиправності в діях УПСЗН щодо нарахування та виплати спірної грошової допомоги в розмірі 920 грн. Тому, позов не має підстав для задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
Відмовити повністю в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити суму щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2016р. в розмірі 4730 грн., через безпідставність.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кузнецовський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.