Рішення від 12.01.2017 по справі 906/1119/16

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "12" січня 2017 р. Справа № 906/1119/16

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1, дов. від 03.01.17р.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Житомирській області (м.Житомир)

до Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради (м.Житомир)

про стягнення 666707,08 грн.

Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача на користь Житомирської міської ради 666707,08 грн. шкоди, завданої забрудненням земельної ділянки.

Клопотанням від 12.01.17р. № 106/11-16 представник позивача просив відкласти розгляд справи у зв'язку з участю представника позивача, якому доручено супроводжувати дану справу в інших судових процесах та у зв'язку з неможливістю направлення інших представників позивача в дане судове засідання.

Представник позивача у письмових "запереченнях" від 12.01.17р. № 105/11-16 на заяву відповідача щодо застосування строків позовної давності зазначив, що строк позовної давності позивачем не пропущений, посилаючись, зокрема, на пп.2.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.13р. № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" (а.с.114-116).

Явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась.

Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відповідно до ст.69 ГПК України, спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Оскільки 15.01.17р. закінчується встановлений законом двохмісячний строк розгляду спору, клопотань про продовження його розгляду у додаткові п'ятнадцять днів відповідно до ч.3 ст.69 ГПК України суду не подано, тому у господарського суду відсутні законні підстави для відкладення розгляду справи.

У зв'язку з викладеним та, враховуючи заперечення представника відповідача щодо відкладення розгляду справи, клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи господарський суд залишає без задоволення і вважає за можливе розглянути спір на підставі наявних матеріалів справи та за відсутності представника позивача.

Відповідач у відзивах від 02.12.16р. (а.с.90,91) та від 16.12.16р. (а.с.97-99) на позовну заяву та його представник в судовому засіданні проти позову заперечили, посилаючись на пропущення позивачем строку позовної давності, який почався з моменту пред'явлення позивачем претензії № 78-18/4 від 22.07.13р. про відшкодування завданої шкоди. Також зазначили, що жодної вини посадових осіб КАТП 0628 ЖМР в забрудненні полігоном побутових відходів прилеглих земель немає. Міський полігон є об'єктом підвищеної екологічної небезпеки та експлуатується, починаючи з 1957 року і, що в межах передбаченого фінансування здійснюються всі заходи щодо недопущення забруднення прилеглих земель та ґрунтових вод.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи, у період з 29.04.13р. по 17.05.13р. працівником Державної екологічної інспекції в Житомирській області була проведена перевірка Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, в результаті якої виявлено ряд порушень чинного законодавства, про що складено відповідний акт перевірки (а.с.16-25).

Під час перевірки з метою визначення ймовірного забруднення ґрунтів суміжних з полігоном твердих побутових відходів (далі - ТПВ) земельних ділянок та встановлення впливу на навколишнє природне середовище полігону ТПВ, відділом інструментально - лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Житомирській області проведено відбір двох проб ґрунтів навколо полігону ТПВ м.Житомира, а саме одна проба ґрунту на земельній ділянці площею 20110,4 кв.м. на відстані 10 м. від полігону ТПВ м.Житомира та одна проба ґрунту на земельній ділянці площею 20910,4 кв.м. на відстані 20 м. від полігону ТПВ м.Житомира, а також проведено відбір однієї проби ґрунту (фонової) на відстані 500 м. від полігону ТПВ м.Житомира про, що складено протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 17.05.13р. № 13 - 13 (а.с.14,15) та акт відбору проб ґрунтів від 29.04.13р. № 13 - 13 (а.с.12,13).

В протоколі вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 17.05.13р. №13 - 13 зазначено, що в результаті проведення вимірювань виявлено перевищення вмісту заліза, міді, свинцю та цинку в порівнянні з фоновим показником та гранично допустимою концентрацією.

Під час проведення перевірки також було виявлено наступні порушення відповідачем:

- не здійснюються моніторинг місця видалення відходів - не проводиться дослідження ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно - захисної зони, не проводиться контроль за станом підземних вод через наглядові свердловини, не здійснюється виробничий контроль за станом атмосферного повітря на межі санітаріно - захисної зони полігона ТПВ м.Житомира;

- не визначено оцінку впливу здійснюваної діяльності на стан навколишнього природного середовища (збір та заготівля окремих видів відходів як вторинної сировини, обробка полімерних відходів - ПЕТ (поліетилентерефталат), а також відсутній висновок державної екологічної експертизи;

- станом на 29.04.13р. здійснює збирання, заготівлю відходів як вторинної сировини відходів полімерних на території полігону ТПВ м.Житомир за відсутності ліцензії на провадження господарської діяльності із збирання, заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини Міністерства екології та природних ресурсів України;

- станом на 29.04.13р. здійснює господарську діяльність на території полігону ТПВ м.Житомир із заготівлі металобрухту чорних металів за відсутності ліцензії на провадження господарської діяльності із заготівлі металобрухту чорних металів Міністерства промислової політики України;

- паспорт місця видалення відходів - полігон ТПВ м.Житомир не ведеться в установленому порядку;

- здійснює утримання та експлуатацію полігона ТПВ м.Житомир з порушенням Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 01.12.10р. № 435, а саме: не здійснюється радіометричний контроль відходів, відсутні автомобільні ваги, не розроблено технологічний план організації роботи із захоронення відходів, на основних напрямках поширення легких фракцій відходів не встановлено тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі, транспортні засоби не здійснюють проїзд через контрольно-дезінфікуючу зону (дезбар'єр), в дезбар'єрі відсутній дезінфікуючий розчин, ділянки ущільнення відходів не поливаються водою при температурі понад + 25 С, не проводиться огляд та очищення нагірної канави, не встановлено звукове та біоакустичне обладнання для відлякування птахів.

На підставі вищезазначеного акту перевірки працівником Державної екологічної інспекції в Житомирській області з метою усунення відповідачем вказаних порушень винесено припис № 66/4 від 22.05.13р. (а.с.26-28).

17.05.13р. держінспектором притягнуто до адміністративної відповідальності майстра полігону ТПВ ОСОБА_2 на підставі ст.ст.82-6, 242-1, 283, 284 КУАП, про що складено постанову про накладення адміністративного стягнення № 02786 від 17.05.13р. (а.с.33).

25.06.13р. першим заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області винесено рішення № 35-3/4 про тимчасову заборону (зупинку) діяльності із збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини, обробки (оброблення) полімерних відходів ПЕТ (поліетилентерефталат) - відходів та експлуатації дільниці по обробці (оброблення) полімерних відходів КП "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради на території полігону твердих побутових відходів м.Житомир за адресою: м.Житомир, вул.Андріївська 29 (а.с.35,36).

У період з 05.06.14р. по 13.06.14р. з метою перевірки виконання вимог припису №66/4 від 22.05.13р. та рішення від 25.06.13р. № 35-3/4 держінспектором проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, в результаті якої встановлено, що відповідачем не виконуються вимоги припису, а саме: пункти - 1,2,6.15,17.18, про що складено відповідний акт перевірки (а.с.71-75).

Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, зазначив, що діями посадових осіб КП "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради було порушено вимоги ст.ст.17, 32, 33, 35-1, 42 Закону України "Про відходи", ст.ст.167, 211 Земельного кодексу України, ст.ст.40, 55, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.35, 45, 56 Закону України "Про охорону земель", ст.153 Господарського кодексу України, ст.7 Закону України "Про державний контроль за використання та охороною земель", а тому згідно ст.43 Закону України "Про відходи" та ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ОСОБА_1 визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997р., із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 149 від 04.04.07р., позивачем визначено загальний розмір шкоди, зумовленої внаслідок забруднення земельних ділянок в сумі 666707,08 грн. (а.с.39-70). Відповідачу направлено претензію № 78-18/4 від 22.07.13р. про відшкодування у місячний термін заподіяної державі шкоди на вказану суму (а.с.37).

Позивачем на адресу відповідача була направлена вимога від 24.03.16р. №1175/02-14 щодо відшкодування у місячний термін завданої шкоди за забруднення земельних ділянок внаслідок розміщення ТВП на суму 666707,08 грн. (а.с.81).

Згідно даних позивача, у відповідь від відповідача ним було отримано лише довідку від 12.07.16р. щодо часу заснування полігону (а.с.82) та залишено без задоволення претензію і вимогу щодо відшкодування 666707,08 грн. шкоди, завданої забрудненням земельної ділянки. Це стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Господарський суд вважає заявлений позов обґрунтованим, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Нормативними документами, які визначають процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів, є, зокрема, Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.07р. № 877 і Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08р. №464, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.01.09р. № 18/16034.

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища (ст.1 Закону).

Статтею 17 Закону України "Про відходи" визначено обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, відповідно до яких вони зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про відходи", на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Згідно ст.96 Земельного кодексу України, землекористувачі при використанні земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України "Про охорону земель", власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, а також забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Проведеною Державною екологічною інспекцією у Житомирській області позаплановою перевіркою відповідно до ст.ст.6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено та в акті перевірки зафіксовано що відповідач здійснював розміщення відходів на відкритій земельній ділянці, що призвело до забруднення земельної ділянки.

За результатами аналізу ґрунтів, спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області проведено розрахунок розміру завданих державі шкоди зумовлених забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що складає 666707,08 грн.

Станом на день прийняття рішення вказана шкода відповідачем не відшкодована.

Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних питаннях, що виникають в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів є Міністерство екології та природних ресурсів України га його органи на місцях, а саме Державна екологічна інспекція у Житомирській області, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища на території області.

Відповідно до ст.ст.46, 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, стягуються до місцевих бюджетів, при яких створено фонди охорони довкілля, і спрямовуються на виконання робіт по відтворенню, підтриманню цих ресурсів у належному стані.

Згідно ч.3 ст.56 Закону України "Про охорону земель", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Частиною 1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" також передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст.16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Таким чином, обставини порушення вимог природоохоронного законодавства КП "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради підтверджуються складеним за фактом забруднення земельної ділянки актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.16-25), постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.05.13р. № 02786 (а.с.33) та розрахунками розміру шкоди, зумовленої внаслідок забруднення земельних ресурсів - земельних ділянок в сумі 666707,08 грн. (а.с.39-70).

Згідно ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст.34 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст.33 ГПК України, обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Отже, позивач довів суду обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо відшкодування відповідачем завданої державі шкоди належними та допустимими доказами.

Відповідач доказів відшкодування завданої шкоди не подав.

Заперечення відповідача з приводу пропущення позивачем строку позовної давності, який почався з моменту пред'явлення позивачем претензії № 78-18/4 від 22.07.13р. про відшкодування завданої шкоди є безпідставним і таким, що суперечить чинному законодавству та спростовується наступним.

Згідно пп.1.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" від 29.05.13р. № 10, позовна давність, за визначенням статті 256 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Отже, позовна давність є інститутом цивільного права і може застосовуватися виключно до вимог зі спорів, що виникають у цивільних відносинах, визначених у частині першій статті 1 ЦК України, та у господарських відносинах (стаття 3 Господарського кодексу України, далі - ГК України).

З урахуванням приписів частини другої статті 1 ЦК України правила позовної давності, передбачені цим Кодексом, не застосовуються (якщо інше не встановлено законом) до правовідносин, які виникають у зв'язку із застосуванням державними органами щодо підприємств, установ, організацій та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності встановленої законодавством відповідальності за вчинення протиправних дій, у тому числі за порушення правил здійснення підприємницької діяльності (зокрема, й вимог конкурентного законодавства).

У зв'язку з цим у даних спірних правовідносинах, пов'язаних зі стягненням шкоди, завданої забрудненням земельної ділянки, не можуть бути застосовані умови Цивільного кодексу щодо позовної давності.

Заперечення відповідача щодо відсутності вини посадових осіб КАТП 0628 ЖМР в забрудненні полігоном ТПВ прилеглих земель спростовуються складеним за фактом забруднення земельної ділянки актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.16-25), постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.05.13р. № 02786 (а.с.33).

Вказані дії позивача та прийняті ним документи (акти, постанови тощо) відповідач не оскаржував, а тому вони є чинними та обов'язковими для виконання.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі - з відповідача стягується 666707,08 грн. завданої державі шкоди внаслідок забруднення земельної ділянки.

Сплата судового збору покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради, 10007, м.Житомир, провулок 3-й Транзитний 65, ідентифікаційний код 03328327 - 666707,08 грн. завданої державі шкоди внаслідок забруднення земельної ділянки на користь Житомирської міської ради, 10014, м.Житомир, майдан ОСОБА_3 4/2, ідентифікаційний код 13576954, р/р 33115331700002, код класифікації доходів бюджету 24062100 (Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності по Житомирській області), код отримувача ЄДРПОУ 38035726, МФО 811039 УДКСУ у м.Житомирі).

3. Стягнути з Комунального підприємства "Автотранспортне підприємство 0628" Житомирської міської ради, 10007, м.Житомир, провулок 3-й Транзитний 65, ідентифікаційний код 03328327:

- на користь Державної екологічної інспекції у Житомирській області, 10014, м.Житомир, вул. Леха Качинського 12-а, ідентифікаційний код 38035679 - 10000,60 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 13.01.17

Суддя Гансецький В.П.

Друк: 2 прим.:

1 - у справу,

2 - позивачу (рек. з повід. про вруч.).