Постанова від 11.01.2017 по справі 818/1672/16

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2017 р. Справа №818/1672/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Чхуна С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3

до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області

третя особа: ОСОБА_4

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі - відповідач), третя особа - ОСОБА_4, в якій просить зобов'язати Тростянецький районний відділ Управління державної міграційної служби України в Сумській області розглянути питання стосовно оформлення та видачі ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Богодухіва, Харківської області, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ОСОБА_4 є неповнолітньою особою та є рідною донькою позивача. У зв'язку з настанням 16-тиріччя, ОСОБА_4 звернулась із заявою до Тростянецького районного відділу Управління ДМС в Сумській області з проханням оформити та видати паспорт у вигляді паспортної книжечки, що підтверджується заявою від 10.03.2016 (вхідний № реєстрації 31/577). Проте, ОСОБА_4 було відмовлено та повідомлено, що 16-тирічним особам видається паспорт громадянина України лише у вигляді пластикової картки типу ID-1, при цьому не було здійснено посилання на жоден нормативно-правовий акт.

Позивач зауважує, що на даний час ОСОБА_4 так і не отримала ані паспорт у вигляді книжки, ані мотивованої відмови Тростянецького РВ ДМС України в Сумській області в задоволенні її заяви.

Така бездіяльність Тростянецького РВ ДМС України в Сумській області порушує права ОСОБА_4 на отримання паспорта громадянина України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні, зазначивши, що на звернення позивача 16.03.2016 Управлінням ДМС України в Сумській області надіслано лист-відповідь № 1434/Б-2/10-03 за вказаною у зверненні поштовою адресою: 42600, м. Тростянець, Сумська область, вул. Леоніда Татаренка, буд. З, кв. 12, у якому роз'яснено, що 23 грудня 2015 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 1132 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України". Згідно "Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" (надалі - Порядок), затвердженого зазначеною Постановою, паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Також, було зазначено, що станом на 16.03.2016 року, у зв'язку з релігійними переконаннями, відповідно до статті 16 Закону України від 20.11.2012 № 5492-УІ "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, момент подання позивачкою звернення) можна отримати лише паспорт у формі ID-картки, що не містить безконтактного електронного носія, подавши до зазначеного сектору разом з переліком необхідних документів відповідну заяву про відмову від отримання паспорта з безконтактним електронним носієм.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

10.03.2016 ОСОБА_4 звернулася до Тростянецького РС УДМС України в Сумській області із заявою, в якій просила видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки (а.с. 33). Зазначена заява була прийнята Тростянецьким РС УДМС України в Сумській області, зареєстрована в журналі вхідної кореспонденції та направлена листом від 10.03.2016 вих. № 31/377 (а.с. 35) протягом доби до Управління ДМС України в Сумській області для розгляду.

16.03.2016 Управлінням ДМС України в Сумській області складено ОСОБА_4 лист № 1434/Б-2/10-03 (а.с. 36-37), в якому було роз'яснено, що 23 грудня 2015 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 1132 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015р. № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України". Згідно "Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" (надалі - Порядок), затвердженого зазначеною Постановою, паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Також, було зазначено, що станом на 16.03.2016 року, у зв'язку з релігійними переконаннями, відповідно до статті 16 Закону України від 20.11.2012 № 5492-VІ "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (у редакції від 29.12.2015, що діяла на момент подання ОСОБА_4 заяви) можна отримати лише паспорт у формі ID-картки, що не містить безконтактного електронного носія, подавши до зазначеного сектору разом з переліком необхідних документів відповідну заяву про відмову від отримання паспорта з безконтактним електронним носієм.

01.11.2016 ОСОБА_4 звернулася до УДМС України в Сумській області зі скаргою, в якій зазначалося про не отримання нею відповіді на заяву від 10.03.2016 та про бажання отримати паспорт громадянина України у формі книжечки (а.с. 38).

17.11.2016 УДМС України в Сумській області надано ОСОБА_4 відповідь № 03/Б-15/10-03/6290 (а.с. 39-40), в якій роз'яснено, що з 01.11.2016 року, відповідно до прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови від 26.10.2016 року № 745 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" паспорт громадянина України виготовляється у Формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Тобто, відповідно до абзацу 3 пункту 3 Постанови (зі змінами від 26.10.2016 року) прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян").

Матеріалами справи підтверджується, що 10.03.2016 ОСОБА_4 звернулася до Тростянецького РС УДМС України в Сумській області із заявою, в якій просила видати їй паспорт громадянина України у вигляді книжечки (а.с. 33). Зазначена заява була прийнята Тростянецьким РС УДМС України в Сумській області, зареєстрована в журналі вхідної кореспонденції та направлена листом від 10.03.2016 вих. № 31/377 (а.с. 35) протягом доби до Управління ДМС України в Сумській області для розгляду.

16.03.2016 Управлінням ДМС України в Сумській області складено ОСОБА_4 лист № 1434/Б-2/10-03 (а. с. 36-37), який було направлено простою кореспонденцією 16.03.2016 року, що підтверджується копією Журналу реєстрації вихідних документів 02-39 (а.с.46-47).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи той факт, що заява позивача була розглянута, надана відповідь, проте докази отримання зазначеної відповіді позивачем відповідач не надав, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Сумській області направити на ім'я ОСОБА_4 відповідь про результати розгляду заяви від 10.03.2016.

Що стосується доводів позивача, щодо необхідності зобов'язати Тростянецький районний відділ Управління державної міграційної служби України в Сумській області розглянути питання стосовно оформлення та видачі ОСОБА_4, паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки , суд зазначає, що предметом розгляду по справі є саме ненадання відповіді відповідачем на подану заяву від 10.03.2016, а не оскарження відмови у наданні паспортної книжечки, а тому суд не може прийняти зазначені доводи до уваги та, відповідно зобов'язати відповідача розглянути заяву, оскільки така заява була розглянута відповідачем.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить висновку про необхідність зобов'язання Управління державної міграційної служби України в Сумській області направити на ім'я ОСОБА_4 відповідь про результати розгляду заяви від 10.03.2016.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, третя особа: ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Сумській області направити на ім'я ОСОБА_4 відповідь про результати розгляду скарги від 10.03.2016.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений та підписаний 13.01.2017.

Суддя О.А. Прилипчук