Справа № 819/1692/16
12 січня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А. В. секретарі судового засідання Ліщинській М.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1;
представника відповідача - Ляха І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Західного офісу Держаудитслужби в особі начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області ОСОБА_3
до Державного навчального закладу "Тернопільський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою"
про стягнення коштів, -
Західний офіс Держаудитслужби в особі начальника управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області ОСОБА_3 (далі - Позивач, Західний офіс Держаудитслужби) звернувся до суду з позовом про стягнення з Державного навчального закладу "Тернопільський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою" (далі - Відповідач, Коледж) в дохід обласного бюджету кошти в сумі 9886,09 грн.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що перевіркою правильності та повноти використання коштів на виплату заробітної плати встановлено, що Відповідачем із заробітної плати окремих працівників проводилося утримання переплаченої заробітної плати в сумі 9886,09 грн. Вказані кошти не перераховувались до обласного бюджету, як утримані кошти, видатки за якими проведені в попередні бюджетні періоди, а використовувались на виплату заробітної плати, чим порушено пункт 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших актів бюджетних установ та Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ. Внаслідок допущених порушень обласному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 9886,09 грн. Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що станом на час звернення до суду зазначені кошти відповідачем не сплачені, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав, разом з тим зазначив, що відповідальність, за виявлені ревізією порушення, повинна нести винна посадова особа.
Крім пояснень представника позивача, представника відповідача, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Суд встановив, що відповідно до п. 2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної аудиторської служби України, п.1.1.1.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на підставі направлень на проведення ревізії від 22.07.2016 №643, №645, від 28.07.2016 №668, від 29.07.2016 №675-676 Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного навчального закладу «Тернопільський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою» за період з 01.05.2011 по 30.06.2016.
За результатами вказаної ревізії складено акт від 29.09.2016 №03-22/75 (а. с. 8-10).
За результатами перевірки правильності та повноти використання коштів на виплату заробітної плати встановлено, що Відповідачем в січні 2013 року, в січні, березні 2014 року, січні 2015 та 2016 років із заробітної плати окремих працівників проводилося утримання переплаченої заробітної плати за грудень 2012, 2013, 2014 та 2015 років та нарахування на фонд оплати праці.
Внаслідок зазначеного, утримано переплату заробітної плати за грудень попереднього року на загальну суму 9886,09 грн. в тому числі: в січні 2013 року - 2510,00 грн., в січні, березні 2014 року - 3592,92, в січні 2015 року - 708,56 та в січні 20116 року - 3074,61 та перераховано єдиний соціальний внесок на загальну суму 3148,98 грн. в тому числі: в січні 2013 року - 911,13 грн., в січні, березні 2014 року - 1304,23 грн., в січні 2015 року - 257,21 грн. та в січні 2016 року - 676,41 грн.
Вказані кошти не перераховувались до обласного бюджету, як утримані кошти, видатки за якими проведені в попередні бюджетні періоди, а використовувались на виплату заробітної плати, чим порушено пункт 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших актів бюджетних установ затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 №242(на період дії) та Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 №372.
Внаслідок допущених порушень обласному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 13035,07 грн.
Дане порушення усунуто Відповідачем частково під час ревізії, в сумі 3148,98 грн., шляхом перерахування коштів по нарахуваннях на заробітну плату до обласного бюджету.
За наслідками проведення ревізії, з метою усунення виявлених ревізією порушень, на підставі пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.02.1993 Відповідачу пред'явлено вимоги від 04.10.2016 №19-03-13-14/6653 (далі - вимоги), з терміном виконання до 04.11.2016 (аркуш справи 12-20).
У зв'язку із невідшкодуванням збитків обласному бюджету в сумі 9886,09 гривень позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Частиною 2 статті 15 Закону № 2939-ХІІ встановлено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, пункту 10 частини 1 статті 10 Закону № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави.
Отже, органу державного фінансового контролю надано повноваження здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Відповідно до висновків Верховного Суду України у постановах від 15 квітня 2014 року №21-40а14, 21-63а14, від 28 жовтня 2014 року №21-462а14 що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Висновки Верховного Суду України згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Згідно з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в аналогічних спорах в рішеннях від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13, від 02.04.2015 у справі К/800/31620/13, від 09.04.2015 у справі К/800/49620/13, від 14.04.2015 у справі К/9991/80908/12, від 08.04.2015 у справі К/800/63416/13 відшкодування збитків, завданих державі, тобто фактично захист права держави, порушеного діями об'єкта контролю, може відбуватись лише в порядку позовного провадження шляхом подання ним позову до винних осіб про стягнення, під час якого суд перевіряє і оцінює всі обставини, необхідні для встановлення наявності підстав для стягнення збитків.
Суд встановив, що станом на дату звернення позивача до суду зазначена сума коштів Відповідачем не сплачена.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки Відповідач є бюджетною установою, утримується за рахунок коштів бюджету, суд вважає за необхідне стягнути суму збитків в розмірі 9886,09 грн.
Таким чином, враховуючи викладене, та приймаючи до уваги те, що відповідачем вимоги про усунення порушень вимог чинного законодавства від 04.10.2016 №19-03-13-14/6653 не були оскарженні у встановленому законом порядку та доказів на підтвердження сплати в дохід обласного бюджету кошти в сумі 9 886,09 грн відповідачем до суду не надано, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Згідно ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Судом враховано, що відповідачем визнано позов та що ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судовий збір сплачений позивачем з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного навчального закладу "Тернопільський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою" (код ЄДРПОУ 02547582, Тернопільська область, м. Збараж, вул. Д. Галицького, 48) в дохід обласного бюджету кошти в сумі 9 886, 09 грн. на рахунок №31412535700001, одержувач - ГУ ДКСУ у Тернопільській області, код одержувача 37977599, МФО 838012, код класифікації доходів бюджету 21080500 "Інші надходження".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 13 січня 2017 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.