29 грудня 2016 р. Справа №818/1584/16
Суддя сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про застосування заходів реагування,-
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що посадовими особами була проведена перевірка приміщень та територій, що належать відповідачу, а саме: приміщення ТЦ "Перша Лінія" за адресою: АДРЕСА_3 та приміщення кафе "Trattoria" за адресою:АДРЕСА_2. Виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, про що складено акт. Деякі з виявлених порушень фактично створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що в свою чергу стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом. Просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації підвального приміщення ТЦ "Перша лінія" за адресою: АДРЕСА_3 до усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме: пунктів 3-6 Акту № 305 від 17.11.2016. Покласти на позивача обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду та встановити спосіб виконання судового рішення-опечатування, опломбування, знеструмлення.
Відповідачу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України надсилалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження, яку він отримав 13.12.2016. У встановлений строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову до суду не подав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що в період з 01.11.2016 по 17.11.2016 посадовими особами Шосткинського міськрайонного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області була проведена планова перевірка щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Перевірці підлягали приміщення ТЦ "Перша Лінія" за адресою: АДРЕСА_3 та приміщення кафе "Trattoria" за адресою:АДРЕСА_2, власником яких є ФОП ОСОБА_2 За результатами перевірки складено акт, яким виявлено порушення вимог законодавства. Зокрема, при перевірці підвального приміщення ТЦ "Перша Лінія" виявлено:
- порушення розділу 4 п. 1.20 Правил пожежної безпеки України - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- порушення розділу 5 п. 3,пп. 3.6 Правил пожежної безпеки України - приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння;
- порушення розділу 3 п. 2,пп. 2.1 Правил пожежної безпеки України - приміщення не очищено від горючого сміття;
- порушення розділу 6 п. 2, пп. 2.16 Правил пожежної безпеки України - конструкція світильників не має суцільного силікатного скла, яке виключає випадання з них ламп (а.с. 16-22).
Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. (ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно з частиною 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Із матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки порушення Правил пожежної безпеки в Україні, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме: порушення, зазначені у пунктах 3-6 акта. Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу I Правил пожежної безпеки в Україні).
Згідно з частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Враховуючи, що власник ТЦ "Перша Лінія" не вжив заходи для забезпечення пожежної безпеки у приміщенні, виявлені порушення можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 257 КАС України суд вважає необхідним покласти на позивача обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду та встановити спосіб виконання судового рішення-опечатування, опломбування, знеструмлення.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про застосування заходів реагування - задовольнити
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації підвального приміщення ТЦ "Перша лінія" за адресою: АДРЕСА_3, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме: пунктів 3-6 Акту № 305 від 17 листопада 2016 року.
Покласти на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду та встановити спосіб виконання судового рішення-опечатування, опломбування, знеструмлення.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко