Постанова від 10.01.2017 по справі 816/1378/16

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1378/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ясиновського І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Петренко О.В.,

представників відповідача - Гриценка Ю.В., Бондаренка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожник - 1" до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорожник-1" (надалі також - позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі також - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30 травня 2016 року № 0017581405 та № 0017531405.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом неправомірно зроблено висновок щодо несвоєчасного оприбуткування позивачем готівкових коштів. Позивач зауважив, що в КОРО була допущена помилка щодо дати заповнення, проте вказана помилка не призвела до такого порушення, як несвоєчасне оприбуткування готівки. Також, позивач не погоджується з висновками контролюючого органу щодо визначення суми не оприбуткованих товарів, адже до акту перевірки не надано належним чином оформленого документа який би свідчив про факт не оприбуткування товарів ТОВ "Дорожник-1". Вважає, що додаток №3 до акту перевірки заповнено з порушенням вимог Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Так, позивач вважає, що податкові повідомлення-рішення №0017531405 та №17581405 від 30 травня 2016 року, які прийняті відповідачем на підставі висновків акту перевірки №0068/16-31-14-38492231 від 19 травня 2016 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутності /а.с.146/.

Представники відповідача в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

В письмових запереченнях, які надані відповідачем 17 жовтня 2016 року, зазначено, що працівниками Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області 19 травня 2016 року проведено фактичну перевірку пункту заправки авто ГАЗС за адресою: Полтавська область, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, (Жовтнева), 369, в ході проведення якої встановлено порушення порядку проведення розрахунків, про що складено відповідний акт фактичної перевірки від 19 травня 2016 року №0068/16-31-14-38492231. На підставі чого винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, які є законними та обґрунтованими.

Суд, заслухавши представників відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорожник -1", ідентифікаційний код 38492231, зареєстроване як юридична особа в установленому законом порядку /а.с.34-38/.

Відповідно до наказу від 19 травня 2016 року №546 Головного управління ДФС у Полтавській області "Про проведення фактичної перевірки" /а.с.86/, направлень на перевірку від 19 травня 2016 року №880, №881 головними державними ревізорами-інспекторами Бондаренком О.О., та Слончаком С.О. 19 травня 2016 року проведено фактичну перевірку контрою щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, в тому числі про виробництво та обіг акцизних товарів ТОВ "Дорожник-1".

За результатами перевірки складено акт від 20 травня 2016 року № 0068/16-31-14-38492231 (надалі - акт перевірки) /а.с.89/, в якому зафіксовано порушення ТОВ "Дорожник 1", зокрема:

- пункт 12,13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

- пункт 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".

На підставі акту перевірки Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області винесено, зокрема, податкові повідомлення-рішення:

- № 0017531405 від 30 травня 2016 року, яким до ТОВ "Дорожник-1" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 38401 грн /а.с.13/;

- № 0017581405 від 30 травня 2016 року, яким до ТОВ "Дорожник-1" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 20223,20 грн /а.с.14/.

За результатами розгляду скарги ТОВ "Дорожник-1" на податкові повідомлення-рішення, прийняті за результатами перевірки, оформленої актом від 20 травня 2016 року № 0068/16-31-14-38492231, Головним управлінням ДФС у Полтавській області прийнято рішення від 12 серпня 2016 року №3815/10/16-31-10-05-11, яким податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення /а.с.15-29/.

Позивач не погодився із податковими повідомленнями-рішеннями № 0017531405 та №0017581405 від 30 травня 2016 року, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Надаючи оцінку правомірності податкового повідомлення-рішення Карлівської ОДПІ у Полтавській області № 0017531405 від 30 травня 2016 року, яким до ТОВ "Дорожник-1" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 38401 грн, суд виходить з наступного.

В акті перевірки зазначено, що ТОВ "Дорожник-1" не забезпечено ведення у встановленому законом порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та здійснення продажу, що відображені у такому обліку, а саме: на ГАЗС знаходиться 2400 л скрапленого газу по ціні 8 грн за 1 л, всього на суму 19200 грн., не облікованого належним чином.

Відповідач посилаючись на відсутність обліку товарів вказував на відсутність податкових накладних на місці реалізації таких товарів.

Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначаються правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно зі статтею 20 зазначеного Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національним положенням (стандартом) є затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року №246 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку "Запаси" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за №751/4044; у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Положення (стандарт) 9), яким визначено методологічний засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.

Правові ж засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності визначені Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України №996-XIV, бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.

Відповідно до приписів частин 1, 2 та 5 статті 8 Закону України №996-XIV, бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації; питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів; підприємство самостійно: визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства, та обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних.

Відповідно до статті 9 зазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

У розділі V Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена відповідальність за порушення вимог лише цього Закону.

Зокрема, фінансова санкція, встановлена статтею 20 названого Закону, може бути застосована до юридичної особи лише у тому випадку, коли ця особа не веде обліку товарів або веде його з порушенням порядку, визначеного Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону №996-ХIV та Положення (стандарту) 9, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансових санкцій, передбачених статтею 20 Закону №996-ХIV.

Суд зазначає, що норма статті 3 Закону України №265/95-ВР не визначає вимог до ведення обліку товарів, а являється відсилочною. При чому, в Акті фактичної перевірки контролюючим органом не наведено жодних посилань на порушення позивачем порядку обліку товарних запасів, визначених Законом України №996-XIV або ж Положенням (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 року №246 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 року за №751/4044, відповідно до якого придбані (отримані) або вироблені записи зараховуються на баланс підприємства/установи за первісною вартістю.

Крім того, в Акті фактичної перевірки відсутні посилання відповідача на первинну бухгалтерську документацію ТОВ "Дорожник-1", тому суд приходить до висновку, що контролюючим органом вона не досліджувалась. Отже, матеріали перевірки не дають можливості з'ясувати яким чином відповідачем було встановлено ціну реалізації товару, яка була базою для обчислення штрафних санкцій, спосіб встановлення фактів реалізації не облікованих товарів.

Крім того, судом встановлено, що під час перевірки контролюючим органом складено Додаток №3 до акту перевірки Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації запасів (товарно-матеріальних цінностей) станом на 19 травня 2016 року при перевірці ГАЗС, розташованої за адресою: смт. Чутове, вул. Полтавський шлях (Жовтнева), 369, суб'єкт господарювання ТОВ "Дорожник-1", відповідно до якої фактичні залишки скрапленого газу склали 2400 л, по ціні 8 грн за 1 л, на суму 19200 грн /а.с.91/.

Представник відповідача пояснив, що дані по залишках скрапленого газу під час перевірки ГАЗС 19 травня 2016 року були взяті з пояснень бухгалтера ТОВ "Дорожник-1" ОСОБА_4 /а.с.92/.

Проте, як встановлено судом, при складанні Додатку 3 контролюючим органом не взято до уваги вимоги Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій до акта перевірки можуть додаватися інформативні додатки у вигляді відомостей або таблиць, в яких згруповані факти однотипних порушень та порушень, що повторюються, пояснень, зауважень або заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання щодо виявлених порушень та/або причини ненадання документів, що підтверджують встановлені у ході перевірки порушення. До інформативного належить додаток, що містить дані про попередню перевірку суб'єкта господарювання і є підставою для повторного притягнення до адміністративної відповідальності особи, щодо якої протягом року застосовувались адміністративні стягнення за такі ж порушення.

Розділом 5 вищевказаних рекомендацій визначено, що фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), визначені при обстеженні приміщень суб'єкта господарювання, під час перевірки відображаються у відомості про результати контролю за повнотою оприбуткування, реалізації та фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей) (далі - Відомість), форму якої наведено у додатку 3 до Методичних рекомендацій.

У Відомості зазначаються назва та код суб'єкта господарювання, адреса, назва й адреса господарського об'єкта, інформація про підставу проведення перевірки, дата та час початку і завершення перевірки, інформація про результати перевірки.

Перед проведенням перевірки у матеріально відповідальної особи береться розписка щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), включення у товарні звіти всіх видаткових і прибуткових документів на цінності. Розписка є невід'ємною частиною Відомості.

Документальне відображення записів у бухгалтерському обліку регламентовано Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. N 88, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.95 р. за N 168/704 (далі - Положення N 88).

Вказаним Положенням передбачено, що первинні документи (на паперових і електронних носіях інформації) для надання юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складено документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст та вимірники господарської операції (у натуральному і вартісному виразах), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за здійснення господарської операції, складання первинного документа.

У разі розташування торговельного об'єкта окремо від бухгалтерії суб'єкта господарювання первинні документи можуть бути пред'явлені на паперових носіях, а у разі знаходження таких документів у бухгалтерії можуть пред'являтися роздруковані документи з відповідного програмного забезпечення (електронного носія інформації). Такі документи приймаються до розгляду за умови, якщо вони мають обов'язкові реквізити, визначені Положенням N 88 та завірені печаткою (штампом) суб'єкта господарювання.

У Відомості зазначаються найменування окремих груп (видів) запасів (товарно-матеріальних цінностей), відібраних для проведення перевірки (графа 2). У графі 3 вказуються одиниці виміру.

Залишки окремо обраних для перевірки запасів (товарно-матеріальних цінностей) за даними бухгалтерського обліку (товарного звіту, акта передачі зміни тощо) на початок перевірки зазначаються у графах 4 - 5. При цьому у графі 4 вказується кількість у натуральному виразі, у графі 5 - сума у грошовому виразі на підставі даних бухгалтерського обліку, товарних звітів, акта передачі зміни тощо. При застосуванні суб'єктами господарювання автоматизованих систем обліку товарів можуть бути залучені до перевірки дані оборотів по рахунку 282, інших рахунках.

Надходження запасів (товарно-матеріальних цінностей) за визначений період (з дати подання податкової звітності (або конкретно визначеної дати) до дати початку перевірки) відображається у графах 6 - 11.

У графах 6 та 7 зазначаються код і назва постачальника, від якого отримано відібрані найменування запасів (товарно-матеріальних цінностей). У графах 8 - 9 - дата та номер документа, відповідно до якого отримано запаси (товарно-матеріальні цінності). У графах 10 - 11 - надходження таких запасів (товарно-матеріальних цінностей) у натуральному та грошовому виразі відповідно.

Дані про надходження запасів (товарно-матеріальних цінностей) у відповідних графах зазначаються на підставі первинних прибуткових документів, зведених відомостей про надходження від постачальника, внутрішнє переміщення тощо. У разі значного обсягу документів записи можуть групуватися у додаткових таблицях.

Вибуття запасів (товарно-матеріальних цінностей) вказується у графах 12 - 17. У графі 12 зазначається дата вибуття запасів (товарно-матеріальних цінностей). У графах 13 - 14 - назва та номер документа. Вибуття запасів (товарно-матеріальних цінностей) визначається на підставі первинних документів на вибуття цінностей (видаткових накладних, контрольних стрічок, фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій, актів списання тощо). У графі 15 зазначається вид розрахунку, проведеного при реалізації запасів (готівковий, безготівковий). У графах 16 та 17 вказується вибуття запасів (товарно-матеріальних цінностей) у натуральному та грошовому виразі.

Дані щодо вибуття запасів (товарно-матеріальних цінностей), а також надходження запасів (товарно-матеріальних цінностей) за визначений період, можуть розшифровуватися додатковими аналітичними таблицями із зазначенням форм проведених суб'єктом господарювання розрахунків, а саме: готівкових, безготівкових, кредиту, отримання без оплати, повернення постачальнику, списання зіпсованих цінностей тощо (показники можуть визначатися на підставі інших узагальнюючих інформацію документів, реєстрів чи відомостей про реалізацію).

Залишок запасів (товарно-матеріальних цінностей) на визначену дату за даними обліку зазначається у графах 18 - 19. Дата, на яку розраховуються залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), має співпадати з датою початку перевірки.

У графах 18 - 19 зазначаються залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей) у натуральному та грошовому виразі на підставі розрахунків, які визначаються як сума відповідних показників залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) за даними бухгалтерського обліку (інших документів) на визначену дату та надходження за відповідний період і різниця вибуття за такий період, а саме: графа 18 = графа 4 + графа 10 - графа 16; графа 19 = графа 5 + графа 11 - графа 17.

Фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), виявлені під час проведення перевірки, зазначаються у графах 20 - 22. Дата, на яку встановлено фактичні залишки запасів (товарно-матеріальних цінностей), має співпадати з датою перевірки. У графі 20 вказуються фактичні залишки на дату перевірки у натуральному виразі. У графі 21 визначається ціна за одиницю окремих груп (видів) запасів (товарно-матеріальних цінностей), встановлена суб'єктом господарювання (господарським об'єктом) на дату початку перевірки. У графі 22 вказується загальна сума виявлених фактичних залишків (визначається як добуток кількості та ціни за одиницю виміру, або у разі відсутності фактичних залишків розраховується сума виходячи з розрахунку залишків на початок перевірки, надходження, вибуття та залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) за даними обліку, тобто розрахунковим методом).

Згідно відомості, яка оформлена додатком №3 до акту перевірки ТОВ "Дорожник-1", не можливо встановити фактичні залишки засобів скрапленого газу у розмірі 2400 л на загальну суму 19200 грн. Також, вказана відомість заповнена з порушенням Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, оскільки в такій відомості заповненні лише графи №№ 1, 2, 20, 21, 22, що фактично свідчить про неналежне виконання особами, які здійснювали перевірку та складали відповідну відомість, своїх посадових обов'язків при проведенні перевірки та оформленні результатів перевірки відповідно до вимог чинного законодавства.

Крім того, в судовому засіданні, представник відповідача ГРДІ Бондаренко О.О., не зміг надати належних та обґрунтованих пояснень в частині не заповнення відомості у відповідності до вимог чинного законодавства.

Суд, беручи до уваги вищевикладене, приходить до висновку, що Карлівською ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області не підтверджено факту порушення ТОВ "Дорожник-1" п. 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За таких обставин, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0017531405 від 30 травня 2016 року в застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 38401 грн до позивача є неправомірним та підлягає скасуванню.

Надаючи оцінку правомірності податкового повідомлення-рішення Карлівської ОДПІ у Полтавській області № 0017581405 від 30 травня 2016 року, яким до ТОВ "Дорожник-1" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 20223,20 грн, суд виходить з наступного.

Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення послугував висновок акту перевірки про порушення ТОВ "Дорожник-1" п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме, не забезпечено своєчасне оприбуткування в КОРО 18 травня 2016 року готівкових коштів від реалізації скрапленого газу 4044,64 грн.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (надалі - Положення про ведення касових операцій).

Відповідно до п. 1 Положення про ведення касових операцій № 637, книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату грошей, розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку.

Як вбачається з матеріалів справи Книга обліку розрахункових операцій №3000158615Р/2 ТОВ "Дорожник-1", зареєстрована Чутівським відділенням Карлівської ОДПІ /а.с.93/.

Відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно абзаців 1,2 пункту 4.2 Положення про ведення касових операцій № 637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (додаток 5). Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

При цьому, пунктом 4.4 Положення про ведення касових операцій № 637 встановлено, що підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів можуть вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, має забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі.

Записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містити всі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги мають нумеруватися автоматично в порядку зростання з початку року.

У разі роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" у кінці місяця має автоматично роздруковуватися загальна кількість аркушів касової книги за цей місяць, а в разі роздрукування в кінці року - їх загальна кількість за рік.

Після роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" і "Звіту касира" касир зобов'язаний перевірити правильність складання цих документів, підписати їх і передати "Звіт касира" разом з відповідними касовими документами до бухгалтерії під підпис у "Вкладному аркуші касової книги".

"Вкладний аркуш касової книги" протягом року зберігається касиром окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) "Вкладний аркуш касової книги" формується в підшивки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства - юридичної особи, а підшивки формуються в книгу, яка скріплюється відбитком печатки підприємства (юридичної особи).

Після закінчення календарного року касова книга на електронних носіях має передаватися для зберігання відповідно до законодавства України.

Абзацом третім статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 №436/95 (далі - Указ №436/95) установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637 оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1 статті 3 Закону України № 265/95-ВР).

Постановою Кабінету міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" від 18 лютого 2002 року №199 (далі - Постанова №199) затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, відповідно до яких реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати формування та друкування таких денних звітів як Х-звіт та Z-звіт.

Згідно пункту 2 Постанови №199 Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції "службового внесення" або "службової видачі" сум готівки, 2-звіт означає сукупність X-звіту та Z-звіт, при цьому першим виконується Х-звіт. Зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до Постанови №199 Z-звіт має містити основну інформацію, з т.ч. і фінансову щодо наданих послуг.

Готівкові кошти, що надійшли 18 травня 2016 року за Z-звітом №263 від 18 травня 2016 року в сумі 4044,64 грн, обліковані в КОРО №3000158615Р/2 /а.с.117/). В подальшому готівкові кошти, що надійшли до каси 18 травня 2016 року в цей же день, а саме 18 травня 2016 року були вилучені касиром ОСОБА_5, що зазначено у касовій книзі на 2016 рік ТОВ «Дорожник-1» /а.с.133/ та здані до каси підприємства та прийняті касиром ОСОБА_5, що підтверджується прибутковим касовим ордером прибуткового касового ордера №139 від 18 травня 2016 року в 4044,64 грн /а.с.135/.

Готівкові кошти оприбутковані 18 травня 2016 року в касу підприємства у загальній сумі 4044,64 грн були здані до банківської установи: у сумі 4044,64 грн до Чутівського відділення Полтавського ГРУПАТ КБ «Приват Банк» на підставі видаткового касового ордеру № від 18 травня 2016 року касиром ОСОБА_5, що підтверджується квитанцією банку №390453515 від 18 травня 2016 року /а.с.136/.

Враховуючи вище викладені обставини, суд дійшов висновку, що позивач виконав вимоги Положення №637 та статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме здійснив облік отриманих коштів у книзі обліку розрахункових операцій, що підтверджується підклеєними до КОРО фіскальним чеком Z-звіту №263 та відповідними записами в книзі про рух готівки, що в свою чергу свідчить про відсутність мети приховування (не оприбуткування) виручки.

Відповідач під час перевірки, встановив несвоєчасне здійснення запису до КОРО, однак несвоєчасне виконання запису в КОРО за наявності роздрукованого Z-звіту не можна трактувати як неоприбуткування або неповне оприбуткування готівки. В той же час, в акті перевірки не встановлено фактів саме неоприбуткування та/або не повного оприбуткування готівкових коштів у зазначений день та несвоєчасність роздрукування Z-звіту.

Отже, суд вважає, що відсутність запису у КОРО за 18 травня 2016 року на момент проведення перевірки за Z-звітом №263, не вплинуло на оприбуткування отриманої суми готівкових коштів, оскільки факт оприбуткування готівкових коштів в повному розмірі та в день їх отримання підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме: копії сторінок з КОРО /а.с.116-117/, копія роздруківки Z-звіту №263 /а.с.118/, копією касової книги /а.с.132-133/, копією прибуткового касового ордеру №139, копією видаткового касового ордеру від 18 травня 2016 року, копією квитанції про прийняття коштів до банківської установи та виписки по рахунку відкритому в банківській установі про зарахування коштів в день їх отримання в повному обсязі /а.с.135-136, 144/.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Дорожник-1" в цій частині обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Отже, позов ТОВ "Дорожник-1" підлягає задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністратвиний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожник-1" до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 30 травня 2016 року №0017531405.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 30 травня 2016 року №0017581405.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39788132) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожник-1» (код ЄДРПОУ 38492231) судові витрати у розмірі 1378 грн (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 13 січня 2017 року.

Суддя І.Г. Ясиновський