Постанова від 12.01.2017 по справі 805/4518/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2017 р. Справа № 805/4518/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 12 липня 2016 року №0005131201/8691/10/05-15-12-01 та №0005141201/8692/10/05-15-12-01. В обґрунтування позову зазначив, що з 11 грудня 2012 року по 15 жовтня 2014 року позивач знаходився в м.Донецьку, з липня 2014 року по серпень 2014 року позивач не мав можливості виконати звої зобов'язання із своєчасної сплати податку на додану вартість з огляду на те, що з липня 2014 року територія м.Донецька є тимчасово окупованою, де неможливо здійснювати платежі через Державну казначейську службу України у в'язку із припиненням її своїх повноважень. У вересні 2014 року перераховано податок на додану вартість за червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року. В подальшому, податок на додану вартість за вересень 2104 року, жовтень 2104 року, листопад 2014 року, грудень 2104 року, березень 2105 року, квітень 2105 року, травень 2015 року позивачем сплачено своєчасно, про що свідчать платіжні доручення. Просив скасувати податкові повідомлення-рішення від 12 липня 2016 року №0005131201/8691/10/05-15-12-01 та №0005141201/8692/10/05-15-12-01.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, через відділ документообігу суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивачем порушені строки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, за що передбачена відповідальність відповідно до вимог п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

22 червня 2016 року контролюючим органом проведена камеральна перевірка з питань повноти та своєчасності розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» за результатом якої складено акт №1361/05-15-12-01-38531102. Перевіркою встановлено порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 та п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України - несвоєчасна сплата підприємством узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість по податковим деклараціям за червень 2104 року, липень 2014 року, серпень 2104 року, вересень 2104 року, жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року, лютий 2015 року, березень 2105 року, квітень 2015 року, травень 2105 року; уточнюючим розрахункам за липень 2104 року, серпень 2104 року, жовтень 2104 року, вересень 2104 року, липень 2104 року,

12 липня 2016 року на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення:

№0005131201/8691/10/05-15-12-01, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 54050,38 грн.;

№0005141201/8692/10/05-15-12-01, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 157805,94 грн.

16 серпня 2016 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення про результати розгляду скарги №4583/10/05-99-10-01-12-1, яким податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга - без задоволення.

Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу подані податкові декларації за вересень 2104 року, жовтень 2104 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року, березень 2105 року, квітень 2105 року, травень 2105 року із визначеними сумами податку на додану вартість, що підлягають сплаті до державного бюджету у розмірі 127064,00 грн., 141944,00 грн., 126236,00 грн., 126106,00 грн., 131418,00 грн., 128268,00 грн., 115735,00 грн. відповідно.

Сплата податкових зобов'язань здійснена шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок державного бюджету, про що свідчать платіжні доручення: №355 від 28.10.2014 року на суму 159204,00 грн. (за вересень 2014 року), №372 від 28.11.2014 року на суму 141944,00 грн. (за жовтень 2014 року), №375 від 24.12.2014 року на суму 41600,00 грн., №378 від 30.12.2014 року на суму 95165,00 грн., №384 від 30.12.2014 року на суму 105120,00 грн. (за листопад 2014 року), №1 від 30.01.2015 року на суму 16986,00 грн. (за грудень 2014 року), №16 від 27.04.2015 року на суму 131418,00 грн. (за березень 2015 року), №47 від 22.05.2016 року на суму 128268,00 грн. (за квітень 2105 року), №66 від 15.06.2016 року на суму 115735,00 грн. (за травень 2105 року).

При цьому, сплата податкових зобов'язань за червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року здійснена шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок державного бюджету із затримкою, що не заперечується сторонами.

Згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з пп. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України № 1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», прийнятий Верховною Радою України 02.09.2014 року,набравши чинності 15.10.2014 року,- територія проведення антитерористичної операції це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053”. Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м.Донецьк (первинна реєстрація установи з 22.12.2012 року по 15.10.2014 року), м.Краматорськ (подальша перереєстрація).

В статті 10 Закону №1669 закріплено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Судом встановлено, що у позивача наявний сертифікат №6934 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 31.10.2016 року №1156/12.1-17/03, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема, зупинення казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у непідконтрольних містах Донецької області, акти тероризму на території Донецької області, щодо обов'язку платника податків, а саме сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами: податку на додану вартість червень 2014 року - до 30.07.2014 року, за липень 2014 року - до 30.08.2014 року, за серпень 2014 року - до 30.09.2014 року, вересень 2014 року - до 30.10.2014 року.

Отже, враховуючи те, що затримка платежів зі сплати узгодженого грошового зобов'язання виникла не з вини підприємства, то в силу приписів Закону №1669 позивач звільнений від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань.

З урахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку щодо oбґрунтованості позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до приписів ч.1, 3 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, підлягають стягненню на користь позивача у розмірі відповідному до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 12 липня 2016 року №0005131201/8691/10/05-15-12-01.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 12 липня 2016 року №0005141201/8692/10/05-15-12-01.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» судовий збір у розмірі 3177 (три тисячі сто сімдесят сім) грн. 84 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.