Справа № 875/59/16
Суддя-доповідач: Губська Л.В.
Іменем України
11 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
Суддів: Ісаєнко Ю.А.,
Оксененка О.М.,.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Києво-Святошинської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Євробанк», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, -
21 листопада 2016 року Києво-Святошинська районна державна адміністрація Київської області звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ПАТ КБ «ЄВРОБАНК», в якому просила:
- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки загальною площею 0,0998 га, що перебуває у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК», на підставі Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за номером запису про право власності 1282854 від 29.12.2015., та знаходиться на території Ірпінської міської ради Києво-Святошинського району Київської області (кадастровий номер 3210900000:01:173:0030, загальна площа земельної ділянки - 23,1658 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля) в тому числі:
- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0483 га, сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом, землеустрою - 3210900000:03:002:0009, вартість якої становить - 27 497,19 грн.;
- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0515 га сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом, землеустрою - 3210900000:03:002:0010 вартість якої становить - 29 318,95 грн.
з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 56816,14 грн.
- виділити із земельної ділянки, загальною площею 23,1658 га, що перебуває у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» за технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка, площею 23,066 га, залишається у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК», а земельна ділянка, площею 0,0998 га, відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку;
- зобов'язати ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» звільнити відчужувану частину земельної ділянки протягом 15 днів з дня набрання постановою суду законної сили.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що в установленому законом порядку Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування, розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», до якого увійшли частини земельної ділянки, що належать відповідачу.
Оскільки на даний час відповідач згоди на викуп для суспільних потреб частини земельної ділянки не надає, позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.
Учасники судового розгляду у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, клопотань про перенесення розгляду справи не подали.
Відповідно до частини 9 статті 183-1 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та доводи позовної заяви, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 41 Конституції України визначено, що, примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановленим законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.
Відповідно до статті 147 Земельного кодексу України підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.
Так, правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначені Законом України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон, Закон № 1559-VІ).
За змістом статті 1 цього Закону примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.
Відповідно ч. 4 статті 4 Закону викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються.
Згідно статті 7 Закону органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.
Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною першою цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.
Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України №436-р від 27 липня 2006 року затверджено план заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ, до с кладу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» мають бути передані у постійне користування ДП «Державна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення та будівництв, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» згідно з додатком.
Замовником проектування та будівництва магістрального лінійного енергооб'єкта, будівництво якого обумовлено загальнодержавними інтересами, є ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».
В установленому законом порядку ДП «НЕК «Укренерго» були оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», у т.ч. оформлено матеріали погодження місця розташування енергооб'єкта на земельних ділянках, які перебувають у приватній власності, згідно з вимогами статті 151 ЗК України.
На підставі клопотання ДП «НЕК «Укренерго», статей 13,17,122,123,149,151,186,186-1 ЗК України, розпорядження КМ України від 08 серпня 2011 року №802-р, розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05 жовтня 2011 року №1091 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго», розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво-Святошиснького районів та Ірпінської міської ради Київської області, для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок розроблено та погоджено у встановленому законом порядку з проходженням експертизи Держземагенством України від 24 січня 2013 року №6-13.
24 грудня 2014 року Київська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження № 456 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Зазначеним розпорядженням доручено Києво-Святошинській районній державній адміністрації у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, загальною площею 0,2097 га, розташованих на території Ірпінської міської ради Київської області, з метою подальшого їх надання у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» згідно з додатком.
На виконання цього розпорядження Києво-Святошинська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 20 листопада 2015 року № 673 (зі змінами від 18 квітня 2016 року № 276) «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з метою подальшого надання цих земельних ділянок у постійне користування Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».
До складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності для розміщення опор ПЛ 330 кВ №209н, №209с, відносяться частини земельної ділянки (кадастровий номер 3210900000:01:173:0030, загальна площа земельної ділянки - 23,1658 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства), що перебуває у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» на підставі Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за номером запису про право власності 1282854 від 29.12.2015.
Частини земельної ділянки, які підлягають викупу для суспільних потреб, знаходяться на території Ірпінської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, загальною площею - 0,0998 га в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0483 га, сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - 3210900000:03:002:0009; частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0515 га сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - 3210900000:03:002:0010;
Частини земельних ділянок, що підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) їх у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» підтверджуються проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону № 1559-VІ, у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, у тому числі об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.
Відповідно до ч.1 статті 16 Закону N 1559-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.
Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, відповідно до ч.2 статті 16 Закону N 1559-VI підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.
Відповідно до статті 5 Закону вартість частин земельної ділянки, які підлягають викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності), визначена на підставі експертної грошової оцінки і складає 56816 грн. 14 коп. (56,93 грн. за 1 кв.м).
Відповідач був повідомлений в порядку статті 10 Закону N 1559-VI про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки для суспільних потреб, про що свідчить направлене позивачем на його адресу повідомлення (а.с. 71-76), проте, згоди на викуп цієї земельної ділянки не надає.
Колегія суддів вважає, що позивачем доведена суспільна необхідність у примусовому відчуженні земельної ділянки, оскільки йдеться про будівництво повітряної лінії електропередачі, проведення якої є неможливим без припинення права власності відповідача на вищезазначену земельну ділянку.
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону N 1559-VI у разі, якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.
Заперечень щодо визначеного розміру вартості земельної ділянки відповідач до суду не надав, як не надав і заперечень щодо позовних вимог.
Враховуючи наявність обставин, якими закон обумовлює можливість прийняття судом рішення про примусове відчуження у державну власність з мотивів суспільної необхідності земельної ділянки, що належить на праві власності відповідачу, а також з урахуванням встановлених у справі обставин та досліджених судом доказів, судова колегія приходить до висновку про задоволення позовних вимог Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області.
Виходячи з вимог ч.5 статті 183-1 КАС України, колегія суддів вважає за необхідне ухвалити постанову відповідно до якої позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів та висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Керуючись ст. ст. 7-12, 41, 70, 71, 122, 159, 160, 161, 162, 163, 183-1, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Києво-Святошинської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Євробанк» про примусове відчуження земельної ділянки, з мотивів суспільної необхідності - задовольнити.
Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки загальною площею 0,0998 га, що перебуває у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК», на підставі Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за номером запису про право власності 1282854 від 29.12.2015., та знаходиться на території Ірпінської міської ради Києво-Святошинського району Київської області (кадастровий номер 3210900000:01:173:0030, загальна площа земельної ділянки - 23,1658 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля) в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0483 га, сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом, землеустрою - 3210900000:03:002:0009, вартість якої становить - 27 497,19 грн.; частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0515 га сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом, землеустрою - 3210900000:03:002:0010, вартість якої становить - 29 318,95 грн., з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 56816 (п'ятдесят шість тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 14 коп.
Виділити із земельної ділянки, загальною площею 23,1658 га, що перебуває у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» за технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки, в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 23,066 га - залишається у власності ПАТ КБ «ЄВРОБАНК»; - земельна ділянка загальною площею 0,0998 га відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.
Зобов'язати ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0998 га, що належить йому на праві власності та знаходиться на території Ірпінської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, кадастровий номер 3210900000:01:173:0030 протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня виплати ПАТ КБ «ЄВРОБАНК» грошових коштів у сумі 56816 (п'ятдесят шість тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 14 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 183-1, 185-187 КАС України.
Головуючий-суддя Л.В.Губська
Судді Ю.А.Ісаєнко
О.М.Оксененко
Головуючий суддя Губська Л.В.
Судді: Оксененко О.М.