Рішення від 04.01.2017 по справі 909/1048/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2017 р. Справа № 909/1048/16

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовська Л. М. , секретар судового засідання Войцеховська Х.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури, вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000, в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради, вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004;

до відповідача: ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004;

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, вул. Пасічна, 18/71, м. Івано-Франківськ, 76018;

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, вул. Леся Курбаса, 2, м.Івано-Франківськ, 76018;

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради, вул. Ленкавського, 17, м.Івано-Франківськ, 76018;

про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, визнання договору оренди недійсним та звільнення займаного приміщення;

за участю:

Від прокуратури: ОСОБА_3 - прокурор відділу прокуратури Івано-Франківської області, службове посвідчення (№ 036309 від 12.11.15);

Від позивача: представники не з'явилися;

Від відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: ОСОБА_4 - головний спеціаліст відділу представництва Департаменту правової політики Івано-Франківської міської ради, довіреність (№ 2312/01-20/14в від 30.12.16);

Від відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2: представники не з'явилися;

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради: ОСОБА_5 - заступник начальника управління самоврядного контролю - начальник відділу контролю комунального майна Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, довіреність (№ 3/34.3-02 від 04.01.17);

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради: ОСОБА_6 - керівник.

ВСТАНОВИВ: Керівник Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, визнання договору оренди недійсним та звільнення займаного приміщення.

Ухвалою суду від 13.12.2016 р. залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради - Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківську міську дитячу екологічну станцію Івано-Франківської міської ради.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить суд позов задовольнити.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що згідно ч. 5 ст. 63 Закону України "Про освіту", об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням. Отже, надавати в оренду приміщення та будівлі (споруди) закладів освіти можливо підприємствам, організаціям (установам), діяльність яких пов'язана з навчально-виховним процесом. Засновником (власником) навчального закладу є Івано-Франківська міська рада, отже приміщення, яке є предметом Договору №ДО-3673 від 11.03.14 р. є комунальним майно Івано-Франківської міської ради. ОСОБА_1 комітет Івано-Франківської міської ради був не вправі укладати договір про надання в оренду майна комунальної власності, оскільки мета діяльності орендаря у орендованих приміщеннях згідно договору, суперечить Закону України "Про освіту", Закону України "Про дошкільну освіту", Державним санітарним правилам і нормам 5.5.2.008-01 "Влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу". Рішення виконавчого комітету "Про оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська" №129 є незаконним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача - ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, з підстав, наведених у відзиві на позов №1/11.1-05/14 від 12.12.16 (вх.№18012/16 від 12.12.16).

У відзиві на позов зазначає про те, що прокурором, не було дотримано порядку звернення до суду для захисту інтересів держави, оскільки відповідно до ч.4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. Натомість, як вбачається з листа від 03.11.2016р. №101-2595вих-16, прокурором було повідомлено про його намір та наявність підстав для звернення до суду першого заступника міського голови ОСОБА_7, який не є посадовою особою Івано-Франківської міської ради, в інтересах якої поданий позов, та в силу своїх повноважень не може представляти її інтереси у відносинах з органами державної влади. Відповідно до ст. 55 Регламенту Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради від 25.12.2015р. № 48-2, встановлений вичерпний перелік посадових осіб Івано-Франківської міської ради, це зокрема: міський голова та секретар ради.

Внаслідок недотримання порядку звернення до суду в інтересах органу місцевого самоврядування, Івано-Франківська міська рада була позбавлена можливості для оскарження наявності підстав для звернення до суду в її інтересах і як наслідок можливості позасудового врегулювання спору.

Також зазначає про те, що законодавством, яке регулює спірні правовідносини, передбачена можливість отримання позашкільними закладами освіти додаткового джерела фінансування з надання платних послуг, у вигляді здавання в оренду належного майна, для цілей не пов'язаних з навчально-виховною, навчально-виробничою, науковою діяльністю та у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Представник відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, з підстав, наведених у відзиві на позов №ДКР-14/34.3-02/773 від 04.01.2017 р. (вх.№74/17 від 04.01.17).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги заперечив та зазнав про те, що між Міською дитячою екологічною станцією та орендарем укладено договір про співпрацю від 12.03.2014р. у сфері господарської роботи на взаємовигідних умовах. Зокрема, орендарем надаються послуги: проведення дрібного ремонту орендованого приміщення, ремонту меблів та дерев'яних виробів, садово-городнього інвентарю, парникових коропів та рам, надавання відходів пиломатеріалів для кутка живої природи та на навчально-дослідну земельну ділянку, які належать Міській дитячій екологічній станції, проводить прибирання орендованого приміщення і території біля нього.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №129 від 11.03.2014 р. "Про оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська" вирішено укласти договори оренди нежитлових приміщень з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 на нежитлові приміщення площею 27,6 кв. м., розташовані на першому поверсі в будівлі колишньої котельні за адресою: вул.Ленкавського,17, на період до 28.02.2017 р. включно, для використання під майстерню з ремонту дерев'яних та меблевих виробів з умовою, що орендар зобов'язується, зокрема, в термін до 20.04.2014 р. укласти угоду про співпрацю з адміністрацією Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції.

На підставі вищенаведеного рішення, 11.03.2014 р. між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (орендодавцем) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендарем) укладено договір оренди нежитлових приміщень №ДО-3673, згідно умов якого, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 27,6 кв. м, розташовані на першому поверсі в будівлі колишньої котельні за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Ленкавського, 17, яка перебуває на балансі управління освіти і науки виконавчого комітету міської ради.

Згідно п. 1.3. договору, приміщення передаються в оренду для використання під майстерню з ремонту дерев'яних і меблевих виробів.

На виконання умов рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №129 від 11.03.2014 р., між Івано-Франківською міською дитячою екологічною станцією та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 12.03.2014 р. укладено договір про співпрацю (на період терміну договору оренди до 22.02.2017 року), предметом якого є співпраця МДЕС та фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

Згідно умов даного договору, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зобов'язується: проводити дрібний ремонт орендованого приміщення, проводити ремонт меблів та дерев'яних виробів, садово-городнього інвентаря, парникових коропів та рам, надавати відходи пиломатеріалів для кутка живої природи та на навчально-дослідну земельну ділянку які належать МДЕС, проводити прибирання орендованого приміщення і території біля нього.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Отже, підставами для визнання недійсним акта (рішення) є невідповідність його вимогам законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав такий акт, порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Згідно положень ст. 203 Цивільного Кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно ст. 215 Цивільного Кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 р. "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними", вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Як зазначає керівник Івано-Франківської місцевої прокуратури в позовній заяві, спірне рішення прийнято з порушенням порядку надання в оренду приміщень, які перебувають у комунальній власності Івано-Франківської міської ради; орендодавець не вправі був укладати договір оренди нежитлового приміщення, за адресою м. Івано-Франківськ, вул.Ленкавського,17, оскільки використання вказаного приміщення не за цільовим призначенням призводить до зменшення потужностей навчального закладу, позбавлення можливостей реалізації конституційного права дітей на отримання освіти, розвиток їх здібностей.

Проаналізувавши законодавство, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, та встановивши фактичні обставини справи, суд вважає безпідставними доводи керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури, викладені в позовній заяві, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює відносини оренди державного та комунального майна є Закон України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно ч.1 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", нерухоме майно органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних органів і органів доходів і зборів, що не використовується зазначеними органами для здійснення своїх функцій, може бути передано в оренду без права викупу орендарем та передачі в суборенду.

Згідно абз. 4 ч.2 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", не можуть бути об'єктами оренди: об'єкти державної власності, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (крім пам'яток культурної спадщини, нерухомих об'єктів, які знаходяться на території історико-культурних заповідників та гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми, причалів морських портів), а також об'єкти, включені до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", які випускають підакцизну продукцію, крім цілісних майнових комплексів, які випускають підакцизну продукцію, переданих в оренду до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 29 червня 2004 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" до об'єктів, що мають загальнодержавне значення відносяться об'єкти освіти, фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету.

При цьому, як вбачається з Статуту Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням ОСОБА_1 комітетом Івано-Франківської міської ради від 19.10.06 р. №412, Івано-Франківська МДЕС є позашкільним навчально-виховним закладом, який організовує та здійснює еколого-натуралістичну, туристсько-краєзнавчу, художньо-естетичну, оздоровчу, дослідницьку, природоохоронну та господарсько-виробничу діяльність з вихованцями, слухачами, учнями віком від 5 до 18 років, засновником якого є Івано-Франківська міська рада. МДЕС є бюджетною організацією комунальної власності м. Івано-Франківська. Засновник здійснює фінансування Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції, її матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі, обладнання, організовує будівництво, ремонт приміщень і їх господарське обслуговування (п.п. 1.1, 1.4, 1.5 Статуту).

Отже, нежитлові приміщення позашкільних навчальних закладів комунальної власності не відносяться об'єктів, що мають загальнодержавне значення, оскільки фінансуються з місцевого бюджету, а не державного.

Також, з листа Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради від 21.11.2016 року №01-17/47, вбачається, що до моменту передачі частини нежитлового приміщення, що розташоване на першому поверсі в будівлі колишньої котельні за адресою: вул. Ленкавського, 17, воно використовувалось для здійснення ремонту садово-городнього інвентаря, виготовлення та зберігання ящиків для розсади, парникових коробів та кліток для утримання тварин, тощо.

Відповідно до Паспорта-Сертифіката об'єкта незалежної оцінки (нерухомості) (вул. Ленкавського, 17,) передана в оренду частина нежитлових приміщень відносяться до промислової галузі і за своїм функціональним призначенням є адміністративними, побутовими, виробничими, складськими.

Таким чином, нежитлові приміщення, передані в оренду згідно договору оренди нежитлових приміщень №ДО-3673 від 11.03.2014 р. не використовувались для навчання до моменту передачі їх в оренду.

З огляду на вказане, необґрунтованим є посилання керівника прокуратури на ч. 5 ст. 63 Закону України "Про освіту", якою передбачено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

Згідно ст. 14 Закону України "Про освіту" місцеві органи державної влади та місцевого самоврядування забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріально-технічної бази та господарське обслуговування.

Відповідно до ч. 4 ст. 61 Закону України "Про освіту", додатковими джерелами фінансування навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти, є зокрема, доходи від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання.

Пунктом 2 ч.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року №796 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності" зазначено, що навчальні заклади мають право надавати інші послуги, зокрема, надання в оренду будівель, споруд, окремих тимчасово вільних приміщень і площ, іншого рухомого та нерухомого майна або обладнання, що тимчасово не використовується у освітній, навчально-виховній, навчально-виробничій, науковій діяльності, у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Таким чином, законодавством передбачена можливість отримання закладами освіти додаткового джерела фінансування з надання платних послуг, у вигляді здавання в оренду належного майна, для цілей не пов'язаних з навчально-виховною, навчально-виробничою, науковою діяльністю та у разі, коли це не погіршує соціально-побутових умов осіб, які навчаються або працюють у навчальному закладі.

Також судом встановлено, що прокурором, було порушено порядок звернення до суду для захисту інтересів держави.

Відповідно до ч.4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 55 Регламенту Івано-Франківської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради від 25.12.2015р. № 48-2, встановлений вичерпний перелік посадових осіб Івано-Франківської міської ради, це зокрема: міський голова та секретар ради.

Як вбачається з листа від 03.11.2016р. №101-2595вих-16, прокурором було повідомлено про його намір та наявність підстав для звернення до суду першого заступника міського голови ОСОБА_7, який не є посадовою особою Івано-Франківської міської ради, в інтересах якої поданий позов, та в силу своїх повноважень не може представляти її інтереси у відносинах з органами державної влади.

Внаслідок недотримання порядку звернення до суду в інтересах органу місцевого самоврядування, Івано-Франківська міська рада була позбавлена можливості для оскарження наявності підстав для звернення до суду в її інтересах.

З огляду на встановлені судом обставини справи, рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №129 від 11.03.2014 р. "Про оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська" прийнято, а договір №ДО-3673 від 11.03.14 р. укладено, у відповідності до вимог чинного законодавства, інтересів територіальної громади м.Івано-Франківська, Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради.

Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вказаною нормою обов'язок доказування покладений на сторони процесу. Доказування полягає у поданні доказів сторонами та доведенні їх переконливості суду.

Керівником Івано-Франківської місцевої прокуратури не доведено наявності підстав для скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, визнання договору оренди недійсним та звільнення займаного приміщення. Позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК, судовий збір залишається за прокуратурою Івано-Франківської області.

Керуючись Законом України "Про оренду державного та комунального майна", Законом України "Про освіту", ст.ст. 33, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

у позові керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради, фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 комітету Івано-Франківської міської ради: Івано-Франківської міської дитячої екологічної станції Івано-Франківської міської ради про скасування рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, визнання договору оренди недійсним та звільнення займаного приміщення - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 10.01.17

Суддя Неверовська Л. М.