номер провадження справи 29/30/16
про зобов'язання усунути недоліки в заяві
06.01.2017 Справа 908/2013/16
м. Запоріжжя
Боржник - Товариство з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ “ВІЗАРД”, код з ЄДР - 32096448 (69002 м.Запоріжжя просп. Соборний, 92, адреса для листування: 69037 м. Запоріжжя а/с 61)
про банкрутство
ліквідатор - голова ліквідаційної комісії ОСОБА_1
Суддя Кричмаржевський В.А.
Установив:
До господарського суду Запорізької області 05.01.2017р. надійшла заява ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (вих.№12298/10/08-29-10 від 30.12.2016р.) про визнання кредиторських вимог до боржника в розмірі - 1.040.934,09 грн.
Одночасно із заявою з вимогами до боржника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області подане клопотання про надання відстрочки сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Також подане клопотання про заміну сторони у справі - неналежного кредитора - ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя на належного кредитора - ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Запорізькій області.
Розглянувши заяву ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області з грошовими вимогами до боржника, клопотання про надання відстрочки сплати судового збору за подання вказаної заяви, клопотання про заміну сторони у справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотань з огляду на наступне.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області обґрунтовує тим, що отримання доказів сплати судового збору з Управління Державної казначейської служби потребує певного часу.
Суд зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, надання відстрочки та звільнення від сплати судового збору встановлені Законом України “Про судовий збір”.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.1 статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до приписів ч. 2 статті 8 наведеного вище Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами наведеної норми Закону підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.
Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази згідно з приписами статтею 36 ГПК України.
Тобто, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та не передбачення у бюджеті коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п.п 3.1 п. 3 Постанови №7 від 21.02.2013 р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ процесуального кодексу України»).
Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи те, що відстрочення або розстрочення позивачу (заявнику) сплату судового збору, а також звільнення від його сплати є правом, а не обов'язком суду, з огляду на те, що подані заявником докази в обґрунтування свого клопотання не підтверджують виключність обставин для звільнення позивача від сплати судового збору, суд відмовляє в задоволенні клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
За приписами статті 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” копії кредиторських заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна. Заява кредитора має містити: - найменування господарського суду, до якого подається заява; - ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи і реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); - виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; - відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; - перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Згідно зі статтею 4 Законом України “Про судовий збір” за подання до господарського суду заяви з грошовими вимогами до боржника сплачуються 2 розміри мінімальної заробітної плати судового збору.
Органи податкової служби при зверненні до господарського суду із заявами з кредиторськими вимогами до боржника сплачують судовий збір на загальних підставах.
Всупереч зазначеному заявник не сплатив судовий збір за подану до суду заяву про визнання кредиторських вимог до боржника.
Відповідно до ч. 1 статті 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви (ч. 2 статті 24 Закону про банкрутство).
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне даною ухвалою повідомити заявника - ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Запорізькій області про недоліки заяви, які полягають у відсутності доказів сплати судового збору.
Стосовно поданого клопотання про заміну сторони у цій справі, то воно подано безпідставно, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Але заміна правонаступником відбувається лише тоді, коли сторона-попередник була визнана судом кредитором у справі.
Але у даному випадку у справі № 908/2013/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ “ВІЗАРД”, код з ЄДР-32096448, м.Запоріжжя, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі міста Запоріжжя не визнавалась господарським судом кредитором, а тому й підстав для заміни цього кредитора у суду відсутні.
Кредитором у цій справі може бути ОСОБА_2 об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Запорізькій області, для цього достатньо додати до заяви документальні докази, що свідчать про те, що правонаступником ДПІ у Жовтневому районі міста Запоріжжя є саме ОСОБА_2 об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Запорізькій області. А відтак клопотання про заміну сторони слід відхилити.
Керуючись статтями 2, 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 25, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Ухвалив:
У задоволенні клопотань ОСОБА_2 об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області про надання відстрочки сплати судового збору та заміну сторони у справі відмовити.
Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Запорізькій області у строк до 20 січня 2017р. усунути недоліки в заяві про визнання кредиторських вимог №12298/10/08-29-10 від 30.12.2017р. та представити суду належні докази сплати судового збору у визначених законом порядку та розмірі.
Копію ухвали надіслати ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області; ліквідатору.
Суддя В.А. Кричмаржевський