ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
06 грудня 2016 року м. Київ № 754/10005/16-а
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Балась Т.П., при секретарі Бєсєді А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві
про визнання протиправною та скасування постанови
за участю :
від позивача: Новицька А.О.
від відповідача: не з'явився
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулось до Деснянського районного суду м. Києва з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 30.09.2016р. справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови вирішено скерувати до Окружного адміністративного суду міста Києва для розгляду, відповідно до ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.11.2016 року справу прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду на 06.12.2016 року.
В судове засідання 06.12.2016 з'явився представник позивача, відповідачем не забезпечено явку свого представника в судове засідання та не надано письмових заперечень з приводу заявленого позову.
Судом встановлено, що позивачем не сплачено судовий збір за подання позовної заяви.
Представником позивача в судовому засідання заявлено, що разом із позовною заявою позивачем подавалось клопотання про звільнення від сплати судового збору, дакне клопотання судом не вирішувалось, а тому просила клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору розглянути та задовольнити.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 22.05.2015р. №484-VІІІ передбачено, що ставка судового збору адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" з 1 січня 2016 року установлено мінімальну заробітну плату в розмірі 1378 гривень.
Статтею 9 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У той же час позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які підтверджували б неможливість сплати судового збору під час подання адміністративного позову.
Судом не приймаються до уваги доводи позивача з приводу відсутності коштів призначених для сплати судового збору, враховуючи наступне.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 року № 484-VIII передбачено Кабінету Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2016р. №190 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2016рік, яким поряд з іншим передбачено витрати на фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України.
Приймаючи до уваги викладене, оскільки позивач не довів обставини, які свідчать про необхідність звільнення від сплати судового збору, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення зазначеного вище клопотання позивача.
Керуючись положеннями ст.ст. 88, 106, 108, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні клопотання про звільнення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від сплати судового збору за розгляд адміністративного позову.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві строк для сплати судового збору до 20.12.2016 року.
Відкласти розгляд справи на 20 грудня 2016 року о 15:00 год.
Попередити позивача, що невиконання вимог цієї ухвали тягнуть за собою наслідки передбачені п. 7 ч. 1 ст. 155 КАСУ.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Т.П. Балась