Рішення від 17.06.2010 по справі 2-429/10

Красилівський районний суд Хмельницької області

м. Красилів, вул. Булаєнка, 4, 31000, (03855) 4-34-75

Справа № 2-429/2010 року

Рішення Іменем України

17 червня 2010 року м. Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі: головуючої - судці Чорної Л.М.,

при секретарі НахильчукС.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красилові справу за цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі про зобов'язання провести перерахунок пенсії,

встановив:

в обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_2 посилається на те, що він звертався з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі про визнання незаконною відмову в перерахунку державної та додаткової пенсії інваліду Чорнобильської катастрофи 2 групи та зобов'язання здійснити відповідні перерахування. Постановою окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 року його позовні вимоги були задоволені, із зобов'язанням провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 15 січня 2009 року включно виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», допустивши негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць в розмірі 4760 гривень. Однак постановою Львівського апеляційного адміністративного суду 10 грудня 2009 року резолютивну частину постанову суду було змінено, із зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій з 01 січня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 15 січня 2009 року.

В березні 2010 року він звернувся до відповідача з вимогами про здійснення перерахунку та виплату державної та додаткових пенсій в розмірах: державної пенсії - не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії -75 % мінімальної пенсії за віком.

16 березня 2010 року управлінням Пенсійного Фонду України в Красилівському районі йому було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсій у визначених чинним законодавством розмірах.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами слід визнати такими, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком .

Положення ч.Зст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування величини ( мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч.1 цієї стані.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зміни до ст.ст.50, 54 Закону України «

Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не вносились.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» ст. 50 та ч.3,4 ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року п.28 розділу II внесення змін до деяких законодавчих актів визнано неконституційним.

Таким чином з 22 травня 2008 року і по сьогоднішній день редакція ст.ст. 50,54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залишена попередньою.

Оскільки з вини відповідача йому невірно нараховувалась та здійснювалась виплата державної та додаткової пенсії, тому просить стягнути недоплачені йому, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АСС 1 категорії, інваліду 2 групи пенсію з 16 січня 2009 року у передбачених розмірах: державної пенсії - не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 75 % мінімальної пенсії за віком, які передбачені ст.ст. 50,54 Закону України« Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при цьому допустити негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць державної пенсії- в сумі 5560 гривень та 521, 20 гривень додаткової пенсії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні позовних вимог, так як нарахування пенсії позивачу здійснюється відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд находить позов підлягаючим задоволенню з наступних підстав.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N796-ХІ!) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" N796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.

Як передбачено статтею 53 вказаного Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначено виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивачу встановлена довічно II група інвалідності, пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням № 371797 від 04 червня 2004 року.

ОСОБА_1 звертався з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі про визнання незаконною відмову в перерахунку державної та додаткової пенсії інвалід/ Чорнобильської катастрофи 2 групи та зобов'язано здійснити відповідні перерахування.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду 15 січня 2009 року позовні вимоги позивача були задоволені, визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі в проведенні перерахунку державної та додаткової пенсії йому, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю по ліквідації наслідків аварії та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Красилівському районі здійснити перерахунок пенсії з січня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року у розмірах не менше 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та було допущено негайне виконання судового рішення в межах суми платежу за один місяць в розмірі 4760 гривень.

10 грудня 2009 року Львівський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою зобов'язав управління Пенсійного Фонду в Красилівському районі здійснити перерахунок пенсій ОСОБА_1 з 01.01.2007 року та з 22.05.2008 року по 15.01.2009 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач в березні 2010 року повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач листом від 16.03.2010 p. № 118/С- 4 відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від ЗО травня 1997 року № 523, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ.

Згідно ч. З ст. 67 Закону № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до етапі 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у редакції Закону України від 15.03.2007 р. N 749Л/, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Стаття 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» у редакції Закону України від 28.12. 2007 № 107- VI, затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня - 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування1' з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Також слід зазначити, що Конституційний Суд України у Рішенні від 22.05.2008 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) дійшов висновку про те, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

За таких обставин, суд дійшов до правильного висновку про те, що для розрахунку державної та додатково! пенсій, передбачених наведеними вище статтями Законів, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, : урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, зобов'язавши відповідача провести ОСОБА_1І перерахунок пенсії починаючи з 16 січня 2009 року.

Керуючись ст.ст.10,60,212,215,367 ЦПК України, ст.ст.50,54 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закон України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» суд,

вирішив:

позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову працівників Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі в проведенні перерахунку та здійсненні виплат до пенсії інваліду 2 групи Чорнобильської АЕС.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі здійснити перерахунок тг виплату пенсій інваліду 2 групи Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 починаючи з 16 січня 2005 року основної пенсії щомісячно в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії щомісячно в розмірі 75 °/! мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50,54 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно де Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» з урахуванням отриманих виплат .Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі здійснити негайну виплату в межа; суми платежу за один місяць.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційні оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Хмельницького апеляційного суду або в порядку ч. 4 ст.295 ЦПК України.

Суддя