Справа № 1917/1188/2012
"30" грудня 2016 р. Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Ковтуновича О.В.
при секретарі судового
засідання: Кухарчук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Шумськ, адміністративну справу за позовом депутатів Шумської міської Ради ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Шумської міської ради, третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ТОВ «Шумськ-інвест», третіх осіб, на стороні позивачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, про скасування рішення 17 сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест» та рішення 21 (позачергової) сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест», суд, -
Позивачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як депутати Шумської міської Ради, звернулись до суду з адміністративним позовом, в якому просили скасувати рішення 17 сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест» та рішення 21 (позачергової) сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест», з підстав їх незаконності.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що оскаржувані рішення прийняті в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», регламенту Шумської міської ради, земельного законодавства України. Позивачі подали до суду заяву, відповідно до якої просять розглядати справу без їх участі.
Відповідач Шумська міська рада подала до суду заяву від 08.11.2016 року вих. №1751, згідно якої просила розглядати справу без її участі на підставі поданих документів.
ТзОВ «Шумськ-інвест» до суду подало заяву від 16.10.2016року вих. №2/210, в якій просило в задоволенні позову ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відмовити, врахувавши при цьому його відзив від 07.10.2016року №2/194, а справу розглядати без участі їх представника.
Зважаючи на подані заяви сторін, суд, керуючись нормами ч. 6 ст. 128 КАС України, постановив розглядати адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного:
Так, ухвалою Шумського районного суду від 21.11.2016 року від відповідача Шумської міської ради, в порядку ст. 71 КАС України, витребовувались документи, на підставі яких приймались оскаржувані рішенні, а саме рішення Шумської міської ради про затвердження Регламенту, який діяв станом на 24.04.2012року та станом на 25.10.2012р., регламент Шумської міської ради, який діяв станом на 24.04.2012року та станом на 25.10.2012р., проект рішення Шумської міської Ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», висновок та рекомендації постійної комісії ради щодо проекту рішення Шумської міської Ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», проект рішення Шумської міської Ради № 691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест», висновок та рекомендації постійної комісії ради щодо проекту рішення Шумської міської Ради № 691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест», рішення Шумської міської ради про присвоєння адресного номера АДРЕСА_1, нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка затверджена рішення Шумської міської ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», проект додаткової угоди до договору оренди з міською радою на земельну ділянку площею 1,1365га для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури за адресою: АДРЕСА_1 мова про яку ведеться у рішенні Шумської міської ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», заяву ТОВ «Шумськ-інвест» №144 від 01.03.2012року про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 протоколи засідання земельної комісії міської ради від 17.04.2012року та постійної комісії з питань будівництва, благоустрою, житлово-комунального господарства, транспорту, земельних відносин та охорони довкілля міської ради від 18.04.2012року, однак таких документів суду, в повному обсязі, надано не було.
Відповідно до ч. 4, ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Отже, з урахуванням отриманих судом документів, з врахуванням положень ст. 71 КАС України, суд вирішує справу на основі наявних доказів, які є матеріалах адміністративної справи.
Так, відповідно до норм ч. 1, ч. 4 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання ради її виконавчого комітету, діють постійні комісії ради, які розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Аналогічне положення викладено у регламенті Шумської міської ради (наданий стороною позивача), який діяв станом на день прийняття оскаржуваних рішень. Так в п. 21 Регламенту Шумської міської ради визначено, що рішення скликання сесії доводиться до відома депутатів і не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця та питань, які передбачені внески на розгляд ради, а в п. 29 зазначено про те, що проекти рішень міської ради, інші матеріали з питань роботи сесії подаються секретарю ради не пізніше ніж за п'ять днів до сесії.
Згідно п. 27 Регламенту ради передбачено, що матеріали з питань, винесених на розгляд ради, проектів рішень готуються виконавчим комітетом, його відділами, постійними комісіями, депутатами міської ради, а в п. 69 такого передбачено, що голосування при затвердженні рішень міської ради проводиться по пунктах, розділах або в цілому за підготовлений і обговорений радою проект рішення.
Всупереч вищевикладеній нормі Закону, а також в порушення Регламенту Шумської міської ради (в т.ч. п. 71), відповідач приймав оскаржуване рішення 17 сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», так і рішення 21 (позачергової) сесії шостого скликання Шумської міської Ради № 691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест», без відповідних проектів таких рішень, без завчасного надання проектів таких рішень позивачам по справі як депутатам ради для ознайомлення, а також без висновків постійної комісії ради з питань, що вирішувались відповідачем, що свідчить про їх незаконність.
Долучені до матеріалів справи Витяг з протоколу засідання земельної комісії Шумської міської ради від 18 квітня 2012року, в якому рекомендовано сесії міської ради затвердити нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 2750895грн.70коп., встановити плату за користування земельною ділянкою в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 82526грн. 87 коп. щорічно з помісячною орендною платою 6877 грн. 24 коп., товариству з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест» укласти додаткову угоду до договору оренди з міською радою на земельну ділянку площею 1,1365га для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури за адресою: АДРЕСА_1 а також Витяг із протоколу засідання постійної комісії Шумської міської ради з питань будівництва, благоустрою, житлово-комунального господарства, транспорту та охорони довкілля від 25 жовтня 2012року, яким вирішено рекомендувати сесії міської ради рішення Шумської міської ради від 24 квітня 2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-інвест» визнати таким, що втратило чинність, до уваги судом не беруться, так як в силу ч.4 ст. 70 КАС України не є належним засобом доказування встановленим законом, тобто такі витяги з протоколу в силу ч. 10 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не заміняють сам висновок і рекомендацію постійної комісії ради з цих питань, які не є тотожними з протоколами засідань таких комісій.
Крім того, відповідно до преамбули ЗУ «Про оцінку земель» (в редакції на час прийняття оскаржуваних рішень) визначено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Так згідно ч. 3 ст. 7 ЗУ «Про оцінку земель» визначено, що розробниками нормативної грошової оцінки земельних ділянок є юридичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Частинами 1, 2 ст. 15 Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель, в т.ч. нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, та в т.ч. те, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
В судове засідання ані відповідач, ані третя особа по справі на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест» рішення Шумської міської ради про проведення нормативної грошової оцінки чи договору, укладеного як те визначає ч. 3 ст. 18 Закону із юридичною особою, яка отримала ліцензію на проведення робіт із землеустрою, не представили.
У відповідності до ч. 1, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» зазначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт, і дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що розробники нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель» вказано, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Тобто, з урахуванням вищенаведеного законодавства, нормативна грошова оцінка проводиться за наявності рішення органу місцевого самоврядування чи договору з відповідним суб'єктом господарювання, який має на те відповідну ліцензію, за наслідками проведення такої складається технічна документація, яка згодом затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Як вбачається з суті рішення № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест», то у п.1 такого вирішено затвердити нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 2750895 грн.70коп., однак до матеріалів даної адміністративної справи не надано технічної документації, складеної за наслідками проведення такої нормативної грошової оцінки, що в свою чергу свідчить про незаконність прийнятого 24.04.2012року рішення Шумською міською радою, так як витяг на земельну ділянку формується саме з вказаного джерела.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В матеріалах даної адміністративної справи знаходяться судові рішення, відповідно до яких встановлено обставини, які підпадають під дію ч.1 ст. 72 КАС України.
Так відповідно до постанови Шумського районного суду Тернопільської області від 20.10.2014року в адміністративній справі №609/1179/14-а, залишеної без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2015року, за позовом Депутата Шумської міської ради - ОСОБА_4 до Шумської міської ради про скасування рішення №1323 від 22 липня 2014року 42 сесії Шумської міської ради 6 скликання «Про розгляд пропозиції депутата міської ради ОСОБА_32», яким було вирішено підтвердити адресу цілісного майнового комплексу, власником якого являється ТОВ «Шумськ-інвест» АДРЕСА_1 встановлено, що вказаної адреси Шумська міська рада даному об'єкту не присвоювала, тобто такого рішення станом на день прийняття судових рішень не було, що свідчить про незаконність оскаржуваного рішення, яке було скасовано.
Крім того, у вказаних процесуальних документах також відображено і посилання на документи, які є і в даній адміністративній справі, а саме на рішення № 337 від 07.11.2007 року виконавчого комітету Шумської міської ради, відповідно до якого було визнано право власності на цілий майновий комплекс на Шумське районне споживче товариство та присвоєно нову адресу Ринкова площа №34 в м. Шумськ, а також на рішення №42 від 26.02.2008року виконавчого комітету Шумської міської ради, яким скасовано попереднє рішення, в тому числі і присвоєння адреси АДРЕСА_1
Тобто, оскаржуване рішення Шумської міської ради № 534 від 24.04.2012року «Про укладення додаткової угоди до договору оренди на земельну ділянку з ТзОВ «Шумськ-Інвест» приймалось щодо земельної ділянки на якій розташований цілісний майновий комплекс третьої особи на стороні відповідача, без наявності рішення органу місцевого самоврядування про присвоєння адреси такому, що свідчить про невідповідність викладеному в п.3 такого рішення, в цій частині, дійсним обставинам, та про незаконність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (стаття 8 Конституції України).
Згідно зі статтею 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (стаття 140 Конституції України).
Статтею 141 Конституції України встановлено, що до складу сільської, селищної, міської ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки. Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування обирають строком на чотири роки відповідно сільського, селищного та міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.
Згідно із преамбулою до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Із статті 4 зазначеного Закону вбачається, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Таким чином, змістовний аналіз наведених вище норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дає підстави стверджувати, що Шумська міська рада Тернопільської області, як представницький орган територіальної громади зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Уся діяльність Шумської міської ради має ґрунтуватись, зокрема, на принципах: народовладдя; законності; гласності; відповідальності перед територіальною громадою.
Відтак, відступ органу місцевого самоврядування від вимог Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», або не дотримання основних принципів місцевого самоврядування під час вирішення питань, ухвалення рішень є підставою для визнання судом незаконною (протиправною) відповідної дії (бездіяльності) або рішення та його скасування.
Згідно частин 1, 4, 5, 9, 11, 13, 14 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої, восьмої та дев'ятої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, який затверджується не пізніш як на другій сесії роботи відповідної ради.
Відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
У відповідності до ч.1, ч.2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, суб'єкт владних повноважень повинен спростувати презумпцію своєї винуватості, адже вона дає можливість вважати встановленою неправомірність його рішень, дій чи бездіяльності.
Суд вважає, що позивачами доведені ті обставини на яких ґрунтуються їх вимоги про скасування спірних рішень Шумської міської ради та їх незаконність.
Натомість відповідачем по справі, вимоги позивача належними і допустимими доказами не спростовані.
Крім того, щодо статусу позивачів слід зазначити про наступне.
Відповідно до ч. 11 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування, та відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
В даній адміністративній справі суд приходить до переконання, що так як оскаржувані рішення прийняті Шумською міською радою з порушенням ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту ради, через що права позивачів щодо виконання своїх обов'язків в передбачений Законом спосіб були порушені, то такі слід захисти в судовому порядку, у спосіб встановлений ч.2 ст. 8 Конституції України, яка регламентує право кожного на звернення до суду на підставі Основного Закону.
На підставі наведеного, керуючись ст. 8, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 10, 71, 160, 161, 163, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов депутатів Шумської міської ради ОСОБА_4, ОСОБА_5 задовольнити повністю.
Скасувати рішення 17 сесії шостого скликання Шумської міської Ради №534 від 24.04.2012року «Про надання дозволу на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки ТзОВ «Шумськ-Інвест».
Скасувати рішення 21-ої сесії 6-го скликання Шумської міської Ради №691 від 25.10.2012року «Про розгляд клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Шумськ-інвест».
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу сторонами по справі до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії цієї постанови через Шумський районний суд.
Суддя: О. В. Ковтунович