465/6596/16-п
3/465/3259/16
Іменем України
29.12.2016 Суддя Франківського районного суду м.Львова - Гулієва М.І. ,розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, 21.01.2000 народження, українця,прож. за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1
за ст.185 КУпАП -
В провадження суду надійшли адміністративні матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1., за те, що 19.11.2016 року о 02.35 год. в м.Львові, по вул. В.Великого,14а відмовився виконати законну вимогу інспектора УПП у м,Львові, лейтенанта поліції ОСОБА_2, а саме вчинив непокору при затриманні і доставленні до Франківського ВП, за що передбачена відповідальність за ст.185 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав, пояснив, що дійсно вночі 19.11.016р. з друзями повертався додому. До них підійшли працівники поліції ,попросили надати документи, оскільки,докуметів у нього не було,працівники поліції почали його бити, крутити руки.Він подзвонив до мами, щоб вона приїхала.Жодної непокори поліції він не чинив.
Свідок ОСОБА_3, яка є матір"ю ОСОБА_1, в судовому засіданні пояснила, що син зателефонував їй і попросив приїхати, так як його без документів затримали працівники поліції.Розмовляючи з сином по телефону,вона почула його крики ,після чого зв"язок з ним був розірваний.Через деякий час зателефонував друг сина та повідомив,що працівники поліції побили ОСОБА_1 та забрали у відділ поліції. Приїхавши у відділ поліції,вона виявила у сина на обличчі синець,але не зафіксували цього налжним чином .
Дослідивши адміністративні матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1.,свідка ОСОБА_3, вважаю, що провадження у даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.
За ст. 185 КУпАП передбачено відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі працівника міліції при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
У відповідності з п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 251 КУпАП Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
ПРацівники поліції на неодноразові виклики до суду не з"явились.
Оцінюючи наведені вище обставини,дослідивши матеріали справи,приходжу до висновку,що докази наявності в діях ОСОБА_1 . складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП відсутні.
У зв"язку з чим провадження в справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 247 п.7, 283, 284 КУпАП,-
провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП закрити, у зв”язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Львівської області.
Суддя М.І.Гулієва