Справа № 713/1677/16-а
Провадження №2-а/713/43/16
29.12.2016 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі головуючого судді Кириляк А.Ю. за участі секретаря Перепелиця Т.І., представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Карапчівської сільської ради про скасування рішень сільської ради,-
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Карапчівської сільської ради про скасування рішень сільської ради.
В позові вказує, що він проживає АДРЕСА_1 та є його власником, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.10.2016р.
В лютому місяці 2016 року побачив, що на земельній ділянці, яка знаходиться навпроти його подвір'я по цій же АДРЕСА_1 на відстані близько 50 м. здійснюється ритуал з поховання померлої в селі людини. Згодом, 02.03.2016р. здійснюється друге поховання, що підтверджується довідкою сільської ради № 513 від 28.04.2016р. Ця ділянка до цього часу ніколи не була кладовищем, остання була вільною і на ній мешканці села випасали худобу.
В квітні 2016 року звернувшись із відповідним запитом до Карапчівської сільської ради, отримав відповідь від 28.04.2016р. № 513 про те, що відповідно до рішення сільської ради від 12.05.2011р. № 7 «Про погодження земельної ділянки в с. Бабине під сільське кладовище» церковна громада, яка здійснювала поховання, повинна була виготовити проект відведення цієї ділянки. Представників церковної громади притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст. 152 КУпАП. До відповіді додано копії акту про наявну відстань між будинковолодінням та похованням, рішення від 12.05.2011р. № 7 «Про погодження земельної ділянки в с. Бабине під сільське кладовище» та рішення 16-ої сесії 6 скликання від 04.05.2012р. № 18 «Про розгляд заяви проти видачі земельної ділянки під кладовище» .
Такі дії сільської ради по наданню земельної ділянки під кладовище вчинено поза межами своєї компетенції та із порушенням санітарних норм, що, в свою чергу, порушує його права та інтереси як сусіднього землекористувача, а тому змушений звернутись із вказаним позовом до суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав подав письмове заперечення. Вказував на те, що сільська рада не передавала у власність земельну ділянку, а лише погодила її місце розташування. Вважав, що при похованні дійсно порушуються санітарні норми поховання
Суд заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.
Судом встановлено, що позивач є власником житлового будинку АДРЕСА_1., що підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.10.2016 року.
Згідно рішення №7 Карапчівської сільської ради від 12 травня 2011 року погодила місце знаходження земельної ділянки для облаштування сільського кладовища площею 1 га. За межами населеного пункту в с.Бабине урочище Буда.
Рішенням №18 Карапчівської сільської ради від 12 травня 2012 року сільська рада зобов»язала церковну громаду погодити акт обстеження земельної ділянки та заборонити поховання без погодження відповідними інстанціями та проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції органів місцевого самоврядування належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин входить здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Відповідно до положень ст.122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальній власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ст. 23 Закону України від 10.07.2003 року «Про поховання та похоронну справу» виконавчі органи сільських рад забезпечують планування та впорядкування територій місць поховання згідно з генеральними планами забудови відповідних населених пунктів та іншої містобудівної документації з дотриманням обов'язкових містобудівних, екологічних та санітарно-гігієнічних вимог. Порядок функціонування місць поховань визначається виконавчим органом сільської ради.
Згідно п.п. 3.2 п.3 «Гігієнічних вимог щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України», затверджених Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.07.1999 року №28 місцезнаходження кладовищної ділянки та її розміри передбачаються генеральним планом розвитку населеного пункту.
Відповідно до п.п.3.5 п.3 цих Вимог захисна смуга від території кладовища традиційного поховання до житлових будинків… садів та городів повинна бути не менше 300 метрів.
Згідно відповіді сільської ради від 15.03.2016р. № 272 вбачається, що ділянка на якій здійснено незаконне поховання померлих належить до земель державної власності, знаходиться за межами населеного пункту.
Згідно відповіді Вижницької РДА від 07.07.2016 року повідомляє, що санітарно-захисна зона від території кладовища до житлових будинків у с. Бабине недотримується (згідно державних санітарних правил та норм «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України» ДСанГІІН 2.2.2028-99 повинна бути не меншою 300 м, а дозвільно-погоджувальна документація не погоджена з відповідними службами. Сьомою сесією Карапчівської сільської ради VI скликання було прийнято рішення №7 від 12.05.2011р. «Про погодження земельної ділянки в с. Бабине під сільське кладовище», а рішенням шістнадцятої сесії VI скликання №18 від 04.05.2012р. зобов'язано церковну громаду погодити акт обстеження земельної ділянки, та заборонено здійснювати поховання без погодження відповідними інстанціями та проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу», органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції:1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання; 2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання; 3)створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у звязку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян. Про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених законом; 5)здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання субєктами господарювання ритуальних послуг та реалізаціє ними предметів ритуальної належності;
6)здійснюють інші повноваження, передбачені законами.
Відповідно до ч.4 ст.8 Закону України «Про поховання та похоронну справу» місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією України і законами України, здійснюють на відповідних територіях державній контроль за додержанням санітарних правил, державних стандартів, інших нормативних документів у галузі поховання, а також правил благоустрою, вирішують відповідно до закону питання відведення земельних ділянок для організації місць поховання, здійснюють інші повноваження, передбачені законом. Органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції, в тому числі, вирішують, відповідно до закону, питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання.
Оскільки ст. 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, місті належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу тощо. Тобто, Карапчівська сільська рада не мала права розпоряджатися землею, яка знаходиться за межами населеного пункту і перебуває у державній власності, погоджуючи облаштування кладовища.
Таким чином суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Карапчівської сільської ради про скасування рішень сільської ради.
Відповідно до ст. 94 ч. 1 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує здійснені нею та документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету.
Тому, судові витрати у сумі 551 грн. 20 коп., які сплачені позивачкою при звернені до суду з адміністративним позовом до субєкта владних повноважень підлягають поверненню позивачеві за рахунок Державного бюджету.
На підставі викладеного і керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про поховання та похоронну справу», Порядком утримання кладовищ та інших місць поховання, що затверджений наказом Держжитлокомугоспу України від 19 листопада 2003 року, Державних санітарних правил та норм «Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України» ДСанПін 2.2.2.028-99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 1 липня 1999 року №28, ст.ст. 6, 11, 69-71, 86, 87, 90, 91, 99, 100, 160-163, 167,185,186 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Карапчівської сільської ради про скасування рішень сільської ради,- задовольнити.
Скасувати рішення 7-ої сесії 6-го скликання Карапчівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 12.05.2011р. № 7 «Про погодження земельної ділянки в с. Бабине під сільське кладовище».
Скасувати рішення 16-ої сесії 6-го скликання Карапчівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області від 04.05.2012р. № 18 «Про розгляд заяви проти видачі земельної ділянки під кладовище».
Стягнути з Карапчівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн. в межах бюджетних асигнувань.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а стороною, яка була відсутня в судовому засідання, протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Ю. Кириляк