Постанова від 28.12.2016 по справі 696/1189/16-а

28.12.2016 Справа № 696/1189/16-а

2-а/696/32/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2016 року м. Кам'янка

Кам'янський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді Чебану М.М.

секретар Зачепа Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області

про визнання неправомірною відмови про донарахування пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати відмову Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської областівід 27.09.2016 року № 3844/07 про не донарахування йому раніше призначеної пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», включивши у розрахунок суму матеріальної допомоги, індексацію заробітної плати, на які було нараховано, утримано та перераховано внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Просила зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області на підставі довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести з 05.09.2016 року донарахування сум, отриманих ним за місцем роботи за період з 12.2005 року по 11.2010 року до призначеної йому пенсії у розмірі 90% заробітної плати у відповідності до ст. ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу":

-індексацію заробітної плати в розмірі 5696,13 грн.

-матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 27441,93 грн.;

-матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в розмірі 22641,56 грн.;

Обґрунтовуючи свої вимоги, вона послалася на положення статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (діючі на час виникнення спірних правовідносин).

Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, вимоги позовної заяви підтримав та просив їх задовольнити.

Представник Відповідача подав до суду заперечення, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

05.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської областіпро перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

При обрахуванні розміру пенсії йому стало відомо, що не були враховані складові заробітної плати, які були ним отримані за період з 12.2005 року по 11.2010 року інші виплати, в тому числі отримані суми індексації, матеріальні допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем.

В заяві до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської областіОСОБА_1 просив про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак 27.09.2016 року у задоволенні його заяви було відмовлено.

2

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (що діяв на час виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми індексації, матеріальні допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, виплата одноразових премій, премій до державних свят та ювілейних дати, входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) було врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналізуючи наведене, виникають підстави для висновку, що до складу заробітної плати при донарахуванні пенсії ОСОБА_1 необхідно врахувати індексацію заробітної плати в розмірі 5696,13 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 27441,93 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в розмірі 22641,56 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного суду України.

Відповідно до рішень Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14 травня 2013 року та 28 травня 2013 року отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування,

3

враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Більше того, у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Однак, надаючи правову оцінку належності обраного заявником способу захисту, слід зважати й на його ефективність з точки зору і статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту" ухваленої на 114-й сесії Комітету міністрів від 12 травня 2004 р. передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.

Зокрема, у пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

Підставою для відмови у прийнятті такого рішення можуть бути лише визначені законодавством обставини. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд - видати розпорядження, або відмовити у його виданні, існує лише один правомірний варіант поведінки (Ухвала ВАСУ від 04.08.2016 року по справі № 806/639/15 (№ в ЄДРСРУ 59664417)).

Є дискреційні повноваження і у суду, які визнаються Європейським судом з прав людини (зокрема у справі «Довженко проти України») , який у своїх рішеннях зазначає лише про необхідність визначення законності, обсягу, способів та меж застосування свободи оцінювання представниками судових органів, виходячи з відповідності таких повноважень суду принципу верховенства права. Це забезпечується, зокрема, відповідним обґрунтуванням обраного рішення у процесуальному документі суду тощо (Ухвала ВССУ від 21.09.2016 року по справі № 754/9897/15-к (№ в ЄДРСРУ 61426399).

Таким чином, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

4

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну з аяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі ст. 33 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 40, ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 2, 4 , 7, 17, 94, 158-163, 256 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кам'янському районі Черкаської області про визнання неправомірною відмови про донарахування пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю

Визнати протиправними дії Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської областіз приводу відмови ОСОБА_1 у включенні до заробітку для обчислення пенсії індексації заробітної плати в розмірі 5696,13 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 27441,93 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в розмірі 22641,56 грн.

Зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести з 05.09.2016 року донарахування сум, отриманих ОСОБА_1 за місцем роботи за період з 12.2005 року по 11.2010 року до призначення йому пенсії у розмірі 90% заробітної плати у відповідності до ст. ст. 37,37-1 Закону України "Про державну службу", а саме:

-індексацію заробітної плати в розмірі 5696,13 грн.

-матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 27441,93 грн.;

-матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб в розмірі 22641,56 грн.;

Зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області виконати постанову негайно, в порядку встановленому для виконання судових рішень.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: