справа № 691/734/16-а
провадження № 2-а/691/42/16
27 грудня 2016 рокум. Городище
Городищенський районний суд Черкаської області у складі судді Синиці Л.П., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду в місті Городище Черкаської області, матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
позивач, керуючись ст. ст. 19, 22, 46, 64, 58, 92, 117 Конституції України ст.37 Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, в редакції чинній на час призначення пенсії, постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», у редакції чинній на дату призначення пенсії, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ, Законом України «Про державну службу» від 01.01.2008 року №76-УІІІ, звернулася до суду з вимогою до УПФУ в Городищенському районі Черкаської області, та просила, визнати дії щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними (1), зобов'язати здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 №865 в редакції, чинній на дату призначення пенсії, з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, яка застосовується з 01.12.2015 року у такому ж самому процентному відношенні, в якому її нарахування здійснювалось до 01.12.2015 року (2).
В судовому засіданні позивач заявлену вимогу підтримала в повному обсязі, з підстав наведених у позові, та зазначила, що Україна є правовою державою, в якій визначається і діє принцип верховенства права, Управління ПФУ в Городищенському районі Черкаської області незаконно відмовило в проведенні перерахунку пенсії через те, що безпідставно віднесло до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №76. Оскільки пенсія як державному службовцю була призначена до набрання чинності цим Законом, має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013.
Представник відповідача не визнав позовні вимоги, подав заперечення, з посиланням на те, що Закон №76-УІІІ, за яким скасовано саме право на перерахунок пенсії, є чинним і підлягає до виконання, Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнавався, беручи до уваги позицією Конституційного Суду України викладену у рішенні №20-рп/2011 року та рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99, позиції Європейського суду з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» та в ухвалі «Великода проти України» від 03.06.2014р., звуження прав та соціальних гарантій позивача, з посиланням на положення ст.22 Конституції України, є помилковим. Відмова здійснити перерахунок пенсії ґрунтується на діючому законодавстві, винесена в межах повноважень, у передбачений спосіб, та не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивач отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих прав та/або позбавлення її права на соціальний захист. Вказує, що до 01.01.2015 року, за ст.37-1 Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснювався виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був визначений Порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії, призначеної до Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а пунктом 5 даної постанови було передбачено перерахунок пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. 28.12.2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон України №76-УІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів, набрав чинності з 01.01.2015р.), яким, зокрема, внесено зміни до статті 37-1 Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не передбачає підвищення заробітної плати державних службовців, лише збільшуються на 25% посадові оклади за рахунок зменшення складових заробітної плати (індексації, надбавок, доплат, премій). З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначалася відповідно до Закону «Про державну службу», та пенсії в порядку і на умовах, визначених вищезазначеними законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не переховуються. Оскільки з 01.05.2016 року вступив в дію Закон України від 10.12.2015 року №889-УІІ «Про державну службу», стаття 37-1 втратила чинність, та проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 16.12.1993 №3723-ХІІ, не передбачає взагалі. На момент виходу позивача на пенсію за ст.37 Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993, пенсія держаним службовцям призначалася у розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, що передбачений ч.2 ст.99 КАС України, та не надано доказів щодо пропущення строку з поважних причин, як і не надано клопотання паро поновлення строку звернення до адміністративного суду, ст.102 КАС України. Враховуючи викладене, на підставі ст.100 КАС України даний адміністративний позов повинен бути залишений без розгляду. Звертає увагу, що відмова у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих прав та/або позбавлення її права на соціальний захист. Приймаючи рішення, просив, врахувати й правову позицію Європейського суду з прав людини, що викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014р., щодо можливості зміни законодавчих норм, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Конституційний Суд України у п.2.1 рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставить під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Суд, врахувавши думку сторін, в т.ч. представника відповідача, щодо невизначеності механізму перерахування пенсії державним службовцям, вивчивши доводи позовної заяви, заперечення на позов, та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
За нормами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися за захистом своїх прав, свобод та інтересів, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. За загальним правилом територіальної підсудності адміністративних справ, ч.1 ст.19 КАС України, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Предметом спору є відмова Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної як держаному службовцю, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та зобов'язання здійснити такий перерахунок пенсії.
За нормами ст.71 ч.1, ст.11 ч.1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а також розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_2, позивач у справі, з 30.09.2011 року призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 80% суми її заробітної плати.
08.07.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, відповідача у справі, з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», та надала довідку про заробітну плату від 04.07.2016 №С-214/0-208/19-16, що видана відділом Держгеокадастру у Городищенському районні Черкаської області.
За наслідками розгляду заяви вищевказаної, у листі від 08.07.2016 №2485/03 Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, відповідач у справі, повідомило, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, з тих мотивів, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015року №213, згідно з яким у разі неприйняття до 01червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до спеціальних законів, в тому числі, відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим, пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 внесено зміни до деяких нормативно-правових актів України щодо пенсійного забезпечення, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», де виключено п.4 зазначеної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Роз'яснено звернення до суду за захистом прав.
Відповідно до ст.37 ч.1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. за №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За нормами ст.33 цього Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01 грудня 2015 року, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року, в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами - пункт 4. Відповідно до п. 5 цієї постанови перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п. 5 змінений.
Отже, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно Закону України «Про державну службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців, і позивач мала право на перерахунок пенсії відповідно до умов та в порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України із січня 2015 року.
За таких обставин, маючи відповідне право, позивач звернулася з заявою про перерахунок пенсії, та отримавши відмову компетентного органу, не може його реалізувати, що і слугувало зверненню до суду з позовною заявою в порядку адміністративного судочинства.
На момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України, тобто Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, відповідача у справі, за перерахунком пенсії, питання такого перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів ст.37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ст.58 ч.1 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст.22 Конституції України, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, і при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання таким чином громадян у правовій невизначеності, слід, на думку суду констатувати, як невиправдане втручання у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до ч.2 ст.72 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Посилання відповідача на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є необґрунтованим, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Суд, приймаючи рішення по заявленій вимозі, враховує практику Європейського суду з прав людини, в т.ч., рішення у справах «Ейрі проти Ірландії», «Великода проти України», та вважає, що останні у регулюванні спірних відносин (суспільних відносин у соціальній сфері) є гарантуванням права кожного на достатній життєвий рівень, і змінюючись, законодавчі норми не можуть погіршувати соціально-економічні права громадян, тобто позивача у справі.
Оцінивши надані сторонами докази, суд вважає, що наявні підстави для проведення перерахунку та виплати ОСОБА_2, позивачу в справі, пенсії державного службовця згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідно до довідки про заробітну плату від 04.07.2016 №С-214/0-208/19-16, що видана відділом Держгеокадастру у Городищенському районні Черкаської області, з збереження 80% нарахування пенсії, починаючи з 01 липня 2016 року, так як позивач звернулася за цим перерахунком до управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області 08.07.2016 року, а згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За нормами ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.
Отже, судовий збір в розмірі 551,20грн. необхідно віднести на рахунок держави, оскільки позивач відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від його сплати.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.22, ст.58 ч.1 Конституції України, Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, в редакції чинній на час призначення пенсії, Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року, в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 6, 7, 11, 17, 18, 23, 71, 72, 94, 159, 161, 163, 185 КАС України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до вимог ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, за постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у тому самому процентному відношенні, в якому здійснювалось нарахування, починаючи з 01.07.2016 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, на користь держави 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, через Городищенський районний суд Черкаської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення.
Суддя ОСОБА_3