Справа № 570/5510/16-п
Номер провадження 3/570/1578/2016
23 грудня 2016 року
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Кушнір Н.В., розглянувши в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне вул.П.Могили 24/ справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в АДРЕСА_1, офіційно непрацевлаштованого,
за ч.1 ст.173-2, ч. 1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 жовтня 2016 року близько 17 год. 10 хв. та 22 жовтня 2016 року ОСОБА_1 по місцю проживання АДРЕСА_1 нв присутності дітей нецензурно ображав свою співмешканку ОСОБА_2, шарпав за одяг, виганяв з будинку, чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої.
Правопорушника належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи за адресою, вказаною ним особисто, проте до суду він не з'явився, надумку судді, з метою ухилитися від притягнення до адміністративної відповідальності.
Враховуючи що в справі є достатні дані про обізнаність правопорушника зі своїми правами, про місце і час розгляду справи в суді, а також наявні його пояснення та відсутнє клопотання про перенесення судового розгляду, в яке він не прибув з невідомих причиндостатність матеріалів справи для прийняття рішення, відсутність необхідності заслуховувати його особисті пояснення з приводу події, беручи до уваги думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, встановлені строки розгляду вказаних справ, вважаю за можливе розглянути матеріали за його відсутності.вважаючи, що за наведених обставин його право на захист порушено не буде.
Правопорушник в своїх письмових поясненнях, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення та містяться в матеріалах справи,свою вину у скоєному визнав, показав, що проживав з співмешканкою, з якою виник конфлікт, з приводу якого вона звернувся в поліцію. Факт вчинення насильства в сім»ї при встановлених судом обставинах підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення РВ 012623, 013196 поясненнями потерпілої ОСОБА_2, свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4 Протоколи про адміністративне правопорушення складені у присутності правопорушника та його копія йому невручена із-за відмови, про що свідчать відповідні застереження. Відповідно до тексту протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз»яснено права, передбачені ст.63 Конституції України і ст.268 КпАПУкраїни.
Відповідно до ч.ч.2, 4 ст.3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права й обов'язки. Оскільки правопорушник та потерпілі являються сім'єю, дії правопорушника підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КпАП України.
Диспозицією вказаної статті передбачено, що вчинення насильства в сім'ї - це умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Відповідно до Закону України «Про попередження насильства у сім'ї» від 15 листопада 2011 року насильство в сім'ї - це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психологічному здоров'ю. Протиправні дії за цією статтею можуть мати характер фізичного, психологічного чи економічного насильства.
Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно ст.245 КпАП України завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. За правилами ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Згідно положень ст.280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати,чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Вказані докази є належними та такими, що повністю узгоджуються між собою, не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості,
Таким чином, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КпАП України як вчинення насильства в сім'ї.
При обранні виду та визначенні розміру адміністративного стягнення суд враховую особу правопорушника, обставини, за яких відбувалися події і вважаю за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт у мінімальному розмірі, протипоказань для чого судом не встановлено. Саме такий його вид у відповідності до ст.23 КпАПУкраїнибуде мірою відповідальності, достатньою для досягнення мети виховання особи, яка вчинила адміністративнеправопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вирішено питання про стягнення судового збору відповідно до ст.40-1 КпАПУкраїни.
На підставі ч.1 ст.173-2 КУпАП, керуючись ст.ст.40-1, 283, 284 КпАП України, суддя
об'єднати справу № 3/570/1578/2016 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КпАП України в одне провадження з справою 3/570/1579/2016 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КпАП України та присвоїти № 3/570/1578/2016.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком на 30 (тридцять) год.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_4, паспорт НОМЕР_1 виданий Рівненським РВ УМВС в Рівненській області 24 грудня 2002 року) в прибуток Рівненського районного суду Рівненської області (№ рахунку 1217206700295, МФО 833017, ЄДРПОУ одержувача 38012756, код доходів 22030001, банк ГУДКСУ в Рівненській області ЄДРПОУ суду 26406260) судовий збір в розмірі 275 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання.
Суддя Кушнір Н.В.