Постанова від 28.12.2016 по справі 133/2199/16-а

Справа № 133/2199/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.12.2016

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

В складі головуючого - судді Сороки Д.В.

за участю секретаря Назарчук А.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Козятині

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козятинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про оскарження дій та зобов"язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, в якому просить визнати протиправною відмову Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у призначенні їй дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Козятинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити їй пенсію з 15 червня 2016 року відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та її заяви від 15 червня 2016 року.

В обґрунтування своїх вимог позивача зазначає, що перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 до дня його смерті. ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_2 помер. За життя, її чоловік був визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується відповідним свідоцтвом № НОМЕР_1 , виданим Вінницькою обласною державною адміністрацією 19.05.1997. Після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , 29.10.2015 їй було видано посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 2, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою № 508657 с. Захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 , пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В період з 22.07.1986 по 23.12.1986 ОСОБА_2 був призваний як військовозобов'язаний і перебував на військових зборах та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та був туди призваний на бойові роботи.

Після смерті чоловіка вона повторно шлюб не укладала, має страховий стаж понад 20 років. В зв'язку з тим, позивачка , як дружинавійськовослужбовця, який померпісля звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофинабула право на призначення їй пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і 15 червня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058 - IV. Однак, листом від 24.06.2016 № 741/06-38/02 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у призначенні вищевказаної пенсії, посилаючись на те, що її чоловік ОСОБА_2 не мав статусу військовослужбовця.

Абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Позивач в судове засідання не з"явився , але до суду від представника позивача- Голуб Н.Є. надійшла заява про слухання справи у її відсутності та відстутності позивача , позовні вимоги підтримують .

Від представника відповідача- Кучер Г.М. надійшла заява про слухання справи у її відсутності , позовні вимоги не визнає у повному обсязі .

Дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданим 19 жовтня 1985 року Козятинським райвідділом РАГС, актовий запис № 218. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 18 червня 2015 року відділом ДРАЦС реєстраційної служби Козятинського міськрайонного управління юстиції у Вінницькій області.

За життя, ОСОБА_2 був визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується відповідним свідоцтвом № НОМЕР_1 виданим Вінницькою обласною державною адміністрацією 19.05.1997р.

Після смерті чоловіка, 29.10.2015р. на ім'я позивачки було видано посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 2, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою № 508657 с.

Згідно експертного висновку центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 02.10.2015р. № 4357, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Також, судом встановлено, що в період з 22.07.1986 по 23.12.1986 ОСОБА_2 був призваний як військовозобов'язаний і перебував на військових зборах та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та був туди призваний на бойові роботи. Даний факт підтверджується архівною довідкою - галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 22.05.2014р. № 296 де міститься інформація з архівних документів військової частини № НОМЕР_4 та даними військового квитка НОМЕР_5 , де на стор.13 міститься інформація про проходження учбових зборів у 1986 році строком у 155 днів при військовій частині № НОМЕР_4 водієм, а на стор.24 - запис про участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 22.07.1986 по 23.12.1986 із зазначенням дози іонізуючого випромінювання.

Після смерті чоловіка ОСОБА_2 , позивачка повторно шлюб не укладала і має страховий стаж понад 20 років.

15 червня 2016 року позивачка звернулася до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружинівійськовослужбовця, який померпісля звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії, про що, листом від 24.06.2016 № 741/06-38/02 її повідомлено,посилаючись на те, що її чоловік не мав статусу військовослужбовця.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

За правилами статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

У період перебування ОСОБА_2 на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII «Про загальний військовий обов'язок».

Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов'язаними.

За правилами статей 7-9 цього Закону військовослужбовці і військовозобов'язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов'язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За правилами частини першої статті 16 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1934-XII «Про Збройні Сили України» держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей (підпункт 3 пункту 1 статті 3 цього Закону).

Системний аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Зазначене вище кореспондується зі статтею 10 Закону № 796-ХІІ, згідно з якою до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

Можливість отримання пільги, передбаченої абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Позивачка ОСОБА_1 має не менше 20 років страхового стажу, а її чоловік ОСОБА_2 - військовозобов'язаний, який був призваний на військові збори та помер внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачка має право на призначення дострокової пенсії , а відмова Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком , відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправною .

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абз.2 ч.1 ст.2 КАС України, завдання адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

З метою дотримання завдань адміністративного судочинства, відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, адміністративний суд має прийняти таке судове рішення, яке б грунтувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись ст.124 Конституції України, абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2,6,8,9,17,18,158-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію з 15 червня 2016 відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та її заяви від 15 червня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови , складеною у повному обсязі .

СУДДЯ :підпис

З оригіналом вірно:

Суддя

Секретар

Дата документу 28.12.2016