Крижопільський районний суд Вінницької області
2-а/134/30/2016
Справа № 134/1004/16-а
Іменем України
"19" грудня 2016 р. Крижопільський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого - судді: Зарічанського В.Г.
з участю секретаря: Балух О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, в якому просила визнати протиправними дії Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови їй у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок їй пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки № 4-35/1078 від 16.06.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Вінницькій області.
Позивач в позові зазначила, що 26.06.2006 року їй як працівнику районного суду на посаді секретаря судового засідання Крижопільського районного суду Вінницької області, було призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.
21.06.2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Крижопільському районі Вінницької області із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням складових заробітної плати секретаря судового засідання станом на 01.07.2016 року, згідно довідки Територіального управління ДСА у Вінницькій області від 16.06.2016р. №4-35/1078.
30.06.2016 року відповідач листом № 349/06-40/02-1 повідомив позивачку про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ вказано, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку.
ОСОБА_1 вважає такі дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, враховуючи наступне:
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09 березня 2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 2 вересня 2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 9 березня 2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 16.06.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Вінницькій області, посадовий оклад секретаря судового засідання встановлено в сумі 3560,00 гривень.
Отже, позивачка вважає, що вона має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, при цьому розмір пенсії позивачці обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02 вересня 2015 року.
Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку їй пенсії згідно Закону України «Про державну службу»в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 4-35/1078 від 16 червня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, порушене право позивачки на перерахунок її пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки № 4-35/1078 від 16 червня 2016 року підлягає відновленню з 01 липня 2016 року, оскільки позивачка звернувся за перерахунком з наданням довідки про складові заробітної плати до пенсійного фонду 21 червня 2016 року.
Також, позивачка вважає безпідставними посилання відповідача в листі-відповіді на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 2 березня 2015 року, який набрав чинності 28 березня 2015 року, окремі положення 1 квітня 2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У даній справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачці, призначеної 24 червня 2006 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
21 липня 2016 року начальник Крижопільського об'єднаного управління ПФУ Вінницької області подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі, мотивуючи наступним.
Відповідно до п 5 Закону України від 02 березня 2016 року № 213- VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судове експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Враховуючи зазначене, з 1 червня 2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року за№ 3723 не призначаються, а призначені раніше не перераховуються.
Також, згідно чинної редакції Закону України № 3273, станом на 1 лютого 2016 року (Закон доповнено статтею 37-1, згідно із Законом № 432-ІV від 16 січня 2003 року; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-ІV від 17 листопада 2005 року; текст статті 37-1 в редакції Закону № 76-VІІІ від 28 грудня 2014 року щодо набрання чинності норм зазначеного Закону див. «Прикінцеві положення») стаття 37-1-порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців-умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Також визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Єдина постанова, яка регулює питання перерахунку пенсії та порядок обчислення заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» є Постанова Кабінету Міністрів України № 865, 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Позивачка в своїх вимогах щодо права на проведення перерахунку посилається на постанову КМУ № 644 від 02 вересня 2015 р., якою було внесено зміни до додатку 47 «Схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів аппарату місцевих судів та п.4 Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року, але Постановою КМУ № 1013 від 9 грудня 2015 року були внесені з 1 грудня 2015 року зміни до Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року, а саме виключено п.4, який регулював проведення перерахунку пенсій в зв'язку із зміною заробітної плати непрацюючим державним службовцям.
Отже, починаючи з 01 грудня 2015 року відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1
В судове засідання позивачка не з'явилася, однак подала до суду заяву, в якій просить справу слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності, заперечує проти задоволення позовних вимог згідно письмового заперечення.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України розглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяви учасників процесу, доводи позовної заяви, заперечення на позовну заяву, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має в порядку, встановлено цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Судом встановлено, що позивачка працювала на посаді секретаря судового засідання Крижопільського районного суду Вінницької області.
26 червня 2006 року була звільнена з посади секретаря судового засідання Крижопільського районного суду відповідно п. 2 ст. 40 КЗпП України.
ОСОБА_1 перебуває на обліку, як одержувачка пенсії за віком з 26 червня 2006 року, пенсія призначена за нормами Закону України «Про державну службу».
21 червня 2016 року позивачка звернулась до УПФ України в Крижопільському районі Вінницької області із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням складових заробітної плати секретаря судового засідання станом на 01 липня 2016 року, згідно довідки Територіального управління ДСА у Вінницькій області від 16 червня 2016 року № 4-35/1078.
30 червня 2016 року відповідач листом № 349/06-40/02-1 повідомив позивачці про відмову в перерахунку пенсії,посилаючись на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 1 червня 2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ, де вказано, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку.
Із встановлених обставин вбачається, що між позивачкою та відповідачем, як фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір в межах якого позивачка вважає, що відповідач своїм рішенням про відмову у перерахунку пенсії, порушив її право на соціальний захист, а тому ОСОБА_1 оспорює таку відмову.
Відповідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно ч. 1 ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються ї вимоги та заперечення
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 (в редакції на час призначення пенсії позивачці) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, а саме встановлено місячний посадовий оклад (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) для 6 категорії, посади секретаря суду 0,3. Згідно примітки: у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50 відсоткового зменшення.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу)у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції, чинній на час набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02 вересня 2015 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положеннями Постанови № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 16 червня 2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Вінницькій області ОСОБА_1, посадовий оклад секретаря судового засідання з 01 липня 2016 встановлено в сумі 3560,00 гривень.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачці обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 2 вересня 2015 року.
Крім цього суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону № 3723-XII, стосуються тільки тих пенсій, які призначаються після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.
Отже, суд приходить до висновку, що дії відповідача з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 4-35/1078 від 16 червня 2016 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивачки на перерахунок її пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки ТУ ДСА у Вінницькій області № 4-35/1078 від 16 червня 2016 року підлягає відновленню з 01 липня 2016 року.
Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 № 213 з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 2 березня 2015 року, який набрав чинності 28 березня 2015 року, окремі положення 1 квітня 2015 року.
У п. 5 Прикінцевих положень цьогоЗакону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачці, призначеної до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Стаття 8 КАС України зобов'язує суд при вирішенні справи по суті керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції Українигарантується.
З аналізу законодавчих норм слідує, що вказана норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскільки відповідачем неправомірно відмовило позивачці в проведенні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163, 254 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 до Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця задовольнити.
Визнати протиправними дії Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Крижопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки № 4-35/1078 від 16.06.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Вінницькій області з 01.07.2016 року.
Стягнути з Крижопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: