Калинівський районний суд Вінницької області
132/3356/16-а
27.12.2016
Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Павленко І.В.
при секретарі Жовті С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка справу за адміністративним позовом Виробничо-комерційного підприємства «Росита» до Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області від 13.10.2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із встановлення зони санітарної охорони»,-
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області від 13.10.2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із встановлення зони санітарної охорони».
Позов мотивований тим, що ВКП "Росита" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №6119 від 12.04.2016 року з метою видобування мінеральних природних столових вод Холоневського родовища (свердловина №70 в с.Іванів) Калинівського району Вінницької області.
Пунктом 3 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №6119 передбачено розроблення та затвердження зони санітарної охорони та суворе дотримання їх режиму.
З метою виконання п.3 особливих умов спеціального дозволу ВКП "Росита" звернулось до Іванівської сільської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для встановлення зон санітарної охорони навколо свердловини №70 Холоневського родовища підземних мінеральних природних столових вод на території населеного пункту с.Іванів.
Рішенням №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради від 13 жовтня 2016 року у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із встановлення ЗСО ВКП «Росита» відмовлено через відсутність передбачених законом підстав для встановлення ЗСО навколо свердловини №70.
ВКП «Росита» вважає рішення Іванівської сільської ради №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області від 13.10.2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із встановлення зони санітарної охорони» протиправним та такими, що підлягає скасуванню. За вказаних обставин ВКП «Росита» звернулося до суду з даним позов з метою захисту своїх прав та інтересів.
Представник ВКП «Росита» на підставі довіреності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області в судове засідання також не з'явився, однак від голови Іванівської сільської ради ОСОБА_2 надійшло заперечення проти позову, згідно якого в задоволенні позовним вимог ВКП «Росита» просить відмовити з мотивів наведених у запереченні, справу розглянути за відсутності представника Іавнівської сільської ради Калинівського району Вінницької області.
Відповідно ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи в її відсутність. Відповідно судовий розгляд справи при таких обставинах здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ВКП "Росита" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами №6119 від 12.04.2016 року з метою видобування мінеральних природних столових вод Холоневського родовища (свердловина №70 в с.Іванів) Калинівського району Вінницької області для промислового розливу (а.с.19-20).
Пунктом 3 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №6119 від 12.04.2016 року передбачено розроблення та затвердження зони санітарної охорони та суворе дотримання їх режиму(а.с.19-20).
З метою виконання п.3 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №6119 від 12.04.2016 року та у відповідності до вимог ст.93 Водного кодексу України, п.1 ст.122 Земельного кодексу України, п.3 Постанови КМУ від 18.12.1998 року №2024 «Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів», п.2 Постанови КМУ від 25.08.2004 року №1094 «Про порядок розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення» ВКП "Росита" звернулось до Іванівської сільської ради з заявою «Щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» для встановлення зон санітарної охорони навколо свердловини №70 Холоневського родовища підземних мінеральних природних столових вод орієнтовною площею 68,9 га на території населеного пункту с.Іванів (а.с.9).
Рішенням №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради від 13 жовтня 2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ВКП «Росита» відмовлено ВКП "Росита" у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для встановлення зон санітарної охорони свердловини №70 Холоневського родовища підземних мінеральних столових вод, у зв'язку з відсутністю передбачених законом підстав, а саме: свердловина №70 та межі розраховані для санітарної охорони водозаборів не перетинаються і не межують з встановленими зонами санітарної охорони водозаборів для централізованого водопостачання населення, лікувальних та оздоровчих потреб, та відсутні відповідні обмеження (обтяження) для використання земельних ділянок в районі розташування свердловини №70 (а.с.8).
Так, статтею 93 Водного кодексу України передбачено, що з метою охорони водних об'єктів у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб встановлюються зони санітарної охорони, які поділяються на пояси особливого режиму.
Межі зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Режим зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто даною статтею передбачено, що зона санітарної охорони (далі ЗСО) встановлюються лише у районах забору води для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб.
Такі ж підстави для встановлення ЗСО, визначені і в Постанові Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998р. №2024 "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів".
При цьому положення абз. 2 п.1 цієї Постанови не може розглядатись як самостійна правова норма, а має трактуватись лише у взаємозв'язку з змістом абзацу 1 цього пункту, яким визначено місця де такі ЗСО встановлюються.
Таким чином, оскільки в районі розташування свердловини №70 Холоневського родовища відсутні водозабори для централізованого водопостачання населення, лікувальних і оздоровчих потреб, а води самої свердловини №70 не передбачено використовувати для централізованого водопостачання населення, лікувальних чи оздоровчих потреб, встановлення ЗСО для свердловини №70 законодавством не передбачено.
Згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998р. №2024 "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів" ЗСО поверхневих та підземних водних об'єктів входять до
складу водоохоронних зон і поділяються на три пояси особливого
режиму.
Таким чином, проект землеустрою із встановлення ЗСО передбачає віднесення земель в межах поясів ЗСО до земель природоохоронного призначення із встановлення обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок в межах поясів ЗСО. При цьому у 2-й і 3-й пояс ЗСО свердловини №70 потрапляють численні приватні землеволодіння мешканців с.Іванів, для яких у разі встановлення ЗСО потрібно буде встановити обмеження щодо використання земельних ділянок без визначених на це законних підстав.
Згідно статті 46 Земельного кодексу України до земель іншого природоохоронного призначення належать земельні ділянки, в межах яких є природні об'єкти, що мають особливу наукову цінність.
Таку цінність дійсно мають джерела, призначені для централізованого водопостачання населення, а також джерела водопостачання, які використовуються для лікувальних чи оздоровчих потреб.
Однак, води свердловини №70 не мають лікувальних властивостей і не використовуватимуться для централізованого водопостачання населення, в зв'язку з чим для свердловини №70 законом не передбачена організація спеціального охоронного режиму та встановлення обмежень для суміжних землекористувачів і землевласників.
Враховуючи вищевикладене посилання ВКП "Росита" на особливі умови спеціального дозволу на користування надрами, як на підставу для розроблення проекту землеустрою із встановлення ЗСО для свердловини №70 є безпідставними, оскільки така умова дозволу не ґрунтується на визначених законом підставах для розробки проекту землеустрою, віднесення земель до категорії природоохоронних та встановлення спеціального режиму використання земель.
За вказаних обставин суд вважає, що приймаючи вказане рішенні відповідач діяв у відповідності до положень ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України.
Таким чином, в зв'язку з відсутністю в матеріалах справи доказів того, що рішення №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради від 13 жовтня 2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ВКП «Росита» прийняте з порушенням вимог закону в суду відсутні підстави визнавати незаконним спірне рішення, як і відсутні підстави зобов'язати Іванівську сільську раду вчинити певні дії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.46, 93 Водного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 1998р. №2024 "Про правовий режим зон санітарної охорони водних об'єктів", ст.ст.9-11, 69-71, 94, 122, 158-163, 167 КАС України, суд-
В задоволенні позову Виробничо-комерційного підприємства «Росита» до Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення №711 9-ї сесії 7-го скликання Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області від 13.10.2016 року «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою із встановлення зони санітарної охорони» - відмовити.
Відповідно до ст.186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: