печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31673/16-а
Категорія
30 листопада 2016 року cуддя Печерського районного суду Фаркош Ю.А. розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила:
- звернутися до Верховного Суду України з клопотанням про внесення подання до Конституційного Суду України щодо неконституційності відповідних положень Закону України №928- VIII «Про Державний бюджет України на 2016 рік» або інших законодавчих актів, якими обмежуються її права, визначені cт. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (№ 3551-XXII від 22.10.1993 року в редакції № 367-XIV від 25.12.1998 року) щодо гарантованої виплати щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у 2016 році;
- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню виплат, Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради, Центрального об»єднаного управління України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової державної грошової допомоги до 05 травня у 2016 році у розмірі меншому, ніж визначеному ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Центрального об»єднаного управління України в м. Києві нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2065 рік відповідно до ч. 5 cт. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (№ 3551-ХХП від 22.10.1993 року в редакції № 367-XIV від 25:12.1998 року), виходячи з 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат;
- встановити порядок виконання рішення, за яким стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік у розмірі 7 765, 00 грн. провести за рахунок коштів Державного бюджету України Державною казначейською службою України шляхом списання в безспірному порядку на користь ОСОБА_1 або її представника за довіреністю з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України.
В обґрунтування позову зазначила, що вона є інвалідом Великої Вітчизняної війни 1-ої групи. Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», їй гарантовано виплату щорічної разової державної грошової допомоги до 5 травня у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, що станом на 2016 рік становить 10 740,00 грн. Проте всупереч вказаним приписам позивачу було нараховано і виплачено 2975, 00 грн., тобто недоплата склала 7 765, 00 грн.
У письмових запереченнях Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації просило суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації не є розпорядником бюджетних коштів по виплаті зазначеної допомоги не встановлює її розмір, не проводить нарахування та виплату.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у своїх письмових запереченнях просив суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що Конституційним судом України не приймалось Рішення про визнання неконституційною постанови Кабінету Міністрів України № 147 від 31.03.2015 року, а тому виплата разової щорічної допомоги до 5 травня позивачу у 2016 році проведена згідно з чинним законодавством України.
Доводи письмових заперечень Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва зводяться до того, що воно не є розпорядником бюджетних коштів по виплаті зазначеної допомоги, не встановлює її розмір, не проводить її нарахування та виплату, а отже є неналежним відповідачем. В той же час позивач не зверталась до управління Пенсійного фонду України в Печерському районі-м. Києва відносно питання про нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому просило в задоволенні позову відмовити.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус інваліда війни 1 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.11.2014, та має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни.
ОСОБА_1 отримала разову грошову допомогу за 2016 рік у розмірі 2835 грн., встановленому постановою КМУ від 31.03.2015 року № 147.
Вважаючи дії відповідача щодо виплати допомоги у розмірі, меншому, ніж встановлений ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Частиною 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановленою, що щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.
Згідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається КМ України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» - норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 147 від 31 березня 2015 року «Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», установлено, що у 2015 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: 1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто та інших місць примусового тримання, визнаним інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: І групи - 2835 гривень.
Згідно до п. 8 ст. 7 БК України - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, та відповідно до ч. 1 ст. 23 цього Кодексу, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Пунктами 2 та 3 рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 13 січня 2012 року вирішено, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України».
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про те, що позивачу правомірно нарахована та виплачена щорічна одноразова допомога до 5-го травня за 2016 рік у розмірі 2975, 00 грн., а тому відсутні підстави для задоволення вимог позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 11, 71, 94, 99, 158-163, 183-2 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Ю.А. Фаркош