Постанова від 23.08.2016 по справі 757/34702/16-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34702/16-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2016 року

Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Васильєвої Н.П.,

при секретарі Норенко А.А.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Зінченко І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративний позов ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України про зобов,язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Печерського районного суду міста Києва з заявою та просив зобов,язати Пенсійний фонд України передати заяву ОСОБА_3 до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України для розгляду справи по суті. Позивач посилався на таке: ОСОБА_3 є громадянином України ІНФОРМАЦІЯ_1, має паспорт громадянина України, ідентифікаційний номер, стаж роботи, який складає приблизно 36 років, на даний час не працює, в 2002 році виїхав з України на постійне проживання до Ізраїлю, де був прийнятий на консульський облік в консульському відділі посольства України в державі Ізраїль. Перед виїздом з України мешкав за адресою: АДРЕСА_1. Таким чином при віці 67 років та страховому стажі більше 36 років він досяг усіх умов для призначення пенсії за віко м. До виїзду до Ізраїлю та на даний час пенсія позивачеві не призначалась. Оскільки позивач постійно мешкає в Ізраїлі, де відсутній територіальний орган ПФУ, у нього виникли труднощі щодо того, до якого з управлінь ПФУ йому звертатися. Для реалізації свого права на отримання пенсійних виплат 29 березня 2016 року він звернувся через свого представника до УПФУ в Галицькому районі міста Львова, подавши особисто засвідчену нотаріально заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії разом з усіма необхідними документами в оригіналах. УПФУ в Галицькому районі міс та Львова було йому відмовлено з тієї причини, що не уповноважене розглядати таку заяву, адже позивач не проживає на території України. Тому, потребуючи допомоги в реалізації свого законного права на пенсію 04 березня 2016 року представники позивача звернулися до відповідача з заявою про визначення уповноваженого територіального органу, що має розглядати заяву по суті та направити її за належністю. У своєму листі від 21 квітня 2016 року номер 5031/Ш-11 відповідач безпідставно відмовив у задоволенні заяви позивача.

У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги позову.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на відсутність підстав для його задоволення. У відповідності до п.2.23 Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію. Згідно з п.4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою, яка затверджена Додатком номер 2 Порядку. Пересилання поштою пенсіонером або його законним представником заяви про призначення пенсії не передбачено, оскільки факт пересилання такої заяви поштою унеможливлює необхідність пенсіонера засвідчити свою особу та пред,явити оригінал паспорту. Виключно за таких умов можливе призначення пенсії. Іншого порядку призначення пенсії чинним законодавством України не передбачено. Враховуючи вищенаведені вимоги щодо порядку звернення за пенсією, рішення про її призначення /поновлення/ може бути прийнято відповідним управлінням Фонду за умови особистого звернення заявника або його уповноваженого представника та надання заяви встановленої форми разом з документами, необхідними для призначення пенсії. Виходячи з наведеного, повноваження Пенсійного фонду України щодо визначення уповноваженого органу, якому необхідно передати на розгляд заяву позивача національним законодавством в сфері пенсійного забезпечення не встановлено.

Суд вважає вимоги заяви підлягаючими задоволенню за наступних підстав: 29 березня 2016 року представник позивача звернувся особисто до Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова, подав особисто засвідчену заяву ОСОБА_3 про призначення пенсії разом з усіма необхідними оригіналами документів. Відповіддю від 08 квітня 2016 року за номером 5480/02-14 УПФУ у Галицькому районі міста Львова відмовив у розгляді заяви про призначення пенсії позивачеві на тій підставі, що дане УПФУ, на його думку, не уповноважене розглянути таку заяву, оскільки позивач не проживає на території України. У зва,язку з цим 04 березня 2016 року представник позивача звернувся до Пенсійного фонду України та просив визначити уповноважений територіальний орган, що має розглянути заяву позивача по суті та направити її за належністю. Відповідач листом номер 5031/Ш-11 від 21 квітня 2016 року безпідставно відмовив у переданні заяви позивача уповноваженому для розгляду питання щодо призначення пенсії позивачеві органу. У відповідності до ст.7 Закону України «Про звернення громадян» «Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п,яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. ПФУ в межах своєї компетенції мав передати заяву позивача управлінню, уповноваженому розглядати його заяву по суті. У відповідності до п.п.5 п.4 Постанови КМ України номер 280 від 23 липня 2014 року «Про затвердження положення про Пенсійний фонд України» ПФУ як центральний орган виконавчої влади, відповідно до покладених на нього завдань, організовує, координує та контролює роботу його органів щодо призначення /перерахунку/ та виплати пенсії. У відповідності до пп.7 п.4 Положення «Про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, а також про об,єднанні управління, затвердженого постановою правління ПФУ від 22 грудня 2014 року номер 28-2 Управління фонду відповідно до покладених на нього завдань зокрема виплачують пенсії. Таким чином, відповідач не є територіальним органом, який має повноваження виплачувати позивачеві пенсію, але він організовує, координує роботу своїх органів, а таким чином з урахуванням Закону України «Про звернення громадян» зобов,язаний переслати заяву позивача своєму територіальному органу за належністю. Відповідач мав передати заяву позивача відповідальному органу, таким чином, сприяючи реалізації конституційного права ОСОБА_3 на пенсію.

Як встановлено у судовому засіданні, на час розгляду справи у суді відповідач не передав заяву позивача до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України для розгляду її по суті, так само як і не розглянув її сам її по суті. Посилання позивача на ст.ст. 44, 45 Закону України «Про загальнообов.язкове пенсійне страхування» , що регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії та порядок подання та оформлення документів для призначення /перерахування/ пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов.язкове державне пенсійне страхування» суд до уваги не приймає, оскільки вказані питання не стосуються позовних вимог ОСОБА_3

На підставі ст. 3 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування, пп.5 п.4 Постанови КМ України номер 280 від 23 липня 2014 року «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», Постанови КМ України номер 497 від 11 квітня 2002 року «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду», керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України про зобов,язання вчинити певні дії, задовольнити.

Зобов,язати Пенсійний фонд України направити звернення ОСОБА_3 за належністю в порядку та в межах строків, встановлених ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» до відповідного територіального управління, яким повинно вирішуватись питання, порушені у зверненні ОСОБА_3

На постанову може бути подана апеляція в Апеляційний адміністративний суд міста Києва протягом десяти днів після його проголошення. Особами, які не були присутні про проголошенні постанови - в той же строк з дня отримання його копії.

Суддя