№ 207/3300/16-а
№ 2-а/207/85/16
19 грудня 2016 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Погребняк Т.Ю., при секретарі Білецькій В.В., розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася в Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська з позовом до Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії за заявленою довідкою Державної фінансової інспекції в Дніпропетровськй області від 17.08.2016 року № 11-33 , зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 90% суми заробітної плати згідно вказаної вище довідки.
В обгрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що вийшла на пенсію державного службовця 01 грудня 2009 року відповідно до Закону України «Про Державну службу». В жовтні 2016 року позивач звернулася з заявою до Дніпродзержинського об'єднанного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року та надала довідку Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області № 11-33 від 17.08.2016 року .
Рішенням комісії по розгляду звернень громадян УПФУ від 01.11.2016 року № 49 їй відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на норми закону «Про Державну службу». Вважає дії відповідача незаконними і просить, посилаючись на діюче законодавство, задовольнити заявлений позов.
Представник відповідача заперечує проти заявленого позову, мотивуючи тим, що постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Отже, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також, у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій»
Суддя, вивчивши матеріали позову, заперечення відповідача проти позову, вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії з 01.12.2009, отримує пенсію відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 3723-ХІІ «Про державну службу». У листопаді 2016 року позивачка звернулась до Дніпродзержинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з проханням здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року та надала довідку Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області № 11-33 від 17.08.2016 року .
Відповідно до ст.19 Конституції України , органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також, у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 від 08.07. 2011 року зміни до ст..37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій»
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ (у редакції, на час мого звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанову КМУ від 09.12 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час мого звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час, всупереч ст.. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
До правовідносин сторін також не можуть бути засновані положення Закону "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889- VIII, що набув чинності із 01 травня 2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 05 травня 2016 року, а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Ст. 22 Конституції Украї ни встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу",, «Про прокуратуру» «;Про судоустрій і статус суддів", «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Пенсія позивачу призначена з 2009 року, тобто, до внесення змін до Закону України « Про Державну службу ». Відповідно до вказаних обставин, підвищення розміру заробітної плати на посаді, з якої позивачка виходила на пенсію державного службовця до зобовязує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці виходячи із 90% суми заробітної плати заробітної плати розрахованої з урахуванням нового посадового окладу .
Зазначене є підставою для визнання дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно наданої позивачкою довідки. Позивачем при поданні позовної заяви було оплачено судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 19, 21, 46, 92, 116, 152 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 12, 71, 158-163,167, 171, 186 КАСУ України, суддя
Позов ОСОБА_1 до Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітних плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі поданої довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровськй області від 17.08.2016 року № 11-33.
Зобов'язати Дніпродзержинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у звязку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з довідки про заробітну плату Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області № 11-33 від 17.08.2016 року, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 90 % .
Стягнути з Дніпродзержинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанову може бути оскаржено до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Погребняк Т.Ю.