Постанова від 28.12.2016 по справі 826/5907/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 грудня 2016 року № 826/5907/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченко І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежко В.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс»

доДержавної фіскальної служби України

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання протиправними дії відповідача по неприйняттю від ТОВ «УПК-Європлюс» на реєстрацію заяви про реєстрацію платником акцизного податку від 29.02.2016р.;

- зобов'язання відповідача визнати позивача таким, що отримав статус платника акцизного податку з 29.02.2016р. та внести дані про реєстрацію 29.02.2016р. ТОВ «УПК-Європлюс» платником акцизного податку з реалізації пального до реєстру.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем протиправно не прийнято від ТОВ «УПК-Європлюс» заяви про реєстрацію платником акцизного податку від 29.02.2016р. та не зареєстровано підприємство платником акцизного податку з 29.02.2016р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідачів проти позовних вимог заперечив.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (код ЄДРПОУ 32497680) зареєстровано та як платник податків перебуває на податковому обліку в Переяслав-Хмельницькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області.

Одним з основних видів діяльності ТОВ «УПК-Європлюс» є 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Як зазначає представник позивача, станом на дату подання ТОВ «УПК-Європлюс» заяви про реєстрацію (29.02.2016р.) вищезазначений порядок не був затверджений.

На виконання п.п. 212.3.4 п. 212.3 статті 212 ПК України ТОВ «УПК-Європлюс» в електронному вигляді 29.02.2016р. було направлено заяву про реєстрацію підприємства платником акцизного податку.

Як вбачається з Витягу з особистого кабінету платника, роздруківка якого міститься в матеріалах справи, вказана заява від 29.02.2016р. має стан - прийнята.

Однак, як зазначає представник позивача, відповіді від контролюючого органу на неї не було.

В подальшому, ТОВ «УПК-Європлюс» повторно 01.03.2016р. направило заяву про реєстрацію платником акцизного податку.

Відповідно до Квитанції №1 від 01.03.2016р. в 09:52:55 Документ доставлено до центрального рівня ДФС України. Документ збережено на центральному рівні з зауваженнями. Через певний час подбайте про прийом квитанції №2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття вашого електронного звіту на районному рівні. Попередження - закінчення подання форми - 29.02.2016р.

Згідно Квитанції №2 від 01.03.2016р. о 09:52:55 Документ доставлено до районного рівня 1001 Переяслав-Хмельницька ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (Баришівсько-Березанське відділення (м. Баришівка). Документ не прийнято до розгляду. У п. 5 «Код пункту реалізації» заповнено некоректно.

Також, позивачем 10.03.2016р. було направлено заяву про реєстрацію платником акцизного податку.

Квитанцією №1 від 10.03.2016р. о 13:40:18 повідомлено, що Документ збережено на центральному рівні. Через певний час подбайте про прийом квитанції №2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття вашого електронного звіту на районному рівні.

Відповідно до Квитанції №2 від 10.03.2016р. о 13:40:18 Документ не прийнято до розгляду. У п. 5 «Код пункту реалізації» заповнено некоректно.

Позивачем, 10.03.2016р. повторно було подано заяву про реєстрацію платником акцизного податку.

Згідно Квитанції №1 від 10.03.2016р. в 13:51:28 Документ збережено на центральному рівні. Через певний час подбайте про прийом квитанції №2 щодо результатів перевірки та прийняття/неприйняття вашого електронного звіту на районному рівні.

Відповідно до Квитанції №2 від 10.03.2016р. в 13:51:28 За результатами розгляду ТОВ «УПК-Європлюс» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 10.03.2016р. №2902. за необхідності сформуйте запит для отримання витягу з реєстру.

Таким чином, ТОВ «УПК-Європлюс» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального лише 10.03.2016р. за №2902.

Однак, не погоджуючись з діями відповідача щодо не прийняття від позивача на реєстрацію заяви про реєстрацію платником акцизного податку від 29.02.2016р. та реєстрації його як платником акцизного податку з 29.02.2016р., позивач зазначає, що оскільки на дату подання ТОВ «УПК-Європлюс» (29.02.2016р.) заяви про реєстрацію платником акцизного податку відповідний Порядок про затвердження форм заяви про реєстрацію платником акцизного податку затверджений не був, то за аналогією закону слід застосовувати положення Податкового кодексу України щодо реєстрації акцизних накладних.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача зазначив, що оскільки на час подання позивачем заяви (29.02.2016р.) про реєстрацію платником акцизного податку відсутні форми заяви про реєстрацію та акта інвентаризації обсягів залишку пального було запропоновано використовувати заяву та акт з проектів відповідних нормативно-правових актів щодо впровадження та функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального, розміщених на офіційному веб-сайті ДФС України.

Також представник відповідача зазначив, що Листом від 16.02.2016р. №5330/7/99-99-21-05-17 «Щодо суб'єктів господарювання, які здійснюють реалізацію пального» ДФС України, який наданий позивачем до матеріалів справи, визначено порядок та особливості реєстрації платником акцизного податку.

Як зазначено в листі від 16.02.2016р., відповідно до пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

Крім цього, особа, що здійснює реалізацію пального, повинна не пізніше 20 березня 2016 року подати до контролюючого органу за основним місцем обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального.

З метою визначення кола потенційних платників акцизного податку з реалізації пального Державна фіскальна служба України направляє перелік суб'єктів господарювання, які у січні - лютому 2016 року здійснювали реалізацію пального за кодами УКТЗЕД, зазначеними у пп. 213.3.4 п. 213.3 ст. 213 Кодексу, та просить опрацювати з такими суб'єктами питання щодо подання заяв про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та актів інвентаризації залишків пального.

Відповідно до п. 117.3 ст. 117 Кодексу здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у встановленому порядку тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Крім того, ДФС просить провести роз'яснювальну роботу з платниками акцизного податку з реалізації пального з урахуванням переліку проектів нормативно-правових актів щодо впровадження та функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального, розміщених на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України (sfs.gov.ua) у підрозділі "Проекти регуляторних актів" розділу "Регуляторна політика", які на даний час проходять процедуру реєстрації та затвердження у відповідних органах, зокрема:

- проект постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального";

- проект наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального";

- проект наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та порядку його заповнення та подання".

Отже, заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача зазначив, що оскільки на момент звернення позивача (29.02.2016р.) з заявою про реєстрацію платником акцизного податку, документи проходили процедуру реєстрації та затвердження у відповідних органах не було можливості зареєструвати його з 01.03.2016р.

Крім того, представник відповідача заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, що лише з 01.03.2016р. запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального, а тому визнання позивача таким, що отримав статус платника акцизного податку з 29.02.2016р. не відповідає нормам чинного законодавства України.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усіх форм дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24.12.2015р. №909-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким розширено перелік платників акцизного податку.

Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 статті 212 ПК України платниками податку є особа, яка реалізує пальне.

Підпунктом 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України визначено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Пунктом 231.4 ст. 213 ПК України передбачено, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.

Разом з тим, механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування реалізації пального, порядок роботи системи електронного адміністрування реалізації пального, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. N113 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального" (далі - Порядок).

Пунктом 1 Розділу 1 вказаного Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального (далі - платники податку) до початку здійснення реалізації пального (п. 4 Розділу 2 Порядку).

Згідно з п. 5 Розділу 2 Порядку ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.

Пунктом 6 Розділу 2 Порядку встановлюється, що реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується Мінфіном.

Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

Датою та часом подання заяви до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції про доставку (перша квитанція).

У заяві в розрізі КОАТУУ надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти) з реалізації пального. Щодо кожного пункту у заяві зазначається код пункту реалізації пального (код згідно з ЄДРПОУ, якщо пункт є відокремленим підрозділом юридичної особи) або код за кодифікацією, прийнятою самою особою, назва, місцезнаходження та інші дані, встановлені формою заяви.

Пунктом ж 7 Розділу 2 Порядку передбачено, що не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви засобами системи електронного адміністрування реалізації пального особа реєструється платником податку шляхом включення її до реєстру платників або такій особі надсилається повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, встановленої наказом Мінфіну, порядку заповнення і подання заяви згідно з цим Порядком.

Інформація про результати розгляду заяви надсилається особі засобами електронного зв'язку в електронному вигляді у другій квитанції.

Датою реєстрації платника податку є дата включення його до реєстру платників (п. 8 Розділу 2 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання п.п. 212.3.4 п. 212.3 статті 212 ПК України ТОВ «УПК-Європлюс» в електроному вигляді 29.02.2016р. було направлено заяву про реєстрацію підприємства платником акцизного податку.

Відповідно до Витягу з особистого кабінету платника, роздруківка якого міститься в матеріалах справи, вказана заява від 29.02.2016р. має стан - прийнята.

Однак, як зазначає представник позивача та не заперечує представник відповідача, відповіді від контролюючого органу на неї не було, оскільки програма почала роботу в тестовому режимі лише з 01 березня 2016 року.

При цьому, форма заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального від 29.02.2016 повністю відповідає затвердженій формі такої заяви наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 218.

Разом з тим, судом встановлено, що від ДФС України позивачу, у відповідності до вимог п. 7 Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №113, повідомлення про необхідність подання нової заяви не надходило.

Також, суд звертає увагу, що у встановлені законодавством строки, засобами електронного зв'язку в електронному вигляді, інформація про результати розгляду заяви ТОВ «УПК-Європлюс» (квитанція № 2) контролюючим органом останньому надіслана не була, а натомість позивач був зареєстрований платником акцизного податку лише 10.03.2016р.

Для реєстрації платником податку юридична особа серед іншої інформації повинна повідомити контролюючому органу довідкові відомості, а саме дані про пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти), в яких реалізується пальне (код, найменування, місцезнаходження та інші дані). Як свідчать матеріали справи при подачі заяви ТОВ «УПК-Європлюс» було зазначено 12 (дванадцять) пунктів реалізації пального - ГНС, АГЗП, КДС, отже позивачем дотримано вимоги вказаного порядку та подано заяву із усіма даним, які вимагає законодавство. Відповідачем не було встановлено недоліків заяви позивача про реєстрацію та зроблено висновок, що п. 5 «Код пункту реалізації» заповнено некоректно.

Суд зазначає, що сам Порядок № 113 відносить дані про пункт реалізації пального до довідкових даних, а не до ідентифікаційних та реєстраційних, тобто не відносить таку інформацію до тих даних, які б могли ідентифікувати особу як платника акцизного податку з реалізації пального.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку дії ДФС України є протиправними, оскільки в порушення п. 7 Порядку №113 контролюючим органом не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви від 29.02.2016р. засобами системи електронного адміністрування реалізації пального не було зареєстровано ТОВ «УПК-Європлюс» платником податку шляхом включення його до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача по неприйняттю від ТОВ «УПК-Європлюс» на реєстрацію заяви про реєстрацію платником акцизного податку від 29.02.2016р., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача визнати позивача таким, що отримав статус платника акцизного податку з 29.02.2016р. та внести дані про реєстрацію 29.02.2016р. ТОВ «УПК-Європлюс» платником акцизного податку з реалізації пального до реєстру, суд зазначає наступне.

Як було зазначено вище, пунктом 1 Розділу 1 вказаного Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року, а тому визнання позивача платником акцизного податку з дати 29.02.2016р., тобто з дати раніше, ніж то передбачено законодавством України є необґрунтованим та таким, що не може бути задоволеним.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини спірних правовідносин, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 858,40грн. з бюджетних асигнувань з Державної фіскальної служби України.

Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України по неприйняттю від Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» на реєстрацію заяви про реєстрацію платником акцизного податку від 29.02.2016р.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України визнати Товариство з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (код ЄДРПОУ 32497680) таким, що отримав статус платника акцизного податку з 01.03.2016р. та внести дані про реєстрацію 01.03.2016р. Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» платником акцизного податку з реалізації пального до реєстру.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити з бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УПК-Європлюс» (код ЄДРПОУ 32497680) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 858,40грн. (три тисячі вісімсот п'ятдесят вісім гривень, 40 копійок).

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя І.М. Погрібніченко

Судді: І.О. Іщук

В.П. Шулежко