Постанова від 27.12.2016 по справі 823/1934/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2016 року справа № 823/1934/16

м. Черкаси

10 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Нешенко О.Б. (за договором),

представника відповідача - Давиденка К.А. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

13 грудня 2016 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 , в якій просить визнати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій, оформлене протоколом №20 від 29.11.2016 про скасування п. 6 протоколу №28 від 19.11.2004 засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій протиправним та скасувати його.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , в особі комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, є протиправними і такими, що порушують його права, оскільки ним були подані всі необхідні докази, які давали правові підстави для встановлення позивачу статусу учасника бойових дій, проте такі протиправно не взяті останнім до уваги при прийнятті рішення.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, виклавши свою позицію в письмових запереченнях, в яких зазначив, що на адресу Черкаського обласного військового комісаріату надійшла відповідь з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 21.10.2016 №4/19903, в якій зазначено, що інформація зазначена в архівній довідці від 01.11.2004 №2/10617 не підтвердилась, а тому на засіданні комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій прийнято оскаржуване рішення.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Позивач був призваний на військову службу 13.11.1974 Маньківським районним військовим комісаріатом Черкаської області та проходив службу у військовій частині № НОМЕР_1 в м. Паланка (Латвія) та у військовій частині № НОМЕР_2 в м. Єкабпілс (Латвія) з 01.06.1976 по 08.06.1976 області (згідно військового квитка НОМЕР_3 , а.с. 8-16).

В період проходження військової служби влітку 1976 року позивач в складі військової частини № НОМЕР_2 направлений на проведення робіт по виявленню, вилученню та знищенню вибухонебезпечних предметів років Великої Вітчизняної війни і виконував дані роботи з 1.06.1976 по 8.06.1976, що підтверджується довідкою №114 начальника штабу військової частини №35422 від 22.06.1976 (а.с.7) та відміткою у військовому квитку № НОМЕР_3 (а.с.12).

Протоколом №28 від 19.11.2004 комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій і видане відповідне посвідчення.

Черкаським обласним військовим комісаріатом у зв'язку із заходами, які спрямованні на запобігання втрат Державного бюджету України та виявлення фактів надання сфальсифікованих довідок архівних органів зроблено запит до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації стосовно підтвердження видачі та достовірності інформації зазначеної в архівній довідці Центрального архіву Міністерства Російської Федерації від 01.11.2014 №2/10617, про відрядження для виконання робіт по знаходженню та знищенню вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної війни (а.с.42).

На адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшла відповідь з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 21.10.2016 №4/19903, в якій зазначено, що «Подтвердить выдачу архивной справки, копия которой предоставлена Вами не представляется возможным, так как заявления и запросы о выдаче справок, копий документов и виписок из них, а так же копии справок и виписок из архивных документов имеют срок хранения 3 года» (а.с.17).

На засіданні комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій на підставі відповіді з Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 21.10.2016 №4/19903 прийнято рішення, оформлене протоколом №20 від 29.11.2016 про скасування п. 6 протоколу №28 від 19.11.2004 засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та відмовлено позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Поняття і зміст статусу учасника бойових дій визначається в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно п. 11 ст. 6 вищевказаного закону (на момент встановлення статусу учасника бойових дій), учасниками бойових дій визнаються особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.

Відповідно до п.9 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, зареєстрованому Мін'юстом 14.05.2015 за № 531/26976 (надалі - Положення), на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.

Згідно п.11 Положення, комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі таких документів:

заяв громадян або клопотань командирів (начальників);

довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою;

партизанського квитка;

посвідчення учасника підпілля;

посвідчення до знака "За розмінування";

грамот, фотографій (оригіналів);

газетних матеріалів того періоду, який потребує підтвердження;

історичних довідок, документів та інших архівних матеріалів;

документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім'я та по батькові заявника;

документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період;

інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

Крім того, підставою для надання статусу учасника бойових дій є такі документи:

1) для військовослужбовців, які були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки:

витяг із наказу (по особовому складу) Міністра оборони України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, командувача виду Збройних Сил України відповідно про призначення на посаду в частину, яка перебуває в складі національного контингенту;

витяг із відповідного розділу особової справи військовослужбовця про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу;

довідка про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу.

Під час судового розгляду досліджено військовий квиток позивача серії НОМЕР_4 , в якому відображено період проведення робіт по виявленню, вилученню та знищенню вибухонебезпечних предметів років Великої Вітчизняної війни з 1.06.1976 по 8.06.1976, довідкою №114 начальника штабу військової частини №35422 від 22.06.1976.

В своїх запереченнях представник відповідача посилався на п. 20 Положення, в якому зазначено, що Комісія позбавляє особу статусу учасника бойових дій у разі:

наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції;

виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;

подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд зазначає, що представником відповідача не доведено, що з боку позивача мали місце зловживання або повідомлення недостовірної інформації, що призвело до встановлення йому статусу учасника бойових дій. Позивач, в свою чергу, не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.

Крім того представник відповідача не надав доказів на підтвердження своїх заперечень, щодо порушення позивачем п. 20 Положення.

За таких обставин суд дійшов висновку про достатність підстав для визнання рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій, оформлене протоколом №20 від 29.11.2016 про скасування п. 6 протоколу №28 від 19.11.2004 засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій протиправним та його скасування.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій, оформлене протоколом №20 від 29.11.2016 про скасування п. 6 протоколу №28 від 19.11.2004 засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Стягнути з бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 28 грудня 2016 року