Постанова від 10.09.2009 по справі 2а-2806

Справа № 2а-2806/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2009 року м.Овруч

Овруцький районний суд Житомирської областів складі:

головуючого - судді Невмержицький С.С.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченої Законом України “Про державну допомогу сім”ям з дітьми”,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду та просить визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА Житомирської області щодо невиплати їй щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трічного віку у 2007 році у розмірі меншому, ніж це визначено статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” та стягнути з відповідача на її користь різницю недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у сімі 2992.17 грн. та зобов”язати відповідача відповідача в подальшому виплачувати допомогу на дітей в повному обсязі, як передбачено статтею 15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, тобто у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивачка в судове засідання не з»явилася.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Із матеріалів справи вбачається, що позивач- є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та фактично здійснює догляд за дитиною, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини серії І-ТП №004068 від 05 квітня 2005 року і їй нараховується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Питяння нарахування та виплати допомоги для працюючих до 2008 року було врегульовано Законом України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” ( далі Закон України „Про загальнообов”язкове ...”).

Відповідно до ст.43 Закону України „Про загальнообов”язкове ...” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29\2007 були визнані неконституційними положення п.7 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, отже, з цього часу відновлено дії ст.ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Судом встановлено, що всупереч рішенню Конституційного Суду України вказана допомога позивачці в 2007 році виплачувалась не в повному розмірі.

Визнані неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, від 09.07.2007 року, тому позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України”, якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення віж 3 жовтня 1997 року №4-зп у справі набуття чинності Конституцією України зазначив: „Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, а автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше.

Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації від 21.02.2008 року №03-1298 позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в таких розмірах:

-2007 рік січень-березень по 120.75 грн, квітень-вересень по 129.03 грн, жовтень-грудень по 130.64 грн.

Враховуючи викладене, вимоги позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму (ст.62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”) підлягають задоволенню з липня 2007 року по грудень 2007 року, а саме:

-з липня по грудень 2007 року: 463.00 х 3=1389.00 грн, 470.00 х3=1410.00 грн, а всього за мінусом отриманих

коштів 2799.00 грн - 779.01грн =2019.99 грн.

В стягненні решти суми слід відмовити за безпідставністю.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, таким чином в задоволенні позовних вимог про зобов”язання відповідача в подальшому нараховувати та виплачувати допомогу в розмірі, визначеному Законом України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” слід відмовити за безпідставністю, оскільки суд вирішує спори порушених прав.

Позивачем не надано доказів на те, що нею сплачено дермито в сумі 54 грн. 40 коп., тому в задоволенні вимог щодо стягнення з відповідача на її користь сплачені судові витрати в розмірі 54.40 грн. відмовити за безпідставністю.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 8-11,18,71,122,160,161,162 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною-Д”яковою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року, передбаченої законодавством України.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року, в сумі 2019.99 грн.

В задоволенні решти позовних вимог, відмовити за безпідставністю.

На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 10 днів з дня проголошення постанови або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: